Onyx

Wykorzystywanie naturalnych kamieni przy budowie i wykończeniu domu zyskuje coraz większą popularność. W prosty sposób można dzięki nim uzyskać zachwycające efekty wizualne. Szczególnie interesującym materiałem jest onyx. Podpowiadamy, jak wykorzystać go w domu! Z użyciem tego wyjątkowego kamienia można stworzyć niesamowite kompozycje, które urozmaicą nawet najbardziej minimalistyczną aranżację. To świetne tworzywo pozwala ciekawie przełamać konwencję tradycyjnego myślenia o wystroju wnętrz. Od kilku lat onyx jest więc chętnie wykorzystywany przez artystów, projektantów i architektów.

Czym jest onyx?
Onyx jest ozdobnym kamieniem mineralnym, odmianą chalcedonu o równoległym ułożeniu warstw. Przekrój bryły ujawnia pasy kontrastujących barw oraz nieregularne żyłkowanie. Od wieków był używany m.in. w jubilerstwie. Jest delikatnym materiałem, dlatego podczas wydobycia i obróbki należy ostrożnie się z nim obchodzić. Odpowiednio cienkie wykroje są przejrzyste oraz przepuszczają światło, co daje widowiskowy efekt.

Co można stworzyć z wykorzystaniem onyxu?
Onyx jest pięknym kamieniem, ale niestety bardzo delikatnym. Wykazuje dużą wrażliwość na zarysowania, działanie kwasów, detergentów itp. Istnieją jednak skuteczne metody zabezpieczania jego powierzchni, np. specjalne woski. Ze względu na swoje właściwości jest raczej materiałem ozdobnym, niż wykończeniowym. Mimo to, z jego użyciem da się wykonać przepiękne kompozycje.

Z onyxu można stworzyć zachwycające intarsje i mozaiki oraz inne dekoracje ścienne. Bardzo intrygująco sprawdzi się także jako element lad, kontuarów, blatów, stolików itp. Warto użyć go także jako wykończenie szafek, luster itp. Większe płyty można wykorzystać jako element ścianki lub przepierzenia.

Jak najlepiej zaaranżować onyx?
Ponieważ najbardziej cenionymi cechami onyxu są jego piękne barwy oraz przepuszczalność światła, warto dobrze przemyśleć miejsce, w którym się go zaaranżuje. Wykorzystanie go jako elementu wypełniającego ściankę działową w słonecznym pomieszczeniu zagwarantuje zachwycające efekty wizualne. Umieszczając go w blatach, szafkach i innych elementach wyposażenia, najlepiej spróbować dopasować światło w taki sposób, by podkreślało jego barwy. Sprytne wkomponowanie stelażu oświetleniowego pozwoli wydobyć całe piękno tego naturalnego kamienia.

Pomimo tego, że istnieją już metody na skuteczne zabezpieczanie powierzchni onyxu, nie powinno wykorzystywać się go na podłogach lub blatach kuchennych i łazienkowych. Poza tym, sam materiał jest już bardzo wyrazisty i efektowny, dlatego lepiej zastosować go jako drobną ozdobę, niż duży element architektoniczny. Dzięki temu nie tylko będzie bardziej praktyczny, ale także nie przytłoczy reszty wystroju.

Onyx to zachwycający, zjawiskowy kamień naturalny. Jeśli chcesz urozmaicić aranżację swojego domu, zapoznaj się z szeroką ofertą pięknych onyxów na https://rrgranity.pl/. Ozdób swój dom w wyjątkowy sposób!

Napisz komentarz...