Jak dopasować krzesła do stołu?

Aranżacja wnętrz dla każdego – jak dopasować krzesła do stołu?

Zakup stołu często oznacza, że zakupowi będą towarzyszyć krzesła kuchenne. Komponując oba elementy, można skorzystać z dwóch dróg. Pierwszą z nich będzie nabycie kompletu czyli stołu z krzesłami sugerowanymi przez producenta. W takiej sytuacji nie ryzykuje się niedopasowaniem pod względem wzornictwa czy wymiarów. Druga droga to kupowanie mebli osobno. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na głębokość siedzisk i wysokość, do jakiej sięgają oparcia, a zatem poziomu blatu i siedzisk. Jest to ważne zwłaszcza pod kątem wygody w użytkowaniu – swobodnego sięgania stopami do podłogi i rękami do blatu stołu.

Warto skoncentrować się na wyborze odpowiednich krzeseł do stołu, ponieważ jadalnia i kuchnia to miejsca, gdzie tętni życie rodzinne. Jeden z trendów mówi o doborze krzeseł nowoczesnych do antyków. Można zestawić także nowoczesne krzesła kuchenne z dębowym stołem lub kolorowe stołki tapicerowane ze szklanym blatem. Takie rozwiązania są skuteczne w łączeniu otwartej kuchni z salonem czy jadalni z kuchnią, jednak trzeba kierować się nie tylko wyobraźnią i indywidualnym gustem, ale również podpowiedziami projektantów, którzy będą czuwać nad dopasowaniem projektu w spójną całość.

Kolor pierwszym składnikiem sukcesu
Kolor, jaki zostanie wybrany dla krzeseł, powinien być tym, który posiada stół. Ta zasada służy do osiągania spójności kompozycji, ponieważ to właśnie na barwy najpierw zwraca się uwagę. Dobierając krzesła kuchenne i kierując się tą regułą, najlepiej zdecydować się na stonowaną kolorystykę np. odcienie bieli, czerni, gładkie drewno. Lepszym rozwiązaniem będzie tutaj kierowanie się zasadą: „mniej znaczy lepiej”.

Styl wysunięty na pierwszy plan
Osobom, które lubią bawić się kolorami i nie boją się niebanalnych połączeń spodobają się spójne stylistycznie, ale wymieszane kolorystycznie krzesła kuchenne. W tym przypadku stół również przyjąłby ten sam styl – odzwierciedlający wybrany dla krzeseł. Żonglując barwami, można ułożyć wiele kompozycji, które pozornie mogłyby do siebie nie pasować, a jednak jedność stylu i różnorodność w doborze kolorystycznym nadaje im pewnej świeżości i oryginalności. Ta wersja przewiduje np. różne formy i rodzaje krzeseł: taborety, ławy, stołki – wszystko różnokolorowe np. każde posiadające indywidualny kolor tapicerki, a jednak wszystkie łączy jeden styl zarówno dla krzeseł jak i stołu.

Materiał głównym aktorem
Innym kryterium doboru krzeseł do stołu może okazać się surowiec. Przykładem może być połączenie pozornie różnych krzeseł i stołu, ale wykonanych w jednym materiale np. nogi stołu i krzeseł stojących obok niego są bliźniaczymi odbiciami. Formy krzeseł mogą się od siebie różnić, ale zachowując ten sam surowiec, z którego został wykonany stół, tworzą kompatybilną całość.

Konstrukcja jako kod doboru
Zarówno stół jak i krzesło kuchenne powinny ze sobą współgrać. Dzięki dopasowaniu do siebie tych dwóch elementów, jest możliwe nadanie charakteru całości wnętrza. Dlatego tak ważne jest stworzenie idealnej kompozycji. Jednym z pomysłów jest oparcie projektu o podobieństwo formy. W takim przypadku poszukuje się zbliżonych w budowie i kształcie oparć, nóg itd.

Równowaga w kompozycji
Zawsze istnieje też droga „pomiędzy”. Tym razem będzie to łączenie masywnego stołu o wyrazistym kształcie, bogatym zdobieniu z lekkimi, prostymi, pozbawionymi ozdobników krzesłami. Będzie tu działać zasada kontrastów w formach. Stół o prostych liniach, jednolitej barwie może świetnie komponować się z fantazyjnymi w kształtach i kolorach krzesłami. Ciężar stołu z ciemnego drewna zrównoważy jasny, lekki materiał krzeseł. Nowoczesne krzesła kuchenne są dobrym przykładem na zrobienie materiałowego mixu. Jeśli do dyspozycji jest szklany blat, świetnym wyborem będą metalowe krzesła, które nadadzą całości industrialnego charakteru. Przy szklanym stole z drewnianymi nogami powinno stanąć krzesło kuchenne wykonane z drewna litego i przykuwającą wzrok tapicerką z eko-skóry.

Nowoczesne krzesła kuchenne oferowane przez producentów zachwycają mnogością form, kolorów, tekstur i kształtów. Dobierając krzesło kuchenne do stołu, wpływa się na charakter i styl kompozycji, co może znacząco odmienić wygląd wnętrza. Przy aranżowaniu kuchni czy jadalni w pierwszej kolejności należy pamiętać o komforcie i funkcjonalności w użytkowaniu.

Napisz komentarz...