śruby

Kotwy, kołki i śruby – do czego służą?

Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien posadzić drzewo, spłodzić syna i zbudować dom. Jednak czy trzeba zaraz budować cały dom, aby poczuć się mężczyzną? Wystarczy zmontować karmnik dla ptaków na prośbę dziecka i już (słusznie zresztą) rozpiera nas duma. Kiedy zbudujemy na działce altanę, wzbudzamy podziw i szacunek całej rodziny! Początki jednak bywają trudne. Trzeba udać się do sklepu po potrzebne materiały i narzędzia – ba, ale jakie? Odpowiedź poniżej.

Rodzaje śrub
Śruby można klasyfikować na wiele sposobów – według rodzaju gwintu, kształtu łba, gniazda itp. Mogą one być nagwintowane częściowo lub na całej długości trzpienia. Łeb śruby może być sześciokątny, czworokątny, grzybkowy, kulisty, walcowy, skrzydełkowy itp. Śruba może posiadać zakończenie płaskie, stożkowe, wgłębione lub z czopem. W zależności od sposobu wkręcania śruby spotyka się w nich różnego rodzaju gniazda, np. krzyżakowe, rowkowe, imbusowe czy torx. Niektóre śruby nie mają gniazda w ogóle – wkręca się je za pomocą odpowiednich kluczy.

Wkręty do drewna
Do łączenia drewna i płyt wiórowych używa się elementów o dużym skoku gwintu. Noszą one nazwę wkrętów. W dolnej części gwintu mogą mieć tak zwane wiertło, dzięki czemu można je wkręcać bez uprzedniego nawiercania. Wkręty najczęściej wykonane są ze stali węglowej (mogą być ocynkowane, co zapobiega ich korozji), mosiądzu i stali nierdzewnej. Złącza narażone na wilgoć najlepiej łączyć wkrętami z metali nierdzewnych, które są jednak droższe od zwykłych.

Śruby do metalu
Do łączenia konstrukcji metalowych używa się śrub i nakrętek z metrycznym skokiem gwintu. Do łączenia elementów metalowych narażonych na działanie warunków atmosferycznych najlepiej natomiast stosować śruby nierdzewne. W handlu spotyka się śruby o różnej wytrzymałości na korozję. Do ich produkcji stosuje się trzy rodzaje stali – austenityczną (oznaczenie A), martenzytyczną (oznaczenie C) oraz ferrytyczną (oznaczenie F). Różnią się one sposobem wytwarzania i hartowania, dzięki czemu mają odmienne właściwości i zastosowania.

Kołki
Kołki stosuje się do mocowania w twardych murach i ścianach z cegły, betonu lub gazobetonu, w które nie da się wbić gwoździa. Wkłada się je w wywiercone wcześniej otwory. Ich konstrukcja powoduje, że przy wkręcaniu w nie wkrętów zostają rozparte na zewnątrz i silnie dociskają do ścianek otworu. Im bardziej miękka jest ściana, tym dłuższy i grubszy powinien być kołek. Można w niego wkręcić śruby o różnych zakończeniach, w zależności od ich przeznaczenia, np. wkręty, haki, uszka, czy nagwintowane pręty.

Kotwy
Kotwy wykorzystuje się do zamocowania konstrukcji do podłoża. W zależności od sposobu montażu, kotwy dzielą się na wbijane i wkręcane. Są one wykorzystywane do pionowego zamocowania słupków drewnianych i kantówek altany, płotu, drewutni lub domków narzędziowych do powierzchni utwardzonych, jak np. betonu, czy kostki brukowej. W handlu spotyka się również tzw. stopy słupa, których podstawa ma tylko 5 cm szerokości. Pozwala to na montaż konstrukcji takich jak płot, czy balustrada, na wąskich krawężnikach i innych, trudno dostępnych miejscach.

Na stronie internetowej stalmut.pl można zapoznać się z różnego rodzaju elementami złącznymi, ich właściwościami, normami i przeznaczeniem. Podczas planowania tego typu zakupów stanowi więc nieocenioną pomoc.

Napisz komentarz...