Najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli sejfów domowych

Najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli sejfów domowych

Posiadanie sejfu domowego wcale nie musi oznaczać, że jego zawartość nie dostanie się w niepowołane ręce. Nie jest to jednak wina samego sprzętu, a również jego posiadaczy. Bardzo często to właśnie nieodpowiedzialne zachowanie właścicieli sejfu ułatwia zadanie włamywaczom i prowadzi do kradzieży kosztowności. Jakich błędów należy unikać, by zminimalizować ryzyko włamania?

Brak dyskrecji
Sejfy domowe często kojarzą się nam się z prestiżem. Dla wielu osób jest to więc pretekst do pochwalenia się przed znajomymi. Dlaczego by tego nie robić, skoro nasze kosztowności są bezpieczne? Ujawnianie takich informacji osobom postronnym może sprawić, że wiedza o domowym sejfie szybko dostanie się w niepowołane ręce. Już samo posiadanie sejfu daje złodziejowi do zrozumienia, że trzymamy tam coś cennego. Brak dyskrecji może sprawić, że w przyszłości padniemy ofiarą kradzieży. Sejf warto zachować również w tajemnicy przed dziećmi. Taka wiedz mogłaby bardzo szybko rozejść się wśród np. kolegów ze szkoły. Lepiej unikać takiego ryzyka i zachować takie informacje dla siebie.

Sejf ukryty w typowym miejscu
Od tego, jak ukryjemy sejf, w dużej mierze zależy sukces osób przeszukujących dom. Warto więc wziąć pod uwagę miejsca, które będą odbiegać od tych znanych z filmów. Szafy, biurka, wnęki za obrazami, te zakątki domu z pewnością zostaną sprawdzone jako pierwsze. Nierozważne jest również trzymanie sejfu w widocznym miejscu. Złodzieje, którzy planują włamanie, potrafią obserwować dom przez wiele tygodni, a sejf widoczny np. przez okno tylko zachęci ich do kontynuowania działań.

Nieprzymocowanie sejfu
Błąd będący wynikiem lenistwa, a który może kosztować nas wiele nerwów i pieniędzy. Podczas montażu sejfu powinniśmy brać pod uwagę miejsca, w których możemy go solidnie przymocować. Dobrze jest pomyśleć o tym nawet na etapie budowy domu. Sejf stojący luzem to gratka dla złodzieja. Często tego typu urządzenia są niewielkich rozmiarów i jest je w stanie podnieść każdy. Nieprzymocowany sejf z pewnością trafi w ręce złodzieja, a ten będzie mógł zabrać go ze sobą i spróbować otworzyć później.

Łatwy dostęp do kluczy i haseł
Dla niektórych zapamiętanie kilkucyfrowego kodu może być problemem, jednak jeszcze więcej kłopotów może sprawić zapisanie hasła do sejfu na kartce. Podczas programowania szyfru należy wybrać taki, który łatwo będzie zapamiętać. Zapisanie go na kartce to jedynie niepotrzebne ryzyko. Podobnie jest w przypadku kluczy. Jeśli posiadamy sejf domowy z takim rodzajem zamka, należy pamiętać, by klucz przechowywać w pewnym i dyskretnym miejscu.

Fot. Pixabay.com

Napisz komentarz...