Jak wybrać żaluzje do salonu?

Na rynku dostępne są setki modeli żaluzji. Każdy z nich jest nieco inny i przystosowany do konkretnych warunków użytkowania. Różne aranżacje okien w salonie także wymagają doboru odpowiednich żaluzji. Jak wybrać żaluzje do salonu, aby były funkcjonalne, estetyczne i trwałe?

Żaluzje okienne wewnętrzne rodzaje
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje żaluzji, dzięki czemu każdy klient ma możliwość dobrania produktu przystosowanego do swoich potrzeb i pasującego do aranżacji wnętrza. Jednym z najpopularniejszych rodzajów żaluzji okiennych wewnętrznych są żaluzje pionowe (tradycyjne lub typu panel truck). Tradycyjne żaluzje pionowe składają się z pionowych pasów stosunkowo sztywnej tkaniny (zazwyczaj o szerokości od kilku do kilkunastu centymetrów), które są dociążone na dole i połączone ze sobą oraz szyną tak, by możliwe było odsłanianie i zasłanianie okna. Taki rodzaj żaluzji umożliwia precyzyjną regulację ilości docierającego do pomieszczenia światła, dlatego żaluzje pionowe cieszą się dużą popularnością.
Żaluzje panel truck mają konstrukcję zbliżoną do tradycyjnych żaluzji pionowych, jednak pasy materiału są o wiele szersze (zwykle kilkadziesiąt centymetrów). To bardzo wygodne rozwiązanie w wysokich pomieszczeniach z dużymi oknami, gdzie korzystanie z żaluzji poziomych byłoby mniej praktyczne.
Żaluzje plisowane (tak zwane plisy) składają się z jednego kawałka tkaniny, który połączony jest z mechanizmem umożliwiającym składanie i rozkładanie. Ten typ żaluzji umożliwia bardzo precyzyjne zasłonięcie okna, ponieważ nie ma w nim szczelin, przez które światło mogłoby przedostawać się do wnętrza pomieszczenia.

Najpopularniejszym rodzajem żaluzji są żaluzje poziome. Składają się one z równolegle umieszczonych listewek, które połączone są ze sobą w taki sposób, by można było przy ich pomocy zasłonić lub odsłonić okno. Z jakiego materiału są wykonane żaluzje? W przypadku instalacji pionowych oraz żaluzji plisowanych jest to zazwyczaj usztywniona tkanina. Taki materiał musi być specjalnie przygotowany, aby był wytrzymały i odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego, a jego kolory nie blakły na skutek działania słońca. Natomiast wśród żaluzji poziomych z listewek wybór dostępnych rozwiązań materiałowych jest większy – stosuje się między innymi bambus, drewno, aluminium i tworzywa sztuczne.
Żaluzje drewniane są bardzo popularne ze względu na swój estetyczny, naturalny wygląd i szeroki wybór dostępnych kolorów. Zapewniają dobrą ochronę przed światłem i nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń, dlatego są bardzo cenione w miejscach, gdzie nasłonecznienie jest przyczyną podnoszenia się temperatury w mieszkaniu (na przykład na poddaszach czy w lokalach z oknami umiejscowionymi od południa lub zachodu).
Żaluzje bambusowe są pod względem funkcjonalności dość podobne do drewnianych, choć odróżnia je kilka cech: są lżejsze i zajmują po złożeniu mniej miejsca (co stanowi zarówno zaletę, jak i wadę – ważą mniej, ale są bardziej delikatne i podatne na uszkodzenie). Poza tym ich wygląd jest nieco bardziej egzotyczny niż tradycyjnych żaluzji drewnianych. Żaluzje aluminiowe są bardzo lekkie i wytrzymałe. Dobrze sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w nowoczesny, minimalistyczny sposób. Żaluzje aluminiowe dostępne są w wielu wzorach i odcieniach, dlatego stanowią świetny wybór dla osób szukających kolorowych żaluzji.

Jak wybrać żaluzje do salonu?
Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać żaluzje do salonu, musisz najpierw określić, jaki efekt chcesz uzyskać i jak ma się prezentować cała aranżacja. Do wnętrza w stylu skandynawskim dobrze pasują żaluzje drewniane z jasnego drewna. Wystrój w stylu orientalnym najlepiej będzie komponował się z żaluzjami bambusowymi. Wybór żaluzji do salonu nowoczesnego jest bardzo szeroki: możesz zdecydować się na żaluzje aluminiowe w odcieniu dopasowanym do reszty aranżacji, dyskretne plisy lub żaluzje panel truck, które oprócz pełnienia praktycznej funkcji będą stanowiły również ciekawą dekorację.
Futurystyczne wnętrza w stylu loftowym można dopełnić żaluzjami pionowymi, które doskonale podkreślą surowe piękno wystroju. Żaluzje do okien w salonie powinny być nie tylko efektowne, ale również praktyczne. Dotyczy to szczególnie silnie nasłonecznionych pomieszczeń, na przykład z oknami umieszczonymi od południa albo zachodu lub z oknami połaciowymi. W takim przypadku warto zainwestować w żaluzje, które będą skutecznie chroniły nie tylko przed nadmiarem światła, ale także przed upałem.
Przed wybraniem konkretnego modelu powinno się też dokładnie określić wszystkie wymiary żaluzji (również po złożeniu), aby nie przeszkadzała ona w swobodnym otwieraniu i zamykaniu okna. Podczas zakupu żaluzji powinieneś zwrócić uwagę na jakość wykonania – żaluzje stworzone z gorszych materiałów będą mniej trwałe i mogą sprawiać problemy podczas użytkowania (na przykład się zacinać).

Wysokiej jakości żaluzje pionowe, poziome i plisowane znajdziesz w sklepie Castorama.

Napisz komentarz...