Ciepły dom z dotacjami

Na początku 2019 roku pojawiły się nowe możliwości dla branży budowlanej – dotacje do dociepleń budynków oraz ulgi podatkowe na działania związane z termomodernizacjami. W życie wchodzi właśnie rozporządzenie do programu „Czyste powietrze”. Co to oznacza w praktyce? Osoby, które zdecydują się na termomodernizację domów mogą liczyć na zwrot części środków wydanych na materiały budowlane. Na czym dokładnie polega ustawa i ile możemy oszczędzić?

Ustawa może być okazją dla osób, które zdecydują się na termomodernizację. Projekt wspiera dotacjami i pożyczkami właścicieli domów jednorodzinnych, które są niedostosowane do coraz bardziej rygorystycznych wymogów budowlanych. Założenia ustawy idą o krok dalej, wprowadzając ulgi podatkowe. Będzie mógł skorzystać z nich każdy, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz odprowadza podatek dochodowy lub jest podatnikiem o zryczałtowanym podatku dochodowym. Program „Czyste powietrze” wspiera również osoby, które uzyskały zgodę na budowę domu jednorodzinnego – pod warunkiem, że budynek nie został jeszcze oddany bądź zgłoszony do użytkowania.

Jak skorzystać z ulgi?
Podpisana pod koniec 2018 roku przez Prezydenta RP ustawa ma na celu obniżenie zużycia energii pierwotnej (EP), czyli rocznej ilości energii nieodnawialnej niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ogrzewanie domu i wody, klimatyzację oraz wentylację. Do stycznia 2021 roku w przypadku domów jednorodzinnych maksymalna wartość EP nie będzie mogła przekroczyć 70kwh/m2, co w wielu przypadkach wiązać się będzie z koniecznością termomodernizacji budynku. Jak w prosty sposób obniżyć ilość energii związanej z ogrzewaniem budynków? Przede wszystkim na etapie budowy lub renowacji należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U) przegród (czyli przede wszystkim ścian). Zasada jest prosta – im niższy wskaźnik U, tym lepsza termoizolacja. Dlatego jeśli chcemy spełnić coraz bardziej restrykcyjne wymogi budowlane, należy stosować materiały izolacyjne o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, oznaczanym parametrem lambda (λ). Do kwoty odliczeń, która nie może przekroczyć 53 000 zł, zaliczają się między innymi materiały budowlane, urządzenia i usługi wspomagające termomodernizację. Warto pamiętać, iż ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Z ulgi podatkowej będzie więc można skorzystać w 2020 roku, rozliczając się za 2019 rok.

Gdzie ucieka ciepło?
Najwięcej strat ciepła generowane jest w wyniku nieefektywnej wentylacji. Szacuje się, że może to być aż 25-35%. Podobnie jest w przypadku dachu – wartość może osiągnąć nawet 25%. W praktyce docieplenia tej części budynku wydają się często inwestorom nieoczywiste i… zbędne. A to duży i kosztowny błąd! Obok wentylacji, miejscem, przez które „ucieka” ciepło, są ściany – mogą generować aż 20-40% strat. Okna i drzwi – w zależności od ilości i ich powierzchni może być to nawet 20%. Za ostatnie miejsce tej „niechlubnej” listy odpowiedzialne są podłogi, a także tak zwane mostki termiczne powstające na skutek nieprawidłowego montażu warstwy izolacyjnej. Przy nieodpowiedniej izolacji możemy tracić w tych miejscach ok. 5-10% ciepła.
Zawarte w nowej ustawie odliczenia od podatku obejmują między innymi materiały budowlane, których podstawą w przypadku termomodernizacji są ocieplenia. „Warto zdecydować się na produkty najwyższej jakości, które zapewnią komfort termiczny przez długi czas. Najlepszym wyborem są płyty styropianowe o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła – nie wyższym niż λ ≤ 0,042 W/mK. Na rynku można znaleźć zarówno klasyczne, białe płyty styropianowe, jak i pasywne – grafitowe. „Szare styropiany” to rozwiązania pasywne, które przy obniżonej grubości płyt, mają znacznie lepsze właściwości izolacyjne – mówi Krzysztof Słaby, generalny dyrektor sprzedaży firmy Styropmin.

STYROPMIN FASADA λ PRO 40

Co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?
W kontekście ulg podatkowych i dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” warto rozważyć zakup produktów budowlanych najwyższej jakości, które długofalowo wpłyną na komfort mieszkania oraz… oszczędności. Przy podejmowaniu decyzji bardzo ważny jest przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła – λ. Im niższy, tym lepsze parametry termoizolacyjne materiałów i większe oszczędności w późniejszej eksploatacji budynku.

Poza odpowiednim zaplanowaniem wentylacji, bardzo ważne jest ocieplenie ścian, co znacznie wpływa na energooszczędność domu. „To element domu, gdzie popełniamy najwięcej błędów. Często inwestorzy, którzy kończą budowę, właśnie na dociepleniach szukają oszczędności. Decydują się na najtańsze rozwiązania o najniższych parametrach. Jest to ogromy błąd. Oszczędności rzędu kilkuset złotych na materiałach na etapie docieplenia domu będą nas kosztować znacznie więcej i to już w pierwszym sezonie. Dlatego jest to szczególnie ważne, żeby wybrać materiały o najlepszych parametrach – najlepiej grafitowe, oznaczone jako pasywne” – mówi Krzysztof Słaby. Produkty takie jak Styropmin FASADA λ PRO 40 o współczynniku przewodzenia ciepła λ ≤ 0,040 W/mK oraz Styropmin PASSIVE λ PRO 30 o współczynniku przewodzenia ciepła λ ≤ 0,030 W/mK idealnie nadają się do ocieplenia ścian fasadowych.

Prawidłowa termoizolacja nie tylko fasad, ale także dachów, podłóg i fundamentów znacząco ogranicza straty ciepła w budynku. Przekłada się to bezpośrednio na niższe rachunki za ogrzewanie. Odpowiednio dobrane materiały dociepleniowe to same oszczędności – zarówno długofalowo, jak i w postaci jednorazowej ulgi podatkowej w wysokości do 53 000 złotych!

Napisz komentarz...