Praktyczne podłączenie zmywarki

Zmywarka to w dzisiejszych czasach powszechny element wyposażenia w nowych budynkach mieszkalnych. Można ją również łatwo podłączyć w już istniejącym budynku, nawet jeśli brakuje osobnego przyłącza wodnego. W takich sytuacjach sprawdzą się specjalne zawory przyłączeniowe, które zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania.

Urządzenie zmywające naczynia jest w dzisiejszych czasach niemal niezbędnym elementem wyposażenia gospodarstwa domowego, gdyż pozwala ono zaoszczędzić cenny czas i wodę. Dlatego w nowych kuchniach zwykle planuje się osobne przyłącza wodne i odpływy, podczas gdy w starym budownictwie jest zazwyczaj tylko miejsce na baterię zlewozmywakową. Żeby podłączyć zmywarkę do istniejącej instalacji wodnej nie trzeba jednak jej modernizować – wystarczy użyć dedykowanych zaworów przyłączeniowych SCHELL z dodatkową złączką. W zależności od indywidualnych potrzeb może to być regulacyjny zawór kombinowany lub praktyczne połączenie dwóch zaworów. Natomiast w przypadku, gdy chcemy stworzyć nowe przyłącze wodne pomimo ograniczonej przestrzeni, warto użyć kompaktowej armatury SCHELL, która oszczędza miejsce.

Praktyczne podłączenie zmywarki
Zawór przyłączeniowy umożliwia podłączenie zmywarki bezpośrednio do zaworu kątowego baterii czerpalnej
Fot. SCHELL

Jak podłączyć zmywarkę do baterii?
Podpięcie zmywarki pod baterię zlewozmywakową nie wymaga kosztownych przeróbek instalacji. Można w tym celu użyć zwykłego trójnika, jednak lepszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem są kombinowane zawory regulacyjne, które pozwalają na niezależną regulację ciśnienia wody dopływającej do zmywarki i baterii. Dzięki temu w razie awarii urządzenia można odciąć dopływ wody do urządzenia i nadal swobodnie korzystać z umywalki. Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana zaworu kątowego na przyłączu zimnej wody na zawór kombinowany SCHELL COMFORT. Praktyczna armatura posiada dwa pokrętła pozwalające na regulację poszczególnych przyborów i gwintowaną złączkę do przyłączenia węża zmywarki. Alternatywnie można zastosować tradycyjny zawór kątowy SCHELL COMFORT i zamontować na nim zawór przyłączeniowy z gwintem 3/8 cala. Powstaje wtedy czytelny i łatwy w obsłudze układ przyłącza. Dzięki obecności dwóch niezależnych armatur łatwo rozróżnić pokrętło odcinające dopływ wody do baterii od zaworu zmywarki. Obydwa typy armatury zostały wyposażone w odporną na wyrwanie złączkę ze stożkiem zaciskowym, który gwarantuje szczelność nawet po wielu latach eksploatacji. Ich zaletą jest ponadto fakt, że mogą one posiadać blokadę przepływu zwrotnego, która w razie awarii wodociągu i wystąpienia podciśnienia zapobiega cofaniu się zużytej wody ze zmywarki do instalacji wody pitnej. Oprócz podłączenia zmywarki do wody, należy zadbać także o odpowiedni odpływ zużytej wody do kanalizacji. W tym celu wymienia się syfon pod umywalką na taki, który jest wyposażony w króciec do podłączenia węża.

Oddzielne przyłącze na niewielkiej przestrzeni
Podłączenie zmywarki do istniejącego przyłącza baterii kuchennej to szybkie i łatwe rozwiązanie, jednak o ile jest to możliwe, najlepiej stworzyć dla nich oddzielne podejścia. Dzięki temu można uniknąć np. gwałtownych zmian ciśnienia zimnej wody podczas korzystania z tych dwóch przyborów naraz. Jeśli ilość miejsca na przyłącze jest niewielka, można użyć kompaktowego zaworu przyłączeniowego SCHELL. Jego innowacyjna obudowa pozwala na stworzenie przyłącza o głębokości zaledwie 45 mm. Dzięki temu można ustawić zmywarkę bliżej ściany i z łatwością zmieścić w zabudowie nawet nieco większe urządzenie. Na szczycie korpusu armatury umieszczono poręczne ryflowane pokrętło do regulacji COMFORT, zaś w jego dolnej części – gwint G ¾ do podłączenia węża zmywarki. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów zawór został starannie zabezpieczony przed korozją. Mechanizm umieszczony w komorze smarnej jest odseparowany od wody, dlatego nie ulega zatarciu, a obsługa pokrętła nie wymaga żadnego wysiłku nawet po upływie wielu lat. Armatura posiada klasę szumów I, co oznacza, że doskonale redukuje hałasy pochodzące z instalacji wodnej.

Kombinowany zawór kątowy SCHELL COMFORT
Kombinowany zawór kątowy SCHELL COMFORT pozwala na podłączenie dwóch przyborów naraz
Fot. SCHELL

Więcej informacji na stronie www.schell.eu

Napisz komentarz...