Usługi montażu kontraktowego na zlecenie mocno rozwinęły produkcję w Polsce

Usługi montażu kontraktowego na zlecenie mocno rozwinęły produkcję w Polsce

Producenci, którzy dysponują własnymi liniami i urządzeniami do montażu powierzchniowego, bardzo często oferują usługi tym, którzy mając świetny projekt, nie mogą sami podjąć się jego realizacją. Dzięki takiej współpracy zakład oferujący usługi EMS ma dodatkowe zamówienia, a ponadto projektanci są w stanie wypuścić nowy produkt na rynek bez konieczności posiadania własnej linii produkcyjnej.

Co to są usługi EMS?
Skrót EMS wziął się od wyrażenia Electronic Manufacturing Services oznaczającego ni mniej, ni więcej tylko elektroniczne usługi produkcyjne. Usługi te mogą dotyczyć nie tylko małych firm, nieposiadających własnej linii produkcyjnej, ale i dużych potentatów, którzy część produkcji zlecają zewnętrznym przedsiębiorstwom na zasadzie outsourcingu. Znane, światowe marki zlecają w ten sposób wiele produkcji, głównie krajom azjatyckim. Dzięki temu, że polska branża EMS jest doskonale wyposażona w sprzęt konieczny do podjęcia najtrudniejszych nawet zleceń, zatrudnia wykwalifikowaną kadrę inżynierską, której renoma jest uznawana daleko poza naszymi granicami. Więcej informacji można znaleźć w artykule: „Jak wyglądają usługi w zakresie montażu SMT i mechaniki precyzyjnej w Polsce?”.

Polski rynek usług EMS
Na krajowym rynku usług montażu powierzchniowego działa z powodzeniem już ponad 100 firm. Oferują nie tylko montaż SMT lub THT – są też w stanie wykonać dowolny projekt układu elektronicznego i jego testy. Świetnym przykładem producenta, który ma bardzo rozbudowaną ofertę usług EMS, jest Zamel – więcej informacji można uzyskać na stronie zamel.com. Gama usług oferowanych przez tę firmę jest bardzo szeroka i obejmuje automatyczny montaż przewlekany na płytkach drukowanych, SMT obustronnie na najnowszych liniach.

Konkurencyjność rodzimych zakładów jest bardzo duża, a bliskość rynku zachodniego powoduje, że często w Polsce wykonuje się montaż jeszcze do niedawna wykonywany w krajach azjatyckich. Kontrahenci wolą być bliżej procesu produkcji i mieć większą kontrolę nad jakością, którą łatwiej nadzorować w naszym kraju niż w dalekiej Azji. Powoduje to, że w blisko połowie firm zlecenia zagraniczne stanowią co najmniej 10% sprzedaży, a wiele z nich realizuje ponad 50% swojej produkcji na zamówienie zagranicznych producentów.

Polski rynek usług EMS

Perspektywy rozwoju rynku EMS w Polsce
Rynek usług EMS w naszym kraju cały czas się rozwija. Sprzyja temu wysoki rozwój technologii na świecie, za którą trzeba nadążyć, aby nie wypaść z rynku. Zarówno mniejsze zakłady, jak i duże koncerny zmuszone są na szybką reakcję za zmieniającymi się trendami, co zmuszałoby ich do ciągłych modyfikacji linii produkcyjnych. Dzięki usługodawcom EMS mogą oni skupić się na projektowaniu, wykonanie zlecając na zasadzie outsourcingu zewnętrznym wykonawcom. Ten nurt pozwala optymistycznie patrzeć na rynek usług kontraktowych w Polsce.

Dopóki technologie będą się rozwijać w co najmniej tak szybkim tempie, jak dotychczas, a rzesze projektantów poszukiwać będą usługodawców, którzy nadadzą fizycznych kształtów ich projektom, dopóty usługi EMS będą się rozwijać w znaczącym stopniu. Pozwala to zakładom oferować nie tylko linie własnych produktów, ale również podejmować wykonanie zleceń od zewnętrznych usługodawców.

Napisz komentarz...