Wygodny sen - jak dobierać elementy w sypialni?

Wygodny sen – jak dobierać elementy w sypialni?

Co prawda połowę życia przesypiamy, ale nie ulega wątpliwości, że znaczna część z nas nie śpi w komfortowych warunkach. A to wiercenie u sąsiada, a to ważne sprawy w pracy albo impreza, bóle kręgosłupa, płacz dziecka – wszystko to ma ogromny wpływ na higienę naszego snu. Zaś tym, co może wydatnie nam w komfortowym śnie pomóc jest właściwe dobranie elementów, które tworzą naszą najintymniejszą przestrzeń w sypialni.

Higieniczne spanie
Na higienę snu składa się wiele elementów, nie tylko czynności, które mają miejsce bezpośrednio przed snem. Aby spać dobrze, nie tylko powinniśmy dbać o to, by kłaść się o stałych porach. Powinniśmy też ćwiczyć, nie przejadać się, nie leżeć zbyt długo w łóżku przed snem, odpowiednio wcześnie zjeść ostatni posiłek i wietrzyć sypialnie. Przede wszystkim jednak powinniśmy spać na dobrym materacu i dobrze do naszych potrzeb dobranej pościeli.

Materac dla dobrego snu
To, czym warto się kierować przy wyborze materaca to tylko i wyłącznie nasze zdrowie. Nie ważne co jest modne, drogie czy polecane, najważniejsze, by nasze indywidualne potrzeby były zaspokojone. Materac powinien mieć więc odpowiednią twardość i sprężystość, uwzględniającą nasz wzrost, wagę, wiek i specyficzne potrzeby. Warto poczytać o doborze materaca, poradzić się znajomych, ale przede wszystkim warto na wybranym materacu się położyć, by sprawdzić, czy na pewno nam odpowiada.

Pościel może czynić cuda
Pościel powinna być po pierwsze wymieniana co jakiś czas, a po drugie zarówno jej wypełnienie, jak i pokrycie winno być dostosowane do pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o poszewki, warto wybierać tkaniny oddychające jak bawełna, niezależnie od tego, jaki splot wybierzemy (atłas czy flanela), materiał powinien nie być za ciepły, bo w nocy znacznie lepiej będzie dodatkowo się przykryć niż spocić.

Wybierając wypełnienie pościeli, pamiętajmy, że nie musimy kupować kompletu poduszka + kołdra. Wręcz lepiej będzie, jeśli kołdrę wybierzemy z myślą o porze roku, a poduszkę z myślą o potrzebach naszego kręgosłupa. Zawsze dokonując zakupów tak intymnych elementów sypialni, jak pościel czy pokrycia materaca, wybierajmy sprawdzonych, najlepiej polskich producentów. Zapewnia nam to dbałość wykonania i zgodność z unijnymi przepisami. Szczególnie ceni się firmy tekstylne o wieloletnim doświadczeniu jak Nyks. U takich producentów mamy ogromny wybór tkanin i wzorów, produkty są doskonale opisane, zdjęcia oryginalne, a jakość na wysokim poziomie. To naprawdę znacznie bezpieczniejsze niż zamawianie pościeli i ręczników na chińskich aukcjach, gdzie można sprzedawać praktycznie wszystko. Jakość przecież dla komfortu naszego snu ma ogromne znaczenie.

Szczegóły, które łatwo pominąć
Samo bycie wyspanym to nie wszystko, by zdrowo funkcjonować i mieć energię na cały dzień, warto również zadbać o szczegóły takie jak nawilżenie powietrza w sypialni, zapach i dźwięki. Często łudzimy się, że będziemy wypoczęci, drzemiąc na kanapie czy w fotelu w towarzystwie włączonego telewizora czy delikatnej muzyki. A przecież dla zdrowego snu najlepsza jest cisza.

Napisz komentarz...