mieszkanie do wynajęcia

Jak wybrać odpowiednie mieszkanie do wynajęcia?

Wynajem mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Czasem, znalezienie tego wymarzonego może zająć tygodnie lub miesiące. Jest to w końcu miejsce, w którym przebywa się codziennie, musi dawać poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a także spełniać podstawowe wymagania techniczne.

Decydując się na poszukiwania, powinniśmy na początek dokładnie sprecyzować swoje wymagania i oczekiwania wobec nieruchomości. Dobrze jest zdecydować o lokalizacji, w jakim rejonie najbardziej chcielibyśmy mieszkać, następnie ustalić budżet jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na miesięczny czynsz, ilość potrzebnych pokojów, a także preferowany rozkład mieszkania. Ogłoszenia znajdziemy w tradycyjnych gazetach, na stronach internetowych, lub w biurach nieruchomości, przy czym należy pamiętać, że zazwyczaj wynajmując mieszkanie przez pośrednika, musimy zapłacić jednorazową kwotę prowizji. Kiedy już znajdziemy interesujące ogłoszenie, przychodzi czas na osobiste oglądanie mieszkania, umawiamy się z właścicielem pod wskazanym adresem, aby upewnić się, że wszystkie dane podane w ogłoszeniu się zgadzają.

Na co zwrócić szczególną uwagę, podczas pierwszego pobytu w wybranym mieszkaniu? Zanim zdecydujemy się podpisać umowę najmu, koniecznie należy sprawdzić kilka podstawowych szczegółów. Powinniśmy sprawdzić, wraz z właścicielem, stan wszystkich sprzętów i mebli, najlepiej spisać protokół zdawczo-odbiorczy, z listą wszystkich elementów mieszkania i z opisaniem ich, tak aby przy rezygnacji z najmu, właściciel nie zarzucił nam pogorszenia standardu nieruchomości. Należy dociekać wszystkich ważnych informacji, takich jak dokładna wysokość miesięcznych opłat (pamiętajmy, że bardzo ważny jest rodzaj ogrzewania, elektryczne będzie dużo droższe niż miejskie czy gazowe), wysokość wymaganej kaucji, możliwych usterek występujących w czasie użytkowania wyposażenia. Zawsze, przyjrzyjmy się również mieszkaniu pod względem czystości, brudne sprzęty, zaniedbane wyposażenie, lub widoczny grzyb na ścianach na pewno nie będą dobrym wyborem. Upewnijmy się czy zależność jakości do ceny jest właściwa. Na koniec dokładnie zapoznajmy się z proponowaną umową najmu, ważny będzie rodzaj umowy. Wyróżnia się przy tym umowę najmu mieszkania na czas nieoznaczony (bez określonego terminu długości najmu, z zaznaczonym okresem wypowiedzenia), umowę na czas oznaczony (ustalony okres długości najmu, bez możliwości wcześniejszego wypowiedzenia), umowę najmu okazjonalnego (korzystniejsza dla wynajmującego, może on bez problemu wyeksmitować lokatorów, którzy nie trzymają się warunków umowy). Warto ustalić z właścicielem, warunki umowy dogodne dla obu stron, jeżeli któryś z punktów nam nie odpowiada, lub coś chcielibyśmy dodać trzeba od razu o tym poinformować. Możemy także poprosić właściciela o okazanie aktu własności mieszkania, aby upewnić się że będzie ono wynajmowane legalnie.

Po upewnieniu się, że wszystkie szczegóły nam odpowiadają, a mieszkanie nam się podoba, możemy bez obaw podpisać umowę najmu i cieszyć się z nadchodzącej przeprowadzki.

Artykuł został przygotowany przez firmę Dom & House – Apartamenty specjalizującej się w wynajmie apartamentów w Trójmieście

Napisz komentarz...