W jakie materiały wykończeniowe warto zainwestować?W jak W jakie materiały wykończeniowe warto zainwestować?

W jakie materiały wykończeniowe warto zainwestować?

Obecnie wykańczanie domów może stać się zadaniem bardzo ciekawym, ponieważ na rynku występuje mnogość różnorodnych materiałów, dających oryginalne efekty. Które z materiałów warto wybrać do swojego domu?

Wykańczanie wnętrz
Istnieją takie materiały, które do wykańczania ścian, sufitów czy podłóg stosuje się dopiero od kilku, a najwyżej kilkunastu lat, istnieją tez takie, które stosuje się niezmiennie nawet od kilkudziesięciu lat. Wszystkie z nich pozwalają na stworzenie naprawdę ciekawych aranżacji. Wśród tych najczęściej wybieranych wymienić można:

1. Tapety
Są one szczególnie wygodne dlatego, że mają właściwości maskujące nierówne, czy niedoskonałe pod innymi względami ściany. Jednak we wnętrzach nowoczesnych mogą one także cieszyć oczy oryginalnymi fakturami (naśladującymi np. włókna roślin) oraz wzorami. Są one idealnym rozwiązaniem dla ścian, które mają zostać ciekawym tłem (np. nad wezgłowiem łóżka czy jako główna ściana w salonie). Obecnie najpopularniejsze są tapety w liście palmowe, duże kwiaty oraz wzory geometryczne. Najlepiej kiedy mają one kontrastowe kolory. W domach jednorodzinnych do wykończeń dobrze sprawdzają się tapety: papierowe, przeznaczone do malowania rauhfazy i winylowe.

2. Płytki kamienne
Stosowane jako okładzina ścian. Ich zaletami są przede wszystkim bogactwo kolorów i niepowtarzalne wzory. Wśród najczęściej wykorzystywanych kamieni są zaś: marmur, trawertyn, piaskowiec i granit. Kamienne płytki dodają wnętrzom elegancji, te błyszczące doskonale odbijają światło, a łupane dobrze je pochłaniają.

3. Korek
Dla niektórych jest to materiał dość kontrowersyjny, jednak doskonale sprawdza się na ścianach. Dlaczego? Ponieważ ma podobne właściwości, co drewno, czyli: zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach, tłumi dźwięki, pochłania nadmiar wilgoci i dzięki swoim ciepłym kolorom dodaje wnętrzu przytulności. Korek wykorzystuje się w postaci boazerii (płytek przyklejanych bezpośrednio na ścianę) albo tapety (to znaczy cienkiej warstwy korka na papierowym podkładzie). Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej wygląda on na jednej ścianie – zastosowany na kilku może spowodować wrażenie przytłoczenia.

4. Tynk dekoracyjny
Tego rodzaju tynk, w zależności od rodzaju, pozwala na wytworzenie na ścianach naprawdę niesamowitych efektów. I tak na przykład tynki:
a) zacierane – tworzą na ścianie delikatną fakturę,
b) ciągnione (np. kornik) – w czasie zacierania rzeźbią w tynku różnorodne wzory,
c) strukturalne – przypominają wyglądem stary mur (pełen nierówności i załamań),
d) mozaikowe (tzw. kamyczkowe) – tworzą wielobarwną powierzchnię,
e) stiuki – imitują marmur lub inne szlachetne kamienie,

Aby uzyskać na ścianie dekoracyjny efekt, do pracy wystarczą narzędzi takie jak: pędzel, szpachelka i gąbka.

Materiały wykończeniowe powracające do mody
Co ciekawe, bardzo często zdarza się, że materiały wykończeniowe wychodzą z mody i to, co wykorzystywało się np. w latach 80. i 90., później okazuje się być zupełnie nieakceptowane. Jednak mówi się, że moda wraca – i to jest prawda. Obecnie coraz częściej zdarza się bowiem, że popularne kiedyś materiały wykończeniowe znowu wracają do łask. Zazwyczaj jednak w nieco odmienionej formie. Do takich materiałów zalicza się teraz:

  • Podłogi winylowe – są one funkcjonalne, wytrzymałe i wszechstronne (można je zastosować w różnych pomieszczeniach). Ich warstwa wierzchnia jest elastyczna, ale też przyjemna w dotyku, a zarazem antystatyczna (co sprzyja mniejszemu osadzaniu się kurzu). Występują one obecnie nawet w eleganckich stylizacjach (imitując np. wzorzystą posadzkę).
  • Lastriko – materiał ten ma bardzo bogatą gamę kolorów i wzorów. Wykorzystuje się go szczególnie na posadzkach i parapetach. Do zalet lastriko zalicza się zaś to, że podłoże to jest: trwałe, odporne na ścieranie, łatwe do utrzymania w czystości i posiada właściwości antypoślizgowe.
  • Fototapety – takie wykończenie ścian królowało w latach 90. Teraz zaś wróciło, jednak posiada o wiele lepszą jakość (dzięki rozwojowi technologii druku i dobrym materiałom podłoża). Szczególnie popularne są zaś fototapety laminowane.
  • Lamperia – popularna w czasach PRL, później uznana za całkowicie niemodną. W ostatnich latach znowu stosowana jako materiał do wykańczania wnętrz (szczególnie przedpokoju, klatek schodowych, ale też salonów).
  • Boazeria – powróciła do łask, ale w zupełnie odświeżonej formie: zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i metody jej układania. Co ważne, do boazerii zalicza się obecnie nie tylko tą drewnianą, ale również taką wykonaną z PCV, wymienianego wcześniej korka, czy płyt MDF z fornirem.

Jak więc widać, materiały wykończeniowe są obecnie niezwykle różnorodne. Ich wybór i zakup będzie więc zależał od tego, w jakim stylu urządza się dom i czego oczekuje się od wyglądu ścian i podłóg – tradycji albo nowoczesności.

Konsultacje budowlane: Prb Adam

Napisz komentarz...