Instalacja grzewcza

Jak zapewnić ciepło w każdej przestrzeni – dyskretne systemy grzewcze

Instalacja grzewcza stanowi jeden z najważniejszych domowych filarów. Wręcz nie można wyobrazić sobie miejsca do życia, jeśli nie zapewnimy w nim właściwego i wydajnego ogrzewania. Coraz częściej całość przestrzeni traktowana jest kompleksowo, z dbałością o każdy najmniejszy nawet szczegół. W tym miejscu powstaje pytanie: czy ogrzewanie może być elementem aranżacji? A może trzeba je jakoś ukryć? Dziś opowiemy o metodach na perfekcyjne wkomponowanie ogrzewania do modnych, domowych pomieszczeń.

Gra w chowanego – niewidoczne ogrzewanie
Najbardziej tradycyjny system ogrzewania do domu opiera się na centralnym piecu lub pompie, do których rurami podpina się szereg grzejników, umieszczanych w każdym pomieszczeniu. Instalacja tego typu zalicza się do najtańszych i stosunkowo prostych w montażu. Niesie ze sobą jednak szereg ograniczeń estetycznych i praktycznych.

Przede wszystkim, tracimy sporą część przestrzeni, którą musimy poświęcić na zamontowanie grzejników. Aby działały optymalnie, trzeba zadbać, żeby żaden mebel ani przedmioty dekoracyjne wokół nie ograniczały procesu konwekcji.

Dodatkowo, kaloryfery i rury znacząco zmniejszają ustawność poszczególnych pomieszczeń, zmuszając nas do często niechcianych kompromisów w kwestii rozstawienia elementów wyposażenia.

Czy istnieją zatem sposoby na ogrzanie domu w inny sposób? Jeśli zależy nam na dyskretnym i wydajnym systemie grzewczym, warto postawić na ogrzewanie kanałowe lub podłogowe.

W przypadku ogrzewania kanałowego, ciepłe powietrze jest dystrybuowane po całym domu przez system korytarzy, znajdujących się w podłodze lub ścianach, a na zewnątrz wydostaje się dzięki specjalnym kratkom. Takie rozwiązanie pozwala na efektywne ogrzanie wszystkich pomieszczeń. Wymaga jednak uwzględnienia go już na etapie projektowania domu. W czasie eksploatacji należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu kanałów, które miewają tendencję do zatykania się.

Drugim pomysłem jest ogrzewanie podłogowe. Wciąż popularny jest wariant z rurkami ogrzewanymi wodą, które kładzie się pod podłogą i zalewa wylewką. Minusem takiej instalacji jest ponownie konieczność montowania go już na etapie budowy lub gruntownego remontu.

Innym rozwiązaniem może być natomiast ogrzewanie podłogowe na podczerwień, które możemy znaleźć w ofercie firmy Econovli.pl. Zazwyczaj przyjmuje ono formę folii lub mat grzewczych. Nie wymaga żadnych dodatkowych przewodów ani elementów montażowych. Wystarczy wyłącznie podpiąć je do instalacji elektrycznej. Do najczęstszych wykończeń, które stosuje się w przypadku takiego ogrzewania, zalicza się panele, wykładziny winylowe lub ceramikę. Drewno niestety niezbyt dobrze znosi zmiany temperatur, a także jest słabym przewodnikiem ciepła, dlatego trzeba gruntownie przemyśleć położenie parkietów na ogrzewanie podłogowe.

Instalacja grzewcza

Nie tylko w ukryciu – grzejniki dekoracyjne
Na koniec warto jeszcze dodać, że oprócz ukrywania grzejników w modnych wnętrzach, można także postawić na rozwiązania o mocno dekoracyjnym charakterze. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się bowiem grzejniki dekoracyjne. Producenci oferują dużą ilość modeli, dopasowanych do każdego typu aranżacji. Bez trudu znajdziemy rozwiązania żeliwne w stylu retro oraz nowoczesne, panelowe kaloryfery do minimalistycznych pomieszczeń.

Elegancki wygląd, połączony z wysoką funkcjonalnością, sprawiają, że wiele osób decyduje się grzejniki, które nie tylko zapewniają ciepło, ale też stają się dodatkową dekoracją, uzupełniającą konkretny charakter wnętrza.

Minęły już czasy, gdy byliśmy skazani na jeden typ grzejników do naszych domów. Obecnie, możemy bez trudu znaleźć systemy grzewcze zupełnie niewidoczne, które nie konkurują z aranżacją oraz pozwalają na odzyskanie wolnej przestrzeni nawet w bardzo małych pomieszczeniach.

Z kolei, wszyscy miłośnicy dekoracji mogą postawić na produkty grzewcze, które same w sobie są niezmiernie ciekawe i stanowią prawdziwą ozdobę przestrzeni, w której je ustawimy. Ukryte czy na pierwszym planie? Wybór należy do nas.

Napisz komentarz...