ogrodzenie panelowe

Dlaczego ogrodzenie panelowe jest idealne do domu?

Jeszcze kilka lat temu ogrodzenia panelowe kojarzono jako te służące jedynie instytucjom i obiektom przemysłowym. Teraz jednak wiele się zmieniło i ze względu na ich liczne zalety, coraz częściej są one wykorzystywane także jako ogrodzenia systemowe dla posesji prywatnych.

Czym jest ogrodzenie panelowe?
Jest to płot, który wykonuje się z już gotowych, czyli prefabrykowanych elementów. W zależności od zastosowanych materiałów, a także od technologii montażu, tego rodzaju płot może mieć różne parametry. Chodzi tu przede wszystkim o trwałość, sztywność, ale też stopień zabezpieczenia posesji. Płot z paneli sam w sobie nie będzie do końca wytrzymały, dlatego montuje się do słupków wykonanych z kształtowników stalowych, które zapewniają całej konstrukcji stabilność. Takie słupki najczęściej betonuje się w gruncie albo przykręca do podłoża za pomocą kotew, a same ogrodzenia buduje się z cokołem lub bez niego. Co ważne, podmurówka także może być prefabrykowana. Elementy ogrodzenia, czyli panele łączy się obejmami, złączkami i śrubami. Bardzo dobrą opcją jest także zastosowanie tzw. nakrętek samozrywalnych, które to uniemożliwią łatwy demontaż, a co za tym idzie – kradzież ogrodzenia.

Rodzaje ogrodzeń panelowych
Jeśli chodzi o rodzaje takich ogrodzeń, to podział polega głównie na materiale ich wykonania.

Mogą być to więc panele:

Stalowe – są najpopularniejsze, ponieważ charakteryzują się trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie czynników atmosferycznych (szczególnie kiedy pokryje się je specjalną powłoką antykorozyjną). Na ich trwałość pozytywnie wpływa również lakierowanie proszkowe i ocynk ogniowy albo ocynk z powłoką poliestrową. W ostatnich latach bardzo ciekawą, choć nadal rzadką opcją, są stalowe ogrodzenia panelowe z wymiennymi elementami. Są one wykonywane tak, by niektóre elementy można było wyjmować i montować od nowa. Pozwala to na wykonywanie dekoracji, a nawet napisów tworzących oryginalne wzory. Takie ozdoby produkuje się na zasadzie piktogramów, które umieszcza się w panelach na wcisk i można je wymieniać.
Drewniane – są bardzo atrakcyjne wizualnie, jednak są mniej trwałe niż te stalowe. Dlatego też wymagają renowacji oraz impregnacji i stałej pielęgnacji (by mogły utrzymywać się w dobrym stanie).
Prefabrykowane z betonu – dostępne są one obecnie w różnych kształtach oraz kolorach, mogą mieć prześwity. Wbrew pozorom, odpowiednio dobrane, mogą dobrze skomponować się otoczeniem, tworząc prawdziwą ozdobę działki.

Wady i zalety ogrodzeń panelowych
Jeśli chodzi o wady, to można za nie uznać to, że przez panelowe ogrodzeniowe ażurowe występuje całkowita widoczność ogrodzonego terenu. Takiego problemu można się jednak pozbyć, sadząc przy ogrodzeniu rośliny pnące. Zabezpieczą one bowiem posesję przez spojrzeniami obcych osób, a jednocześnie staną się elementem dekoracyjnym. Natomiast do zalet tego rodzaju ogrodzeń zalicza się to, że:

– chronią posesję,
– pozwalają na oszczędności pieniężne, bo mają bardzo korzystne ceny,
– umożliwiają łatwe oszacowanie kosztów inwestycji (wystarczy zmierzyć długość ogrodzenia i wybrać konkretny rodzaj produktu),
– ich montaż nie zajmuje wiele czasu (1-2 dni),
– instalacją można zająć się samodzielnie (dzięki załączonej do paneli instrukcji obsługi) albo przy pomocy wybranej firmy,
– na rynku znaleźć można obecnie bardzo szeroką ofertę takiego rodzaju produktów,
– można kupować je stacjonarnie, ale też przez internet (co jest bardzo wygodne, bo niejednokrotnie po wpisaniu danych o działce, otrzyma się informację jaka ilość materiałów będzie potrzebna),
– są one bardzo estetyczne i wyglądają dobrze niezależnie od pory roku,
– cechuje je duża wytrzymałość (ale warto wybrać te z wysokiej jakości materiałów, dobrze zabezpieczone przed warunkami zewnętrznymi),
– nie wymagają pracochłonnej pielęgnacji.

Ogrodzenia panelowe do posesji prywatnych
Zastosowanie tego rodzaju ogrodzeń jest obecnie niezwykle szerokie, ponieważ stały się one alternatywą dla siatki ślimakowej. Są one bardziej od niej stabilne, a także bardziej okazałe. Bardzo wygodne jest także to, że panele mają różne wysokości – dlatego można je dobierać wedle indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Tak jak było wspomniane już na początku, ogrodzenia panelowe pierwotnie przygotowywane były dla terenów przemysłowych. Jednak teraz stają się coraz popularniejsze wśród inwestorów indywidualnych – do domów prywatnych. Pasują one szczególnie do budynków nowoczesnych, choć dobrze dobrane sprawdzą się także jako ogrodzenia domów tradycyjnych. Ich wybór przez inwestorów prywatnych wynika z tego, że jest to rozwiązanie tanie i jednocześnie o wysokiej estetyce.

Ważne jest także to, że panele można dopasować pod względem koloru oraz wymiaru do innych elementów (bram i furtek). Świetne jest także to, że np. opisywane wcześniej panele wymienne, dekoracyjne, stać się mogą prawdziwą ozdobą prywatnej posesji. Warto też dodać, że panele mniejsze (ale np. o podobnej stylistyce co reszta), stać się mogą idealne do takich konstrukcji jak kojce dla psów, czy osłony śmietników. Jak więc widać ogrodzenie panelowe posiada wiele zalet, dlatego z powodzeniem można je wykorzystywać przy każdym domu.

Pomocy merytorycznej przy powstaniu artykułu użyczyła firma Hammerman – https://www.hammerman-tech.pl/

Jeden komentarz

  1. Panelowe ogrodzenia są OK, ale jeśli komuś zależy na czasie i kosztach dobrą opcją jest też siatka. Dobra siatka ogrodzeniowa naprawdę nie jest złym rozwiązaniem. Trzeba tylko całość prawidłowo zamontować, zapewnić napinacze do siatki, żeby wszystko było stabilne i efekt będzie OK. Widywałem takie rozwiązania wiele razy.

Napisz komentarz...