Jak dobrać podłogę do pokoju z aneksem kuchennym?

Jak dobrać podłogę do pokoju z aneksem kuchennym?

Zarówno w przypadku dużych domów jednorodzinnych, jak i małych mieszkań, pierwszym krokiem do spójnego połączenia dwóch pomieszczeń powinna być jednolita podłoga. Wybór paneli, które będą spełniały swoje parametry techniczne niezależnie od pomieszczenia pomoże nam uzyskać harmonijny wygląd przestrzeni. Jak zatem dobrać panele do takiego wnętrza? Na to pytanie odpowiada Artur Tomikowski, Ekspert firmy Decora, producenta i dystrybutora podłóg Arbiton.

Otwarte przestrzenie są ostatnio najpopularniejszym trendem w aranżacjach wnętrz. Przestronne połączenia salonu z aneksem kuchennym nie tylko optycznie powiększą nasz salon, ale przede wszystkim dodatkowo go doświetlą. Wydzielone strefy gotowania, przechowywania i zmywania zachowają użytkową funkcję kuchni, a odpowiedni dobór rozwiązań uczyni z aneksu reprezentacyjną część salonu.

Jak mówi Artur Tomikowski, ekspert firmy Decora, producenta i dystrybutora podłóg Arbiton:

„Z naszych danych wynika, że w 2017 roku aż 80% ofert na rynku pierwotnym stanowiły mieszkania z aneksem kuchennym. Z jednej strony kuchnia połączona z pokojem to oszczędność metrów kwadratowych, a każdy metr kwadratowy to spory wydatek, zwłaszcza, ze ceny mieszkań ciągle rosną. Z drugiej strony – to kwestia mody i zmieniających się przyzwyczajeń. Zyskujemy przecież przestrzeń sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu, kuchnia – to od zawsze najlepsze miejsce spotkań. Otwarcie pomieszczeń daje nam również poczucie większej przestrzeni.”

Kuchnia już dawno przestała być po prostu roboczą przestrzenią. Dziś jest traktowana na równi z pokojem dziennym, tworząc wspólną otwartą przestrzeń dzienną.

Dąb Panama
Dąb Panama – dekor z kolekcji Amaron
Fot. Arbiton

Połączenie kuchni z pokojem wymusiło zmianę w podejściu producentów mebli czy sprzętów AGD. Pojawiły się bardziej wydajne wyciągi, a wyciszenie lodówek czy zmywarek zaczęło być równie ważne co ich klasy energetyczne. Nie mniejszą wagę, producenci przykładają do designu. Dziś nie jest niczym niezwykłym, że producent sprzętu AGD otrzymuje najwyższe nagrody za design swoich produktów, do tej pory zarezerwowane dla bardziej związanych z tą sferą branż.

Postawiło to również wyzwania przed producentami podłóg. Częste mycie, tłuszcz, narażenie na bezpośredni kontakt z wodą wymagają, aby podłoga była wodoodporna. Intensywne użytkowanie wymaga ekstremalnej trwałości podłogi. Z drugiej strony połączenie z pokojem dziennym powoduje, że zwracamy szczególną uwagę na wygląd i właściwości użytkowe tej podłogi – chcemy, aby stanowiła spójną całość. Co zatem możemy zrobić? Jak mówi Artur Tomikowski z firmy Decora:

„Do kuchni możemy wybrać płytki, które świetnie sprawdzają się pod kątem praktycznym, ale są zimne w dotyku. Mało kto decyduje się na takie rozwiązanie również w pokoju dziennym.
Idąc za modnym i wciąż aktualnym stylem skandynawskim, chcielibyśmy aby w całym domu na podłodze znalazło się ciepłe i przyjazne drewno – miła w dotyku, naturalna, prawdziwa podłoga. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdzi się w kuchni. Podobnie bardzo popularne panele podłogowe, które stosujemy w pokojach dziennych, zupełnie nie radzą sobie z wyzwaniami kuchni czy przedpokoju.”

Obecnie najczęstszym rozwiązaniem jest montaż płytek tylko w obrębie aneksu kuchennego i odcięcie się od pokoju profilem podłogowym. Rozwiązanie to jest praktyczne, jednak kompromisowe pod względem wyglądu – chcielibyśmy bowiem, aby przestrzeń pokoju i kuchni stanowiła jedną, spójną całość.

Jakiej więc podłogi szukać, aby sprostać wymaganiom otwartej przestrzeni? Jak mówi Artur Tomikowski z firmy Decora:

„Szukajmy podłogi, która pozwoli połączyć pokój, kuchnię i przedpokój, podłogi która będzie zachwycała designem, będzie miła i ciepła w dotyku, będzie odporna na intensywne użytkowanie i ścieranie, wodo- i plamoodporna.”

Czy taka podłoga istnieje?
Polska marka Arbiton wprowadziła w tym roku na rynek panele podłogowe, których rdzeń oparty jest na naturalnych minerałach skalnych – HD MINERAL CORE. Panele te spełniają wszystkie wymagania stawiane przed nowoczesną podłogą. Są ekstremalnie trwałe i wytrzymałe. Posiadają klasę użyteczności 33 co pozwala na ich użytkowanie nawet w intensywnie eksploatowanych przestrzeniach komercyjnych. W 100% wodoodporne, idealnie nadają się do kuchni. Kolory drewna wybrane przez A.Design Studio pozwalają na modne i przytulne zaaranżowanie przestrzeni.

Panele podłogowe z mineralnym rdzeniem to również idealne rozwiązanie nad ogrzewanie podłogowe, a w porównaniu do podłogi drewnianej to nawet 1000 zł oszczędności w jednym sezonie grzewczym.

Dąb Bergen
Dąb Bergen – dekor z kolekcji Aroq Wood Design
Fot. Arbiton

„Urządzając mieszkanie kierujemy się w równym stopniu designem co właściwościami użytkowymi materiałów i urządzeń. Podłogi Arbiton stanowią idealne połączenie tych cech i zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników podłogi. Szukając rozwiązań na lata, bo przecież podłogi nie wymienia się często, bierzemy pod uwagę wszystkich jej użytkowników w tym małe dzieci czy zwierzęta domowe, dlatego Arbiton przetestował swoje podłogi w najbardziej ekstremalnych warunkach – w codziennym życiu!”

Marka Arbiton wprowadza 30 unikalnych dekorów paneli w czterech kolekcjach: AMARON, LIBERAL, AROQ Wood Design i AROQ Stone Design. Przywiązanie do tradycji współgra z dbałością o modę we wnętrzach. Panele, które opuszczają fabrykę idealnie odwzorowują wygląd drewnianych słojów, strukturę naturalnego kamienia, głębokie kolory oraz są dostępne w różnych grubościach i wymiarach. Podłogi z linii Arbiton wyróżnia wyjątkowa trwałość, mocniejsze zamki, stabilność wymiarowa i wodoodporność. Możemy je stosować we wszystkich pomieszczeniach, a dzięki innowacyjnemu rdzeniowi mineralnemu – cieszyć się panelami przez długie lata.

Napisz komentarz...