Aranżacja salonu w stylu angielskim – przytulność w klasycznym wydaniuAranż Aranżacja salonu w stylu angielskim

Aranżacja salonu w stylu angielskim – przytulność w klasycznym wydaniu

Jeżeli lubicie przytulność o eleganckim charakterze, to coś dla Was mamy. Dziś podpowiadamy, jak urządzić salon w stylu angielskim. Jakie elementy wystroju będą tutaj mile widziane? I dla kogo będzie odpowiedni? Bo z pewnością nie dla każdego…

Wnętrza w stylu angielskim – nie dla minimalistów
Meble do salonu w stylu angielskim zdecydowanie nie spodobają się wyznawcom zasady, że mniej znaczy więcej. Bo tutaj zawsze sporo się dzieje. Całkiem sporo kolorów (choć raczej tych stonowanych), dużo wzorów i jeszcze więcej pamiątek oraz bibelotów. Dla niektórych taki nadmiar może już być przesytem. Jeżeli jednak zaliczacie się do grona osób, które lubią kolekcjonować wspomnienia (również w sensie namacalnym), salon w stylu angielskim ma spore szanse okazać się strzałem w dziesiątkę.

Angielski salon – ubrany w klasykę i tradycję
Wnętrze w stylu angielskim powinno wyglądać jakby jego wystrój tworzony był z pokolenia na pokolenie. Tradycję niemal dosłownie czuje się tu w każdym kącie. Rodzinne pamiątki, pamiątkowe fotografie nie tylko z naszych podróży, ale i portrety przodków – tego nigdy tutaj za wiele. Meble również powinny być stylizowane na takie odziedziczone po dziadkach. Biblioteczka zaopatrzona w książki w wiekowych okładkach także będzie mile widziana.

Przytulność to podstawa
Przytulna atmosfera jest tutaj jednym ze zdecydowanych priorytetów. Nie ma w tym niczego dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę kapryśną, angielską pogodę. Zasada jest prosta – nawet w trakcie największej ulewy w domu czeka na nas ciepło i wygoda, które powinny nam zrekompensować wszelkie atmosferyczne nieprzyjemności. Dla ciepłego pledu położonego na sofie, fotelu lub podnóżku również zawsze znajdzie się tutaj miejsce.

Nie bój się wzorów
Styl angielski zdecydowanie lubi różne desenie. Wbrew pozorom nie tylko te kwiatowe. Choć nie da się ukryć, że to właśnie one są tutaj nadzwyczaj często stosowane. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od tego, na jaki wariant tej stylistyki się zdecydujecie. W wersji kolonialnej jak najbardziej mile widziane są gładkie lub pasiaste zasłony, podczas gdy w wariancie myśliwskim częstym widokiem bywa krata. Romantyczne kwiaty są z kolei inspirowane wystrojem domów z angielskich wsi. Warto jednak w ich stosowaniu wykazać się umiarem. Bo choć styl angielski słynie ze swego zamiłowania do wzorów, lepiej jednak nie popadać w przesadę, unikając tym samym zarzutu kiczu.

W centrum aranżacji – wygodna sofa
Centralne miejsce w angielskim salonie koniecznie musi być zarezerwowane dla sofy. Najlepiej takiej o wzorzystej tapicerce. Romantyczne kwiatki lub nieco bardziej męska krata – do wyboru. Często spotkacie się tutaj także z tapicerkami w jednolitych kolorach, wykonanych z różnych rodzajów tkanin pluszowych. Dla kontrastu koniecznie muszą się na nich znaleźć wzorzyste poduszki dekoracyjne. I oczywiście nie zapominajcie o klasycznej sofie Chesterfield. Skórzana tapicerka i piękne pikowania to jeden z ulubionych duetów angielskich salonów.

Bez podnóżka ani rusz
Nie ma chyba drugiego takiego stylu wnętrz, w którym podnóżki byłyby aż tak często i chętnie stosowane. I to nie tylko w swoim klasycznym, wynikającym z nazwy przeznaczeniu, ale i w charakterze dodatkowego (a czasem nawet jedynego) stolika kawowego. Jeżeli jednak postawicie na klasyczny stolik, pamiętajcie, aby był stosunkowo niewysoki i koniecznie wykonany z prawdziwego drewna. Powinien również mieć dosyć spory blat, dostosowany do długości siedziska sofy.

Tkaniny i dodatki – czego nie powinno tu zabraknąć?
Tkaniny dekoracyjne odgrywają w stylu angielskim niezwykle istotną rolę. To właśnie za ich pośrednictwem przemycane są do wystroju te sławetne desenie. Bardzo często ten sam wzór wykorzystywany jest na tapecie i poduszkach dekoracyjnych lub poduszkach i zasłonach (bądź misternie upiętych roletach). Bogate dekoracje okien są tutaj na porządku dziennym. Figurki dekoracyjne i tradycyjna porcelana również. W przypadku dwóch ostatnich warto jednak wykazać się czujnością. Ich nadmiar może sprawić, że naszemu wnętrzu bliżej raczej będzie do nieco przesłodzonego shabby chic niż do klasycznego stylu angielskiego.

Ogrzej się w blasku kominka
Kominek to jeden z niemalże obowiązkowych elementów, którymi powinien charakteryzować się salon w stylu angielskim. Nie znaczy to jednak, że taka aranżacja jest możliwa wyłącznie w domu. Nawet w nieco mniejszym mieszkaniu jest to jak najbardziej możliwe. Z pomocą nadciągają biokominki. Tak naprawdę sam dekoracyjny portal kominkowy wystarczy, płomienie ognia zastąpią zaś ułożone na jego podstawie świece.

Napisz komentarz...