Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Zastanawiasz się nad instalacją ogrzewania posadzkowego u siebie w domu? Zobacz, ile możesz zyskać, decydując się to nowoczesne rozwiązanie. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania i jednocześnie doradzić na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze, instalacji ogrzewania podłogowego.

Dlaczego warto nad nim pomyśleć?
Ogrzewanie podłogowe kryje w sobie wiele zalet, o których często się nie mówi i dlatego to rozwiązanie nadal nie jest na tyle popularne. Po pierwsze, taki sposób ogrzewania pomieszczenia jest o wiele bardziej komfortowy dla użytkowników. Oddawane ciepło nie jest „nachalnie” produkowane przez jeden czy dwa grzejniki w pomieszczeniu, ale przez całą powierzchnię podłogi. Jej temperatura w zasadzie może wynosić około 26-29°C, a więc jest to optymalne ciepło odczuwalne podczas chodzenia. Poza tym rozkład tej temperatury pozwala na stabilne i równomierne rozprowadzenie ciepła w pokoju, co również wpływa na oszczędność ogrzewania pod względem finansowym.

Sam montaż ogrzewania jest bardzo prosty i dość tani, natomiast koszt paneli i całej instalacji potrafi zwrócić się w bardzo krótkim czasie. Również pod względem estetycznym wykonanie jest praktycznie niewidoczne. Jedynymi elementami na wierzchu są regulatory zawieszone na ścianach, a obsługa sama w sobie jest prosta i mało wymagająca.

Ogrzewanie wodne czy elektryczne?
Zanim zdecydujesz się na instalację ogrzewania posadzkowego w swoim domu, musisz wiedzieć, że istnieją dwie możliwości jego zasilania. Pierwsza z nich dotyczy ogrzewania za pomocą rur, które montowane są do podłoża, a następnie wylewana jest na nie posadzka. W tej sytuacji koniecznie będzie skorzystanie z pomocy fachowca, jakim jest przykładowo hydraulik Jotka Wrocław. Profesjonaliści dokładnie zaplanują ułożenie rur, prawidłowo je przymocują i dokończą cała instalację, by mogła posłużyć Ci przez wiele lat. W tym wypadku koszty zakupu elementów instalacji będą zdecydowanie droższe niż przy ogrzewaniu elektrycznym, ale z drugiej strony można nieco zaoszczędzić podczas eksploatowania.

Z kolei ogrzewanie elektryczne polega na odpowiednim ułożeniu kabli grzejnych, puszek instalacyjnych i mat grzejnych. Ich montaż jest już znacznie prostszy i można próbować wykonać je samodzielnie, dzięki czemu też uda Ci się zaoszczędzić trochę pieniędzy. Niestety późniejsze koszty eksploatacji mogą być większe, aczkolwiek nie ma tutaj potrzeb dodatkowego uruchamiania instalacji centralnego ogrzewania, co dzieje się najczęściej w okresach przejściowych.

O czym musisz jeszcze wiedzieć?
Na pewno trzeba jeszcze dodać, że w przypadku ogrzewania elektrycznego wyróżniamy dwa rodzaje oddawania ciepła:

promieniowanie cieplne – energia przenoszona jest przez promieniowanie elektromagnetyczne;
konwekcja – mowa o unoszeniu się ciepła w powietrzu.

Ogrzewanie podłogowe powinno być najlepiej zastosowane w miejscach, gdzie posadzka wykonana jest z materiałów o niskim współczynniku przyswajania ciepła, np. kamień, marmur lub gres. Zanim zaczniesz montować wybraną instalację ogrzewania podłogowego, musisz ją odpowiednio zaprojektować, aby w trakcie nie wynikły żadne błędy i przeszkody w jej dokończeniu. Ponadto po zamontowaniu konieczne jest sprawdzenie szczelności i poprawności działania dla Twojego bezpieczeństwa, komfortu i oszczędności pieniędzy.

Napisz komentarz...