Garderoba w małym mieszkaniu - jak ją wydzielić i urządzić?

Garderoba w małym mieszkaniu – jak ją wydzielić i urządzić?

Wydawać by się mogło, że garderoba to luksus przeznaczony dla posiadaczy domów lub chociaż dużych mieszkań. Mało kto decyduje się bowiem na zagospodarowanie na poczet przechowywania ubrań i akcesoriów większej przestrzeni przy małym metrażu. Tymczasem niewielka przestrzeń wcale nie oznacza konieczności ograniczenia się do zwykłej szafy czy komody. Garderoba może znaleźć się także w małym mieszkaniu. Wystarczy wiedzieć, jak umiejętnie ją wydzielić i urządzić.

Wymiary – jaka garderoba w małym mieszkaniu?
W przypadku posiadania niewielkiego mieszkania kwestią kluczową jest zaplanowanie wymiarów garderoby w taki sposób, by nie zajęła ona za dużo miejsca, a jednocześnie by była jak najbardziej funkcjonalna. Pierwszym, najważniejszym wymiarem, jest głębokość garderoby. Minimalnie powinna ona wynosić 55 centymetrów, jednak lepiej zaplanować 60 szczególnie, jeśli w środku ma znajdować się drążek na wieszaki. Dzięki temu można mieć pewność, że ubrania nie będą się gniotły. Niekiedy zdarza się jednak, że części wiszącej w ogóle nie ma, a całą przestrzeń wypełniają półki i szuflady. W takim wypadku na każdy rząd ubrań należy planować około 35-40 centymetrów głębokości. Szerokość przejścia w garderobie powinna wynosić natomiast co najmniej 80 centymetrów, jednak jeśli wnętrze ma służyć także do przebierania się, konieczne jest pozostawienie przestrzeni o szerokości około 110-120 centymetrów. W przypadku szuflad koniecznie trzeba też pamiętać o zwiększeniu głębokości całego pomieszczenia o dodatkowe 60 centymetrów czyli wymiar standardowej wysuniętej szuflady.

Aranżacja przestrzeni w małej garderobie
Mała przestrzeń wymaga szczególnych rozwiązań aranżacyjnych, które mimo swojej prostoty mogą przynieść naprawdę dobry efekt:

  • w wąskich pomieszczeniach doskonale sprawdzi się lustro umieszczone na końcowej ścianie garderoby. Będzie ono umożliwiało przeglądanie się, a jednocześnie optycznie powiększy całe pomieszczenie;
  • lustro umieszczone od wewnętrznej strony drzwi również pozwoli sprawić, że przestrzeń wyda się większa;
  • popularnym rozwiązaniem w przypadku niewielkiej garderoby jest zastosowanie szkła mlecznego w celu wydzielenia przestrzeni. Dzięki półprzejrzystemu szkłu światło dzienne będzie miało dostęp do pomieszczenia, a jednocześnie rzeczy przechowywane wewnątrz nie będą widoczne od strony pokoju;
  • aby oszczędzić jak najwięcej miejsca dobrze jest wybrać drzwi przesuwane czy dwuskrzydłowe zamiast tych jednoskrzydłowych.

Garderoba w małym mieszkaniu

Projekt idealnej garderoby
W przypadku niewielkiej przestrzeni najlepszym rozwiązaniem będzie garderoba na wymiar do mieszkania. Tylko w ten sposób będzie można w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni. Warto pamiętać, że w mieszkaniu o małym metrażu każdy centymetr kwadratowy powierzchni ma znaczenie. Warto więc postawić na najlepsze możliwe zagospodarowanie pomieszczenia czy dużej wnęki, co nie będzie możliwe w przypadku wybrania gotowych już mebli do garderoby. Wybierając garderobę na zamówienie u producenta ma się możliwość nie tylko dopasowania jej do przestrzeni, jaką się dysponuje, ale także można dokładnie określić liczbę szuflad, półek czy zyskać sposobność na powiększenie albo zrezygnowanie z części wiszącej. W przypadku garderoby na zamówienie można także zdecydować się na niestandardowe wymiary półek czy wąskie szuflady na biżuterię, słowem – wszystko, co sprawi, że przestrzeń ta będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb domowników.

Niestandardowe pomysły na garderobę w mieszkaniu
Aby zagospodarować przestrzeń na garderobę w mieszkaniu wcale nie trzeba się trzymać utartych schematów. Choć zwykle garderoba kojarzy się z osobnym pomieszczeniem pełnym szuflad i półek, to w wielu mieszkaniach świetnie sprawdzą się nieco bardziej oryginalne pomysły. Dobrym rozwiązaniem może być chociażby wydzielenie garderoby w dużym przedpokoju i wykorzystanie przestrzeni będącej ciągiem komunikacyjnym. Warto jednak pamiętać, by wybrać w takim wypadku drzwi przesuwane lub składane w harmonijkę, co pozwoli zaoszczędzić miejsce. Aranżowanie garderoby w przedpokoju jest także niezwykle praktyczne ze względu na to, że to właśnie w tym pomieszczeniu zakłada się wierzchnią odzież i buty. Wszystko będzie się więc znajdować w jednym miejscu, pod ręką. Równie dobrze można jednak przeznaczyć na garderobę malutki pokój, który nie nadaje się na sypialnię lub nawet wydzielić na nią niewielką część sypialni i wybrać moduły wolnostojące, które ładnie się prezentują, nie przytłaczają pomieszczenia, a ponadto sprawiają, że każde ubranie ma się zawsze pod ręką i na widoku.

Przygotowanie artykułu:
Artykuł został opracowany przy współpracy z Meble Mistrz – producentem specjalizującym się w meblach na wymiar.

Napisz komentarz...