Klej przemysłowy – rodzaje i zastosowanie

Klej przemysłowy – rodzaje i zastosowanie

Rynek klejów przemysłowych jest bardzo rozbudowany, dzięki czemu stwarza wiele możliwości. Warto więc zapoznać się z podstawowymi rodzajami klejów i ich zastosowaniem.

Kleje przemysłowe do drewna
Klejów do drewna jest bardzo wiele, jednakże najczęściej używa się trzech rodzajów. Polioctanowe to te, które znamy i określamy jako wikolowe. Są to bardzo uniwersalne kleje o specyficznym zapachu i bardzo łatwe w użyciu. Kleje te sprawdzą się do drewna twardego, miękkiego, czy materiałów drewnopochodnych. Niektóre z nich są nawet szybkoschnące. Większość jednak wysycha po około 24 godzinach. Po całkowitym zaschnięciu tworzy się przezroczysta warstwa, którą trudno jest usunąć na sucho. Kolejnym rodzajem są kleje poliuretanowe. Są one bardzo mocne, dlatego wykorzystuje się je do montażu drewnianych schodów. Przed użyciem należy rozgrzać je do temperatury 110 stopni Celsjusza i następnie szybko rozprowadzić po drewnie za pomocą pistoletu lub węża. Jego wadą jest zły wpływ promieni UV na jego siłę wiązania. Dlatego lepiej nie używać go w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Trzecim z popularnych klejów do drewna są te oparte na bazie żywic alifatycznych. Są to już produkty specjalistyczne, które nakłada się za pomocą natrysku. Już niewielka warstwa tego kleju daje bardzo trwałą spoinę. Tego typu klej stosuje się do tapicerowania czy laminowania.

Klej przemysłowy do wykładzin
W tej dziedzinie także mamy możliwość stosowania różnych rodzajów kleju. Akrylowe są wodorozcieńczalne. Składają się z żywic winylowo-akrylowych, wypełniaczy i innych substancji konserwujących. Można je stosować zarówno na podłożach mineralnych, jak i drewnianych. Kleje dyspersyjne są zawiesiną nierozpuszczalnych żywic, które są w formie drobnych cząstek dokładnie wymieszane z wodą. Wiązanie następuje przez odparowanie wody. Tego rodzaju kleje są polecane i do wykładzin elastycznych, i do dywanowych. Możemy je wykorzystać na powierzchniach cementowych, cementowo-wapiennych czy wapiennych. Dwuskładnikowe kleje poliuretanowe z kolei stosuje się do wykładzin elastycznych czy sztucznych trawników. Nie zawierają one szkodliwych rozpuszczalników. Są też odporne na duże obciążenia.

Klej przemysłowy – gdzie kupić?
Producenci starają się, by ich produkty znajdowały szerokie zastosowanie. Dlatego muszą być wysokiej jakości. Jedną z firm, która zajmuje się produkcją kleju przemysłowego do branży motoryzacyjnej, budowlanej, czy meblarskiej, jest Fobaro. Dobrze zrobiony klej umożliwia oszczędzenie czasu, materiału i energii. Warto więc zrobić dobry research zanim pochopnie zdecydujemy się na niskiej jakości klej z marketu budowlanego.

Napisz komentarz...