stól i krzesła

Jaki stół wybrać do salonu lub jadalni?

Nieodłącznym elementem wyposażenia salonu lub jadalni jest stół. W zależności od potrzeb i upodobań użytkownika, a także z uwagi na metraż danego pomieszczenia, może to być stół rozkładany, który w razie potrzeby może zwiększyć dostępną przestrzeń użytkową lub stabilny stół nierozkładany. Który z tych dwóch typów stołów wybrać? Na co zwrócić uwagę, wybierając nowy stół do swojego domu?

Jaką funkcję pełni stół?
Stół, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z meblem rozkładanym, czy nierozkładanym, niemal zawsze stanowi centralny punkt wyposażenia salonu i jadalni, odpowiadając za realizacje wielu różnych funkcji. Podstawową funkcją takiego mebla jest zapewnienie odpowiednio dużej przestrzeni do spożywania codziennych posiłków w gronie najbliższych nam osób. Stół o większych rozmiarach pełnić będzie również funkcję mebla imprezowego. To przy nim zasiadać będą goście zaproszeni do domu na różnego rodzaju uroczystości, jubileusze i święta. Stół w domu rodzinnym to także miejsce do zabawy i rozrywki. Dysponując stołem rozkładanym lub nierozkładanym, ale wyposażonym w duży blat, możemy grać na nim w gry planszowe, kości lub karty, układać puzzle, dzieci mogą poświęcić się sztuce rysunku lub innym zabawom plastycznym – oczywiście w takim przypadku blat stołu warto uprzednio zabezpieczyć obrusem. Co naturalne, pięknie wykonany stół drewniany będzie również jedną z głównych ozdób wnętrza mieszkania.

Zalety stołów rozkładanych i nierozkładanych
Podstawową zaletą stołu rozkładanego jest możliwość szybkiego zwiększenia dostępnej powierzchni blatu, co przydaje się przy organizacji różnego rodzaju przyjęć, mniej lub bardziej uroczystych obiadów i kolacji. Ceną za tego typu funkcjonalność jest zwykle niejednolita struktura blatu, a także większy ciężar stołu. Stoły rozkładane są zwykle bardziej masywne, znacznie cięższe od stołów nierozkładanych, mają większą masę i szersze nogi, które muszą zapewnić odpowiednio dużą stabilność w momencie rozłożenia stołu i znacznego zwiększenia powierzchni jego blatu. Stoły nierozkładane mają jednorodny blat i mniej masywne nogi, przez co zwykle wydają się smuklejsze i delikatniejsze. Stoły z jednolitym blatem mają na ogół mniejsze wymiary, przez co nie ma możliwości, by zasiadła przy nich większa liczba osób. Takie stoły projektowane są dla małych rodzin liczących zaledwie kilku domowników (zwykle dla rodzin 2+2). Oczywiście, jeśli mamy taką potrzebę, możemy zamówić duży, nierozkładany stół dla większej ilości osób. W tym przypadku bardziej ekonomicznym i funkcjonalnym rozwiązaniem wydaje się jednak stół rozkładany – na co dzień zajmuje niewiele miejsca, ale gdy tylko potrzebujemy, możemy w znaczący sposób powiększyć jego blat.

Szukając stołu do salonu lub jadalni, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od tego typu mebla. Jeśli planujemy w przyszłości organizację większych imprez rodzinnych lub towarzyskich, warto od razu zainwestować w funkcjonalny stół rozkładany. Jeśli nasz salon jest bardzo mały i wiemy, że nigdy nie zorganizujemy w nim przyjęć dla więcej niż kilku osób, możemy pozostać przy małym stole z jednolitym blatem, ewentualnie zainwestować w smukłą, niską ławę.

Artykuł zainspirowany został stołami rozkładanymi dostępnymi na stronie https://stolpluskrzesla.pl/c297-stoly-rozkladane

Napisz komentarz...