drewniane okna

Zanim zdecydujesz się na drewniane okna

Dzisiejszy wpis kierujemy do wszystkich osób, które w najbliższym czasie chcą zdecydować się na wymianę swoich dotychczasowych okien lub dopiero wykończają swój nowy dom i właśnie zastanawiają się jaki rodzaj okien wybrać. Naszą propozycją są okna drewniane, które oprócz swoich wielu zalet, posiadają również pewne szczególne wymagania, jak na przykład konserwacja drewnianych elementów, o której dowiesz się więcej poniżej.

Sam czy z pomocą fachowców?
Pierwszym pytaniem jakie pewnie nasuwa Ci się na myśl jest konieczność lub jej brak korzystania z usług profesjonalnej firmy zajmującej się serwisowaniem i konserwacją drewnianych okien. Naszym zdaniem takie czynności wymagają pewnej szczególnej wiedzy, ponieważ renowacja drewnianych elementów nie polega jedynie na ich ponownym pomalowaniu, ale również należy dokładnie przygotować to okno i zająć się ewentualną naprawą.

W tym przypadku możemy zdecydowanie polecić jedną z wrocławskich firm bianex.pl, która zajmuje się od wielu lat serwisem okien drewnianych, dlatego można zaufać ich doświadczeniu, wiedzy i specjalistycznemu sprzętowi, gdyż to wszystko wpływa znacząco na efekt końcowy. Nie jest to proste zadanie, a przede wszystkim wymaga ono dużej precyzji i dokładność, więc nie mogliśmy w tej kwestii zarekomendować żadnej innej firmy.

Na czym polega renowacja okien drewnianych?
Teraz możemy przejść do wyszczególnienia pojedynczych etapów renowacji, które możesz zrealizować samodzielnie, o ile chcesz zaryzykować, posiadasz na tyle wolnego czasu i chcesz podjąć się nowego wyzwania albo też możesz skorzystać z usług fachowców, a przy okazji będziesz już orientować się na czym polega ich praca.

1) Ocena stanu okien. Mamy tutaj na myśli między innymi sprawdzenie szczelność okien, uszkodzeń na elementach drewnianych, jakości drewna, zawiasów, okuć okiennych czy szyb, dzięki czemu można określić czy renowacja jest w tym przypadku opłacalna, bo w przeciwnym razie o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wymiana okna na nowe.
2) Usuwanie zniszczonych okuć okiennych i zawiasów. Po wcześniejszym zdemontowaniu skrzydeł okiennych można przystąpić do eliminowania wszelkich elementów uszkodzonych. Natomiast miejsca, w których były one przymocowane najlepiej będzie oczyścić i wypolerować za pomocą drucianej szczotki.
3) Pozbycie się starej farby. Następnie trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię drewnianą z wcześniejszej powłoki malarskiej, aby nowa warstwa mogła utrzymać się na długo i odpowiednio zabezpieczyć elementy drewniane. Farby można pozbyć się za pomocą: szlifierki kątowej, elektrycznej opalarki, zmywacza do farb lub skrobaka w zależności od wielkości elementów i ilości zastosowanych warstw.
4) Szlifowanie drewna. Kolejno można przejść do usuwania ostatniej nierównej warstwy drewna, która po dokładnym oszlifowaniu przybiera postać wygładzonej powierzchni gotowej do malowania. Czynność tą można wykonać papierem ściernym drobnoziarnistym o gradacji wynoszącej 150.
5) Usunięcie pyłu i uzupełnienie ubytków w drewnie. W następnej kolejności trzeba pozbyć się wszelkich pozostałości po szlifowaniu i przejść do niwelowania delikatnych ubytków i dziur w drewnie za pomocą szpachli stolarskiej, po której wyschnięciu należy jeszcze raz wygładzić powierzchnię papierem ściernym.
6) Pozbycie się zniszczonego kitu i wymiana uszczelek. Co ważne, należy usunąć tylko te pozostałości kitu, które wykruszyły się samoistnie i nie trzyma się ramy. Następnie oklejamy okno taśmą i wypełniamy ubytki nowym preparatem, po czym zakładamy nowe uszczelki.
7) Montaż nowych zawiasów. Umieszczane są w starych otworach i delikatnie dobijamy młotkiem. Natomiast w otworach po gwoździach najlepiej jest zastosować specjalne wkręty do drewna.
8) Malowanie okien. W tym celu można użyć lakierobejcy, która tylko delikatnie zabarwi i podkreśli naturalne piękno drewna albo specjalnych farb kryjących, które nadają się do bardziej zniszczone drewna z licznymi ubytkami. Oczywiście odcień zależy już wyłącznie od Twojej wizji, ale warto przy zakupie zwrócić uwagę na przeznaczenie farby (na zewnątrz lub wewnątrz), jej przepuszczalność powietrza albo też odporność na nadmierną wilgoć.
9) Osadzenie i regulacja okien. I ostatnim etapem jest już wstawienie skrzydeł okiennych po ich dokładnym wyschnięciu oraz regulowanie zawiasów, gdyż zostały one wcześniej wymienione na nowe.

Napisz komentarz...