Jak przygotować ogród do jesieni?

Jak przygotować ogród do jesieni?

Cały okres wegetacji roślin jest czasem wytężonej pracy w ogrodzie, nie inaczej jest po okresie letnich intensywnych wzrostów, kiedy trzeba przygotować ogród na jesień i rozpocząć przygotowania do zabezpieczenia go na zimowe mrozy. U schyłku lata pracy przy roślinach ogrodowych jest sporo, ale warto wszystkie czynności wykonać, aby w następnym roku cieszyć się piękną zielenią oraz nie narażać jej na przemarznięcie.

Jak przygotować ogród ozdobny do jesieni?
Jeśli chodzi o rośliny wieloletnie, początek jesieni jest świetnym okresem nie tylko na sadzenie niektórych gatunków krzewów i drzew ozdobnych, ale także na przycinanie i regulowanie już rosnących w celu uzyskania ich jak najlepszego pokroju. W tym okresie dobrze jest także zasilić specjalnie przeznaczonymi do tego nawozami iglaki oraz krzewy liściaste.

Pod koniec sierpnia sadzi się kwitnące roślinki cebulowe, takie jak tulipany, krokusy, narcyzy, hiacynty czy przebiśniegi. Te kwiaty po przezimowaniu w gruncie dają na wiosnę piękne kolorowe kwiaty.

Nie można zapominać o tym, że niektóre kwiaty po przekwitnięciu trzeba koniecznie przyciąć, a inne wykopać i zabezpieczyć w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze. Do takich kwiatów należą dalie, mieczyki, kanny i begonie, które dobrze przechowywane można w następnym roku posadzić ponownie w ogrodzie.

Wczesna jesień jest dobrym czasem na założenie żywopłotu, a także sadzenie innych wieloletnich rośli, które powinny mieć bryłę korzeniową okrytą ziemią. Można również samodzielnie przygotować sadzonki niektórych krzewów ozdobnych. Dobrym przykładem jest bukszpan, który można łatwo rozmnożyć przy użyciu proszku wspomagającego ukorzenianie.

Jakie czynności należy wykonać na jesień w ogrodzie warzywnym?
Przede wszystkim w okresie późnego lata po zebraniu wszystkich warzyw, trzeba ogród warzywny oczyścić z chwastów, przekopać i wysypać nawozy przeznaczone do jesiennego zasilania. Dobrze jest zostawić na zimę ziemię w warzywniku w tak zwanej ostrej skibie, co w czasie przymrozków pozwoli na polepszenie struktury gleby i w następnym roku spowoduje lepsze polny. Tak przygotowany ogród warzywny wiosną wystarczy zagrabić i wytyczyć grządki pod zasiew i sadzenie roślin przeznaczonych do spożycia.

Jakie przygotowania jesienne mają znaczenie dla ogrodu zimą?
Już jesienią należy przygotować wszelkiego rodzaju okrycia, którymi trzeba zabezpieczyć wymagające tego rośliny, które bez ich zastosowania mogą nie przetrwać mroźnej zimy. Są to różne włókniny, maty słomiane lub gałązki roślin iglastych. Pod takimi przykryciami dobrze przezimują róże, hortensje i inne kwitnące krzewy, które wiosną i latem odwdzięczą się obfitym kwitnieniem.

O tej porze roku powinno się zrobić przegląd narzędzi i sprzętów, bez których ogród nie może się obejść. Wyczyszczone, zakonserwowane i przechowywane zimą w odpowiednich warunkach będą służy przez dłuższy czas. Są to wszelkiego rodzaju sekatory, nożyce, szpadle, grabie, kosiarki i podkaszarki, potrzebne praktycznie do każdej pracy ogrodowej.

Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl

Napisz komentarz...