Tradycyjny włącznik światła czy szklany panel?

Tradycyjny włącznik światła czy szklany panel? Podpowiadamy, jak wybrać praktyczne rozwiązanie

Rzadko, podczas prac remontowych, ludzie zastanawiają się nad tym, jak powinien wyglądać włącznik oświetlenia. Zazwyczaj uznaje się go za element stały i mało istotny. A to naprawdę wielki błąd, gdyż właśnie we włącznikach tkwi olbrzymi potencjał dekoracyjny oraz szansa na wprowadzenie znaczących oszczędności do naszych domów. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak to jest możliwe, gorąco zachęcamy do lektury.

Wszystkie oblicza włączników – jaki mamy wybór?
Współczesność opiera się przede wszystkim na wprowadzaniu różnorodności i wyboru. Dzięki temu, każdy może bez trudu znaleźć wśród szerokiego wachlarza produktów, rozwiązanie w pełni odpowiadające jego oczekiwaniom oraz potrzebom.

Włączniki możemy rozpatrywać z poziomu technicznego i estetycznego. Z punktu widzenia instalacji, wyróżnia się modele:

  • jednobiegunowe, z jednym przyciskiem, sterujące wyłącznie jednym obwodem instalacji oświetleniowej,
  • dwubiegunowe, również wyposażone w jeden przycisk, ale można dzięki nim sterować światłem dwóch obwodów, o różnym napięciu zasilania,
  • świecznikowe, mające jeden lub dwa przyciski i sprawdzające się najczęściej przy zarządzaniu różnymi grupami świateł, na przykład w rozbudowanych żyrandolach,
  • schodowe, posiadają dwa włączniki, montowane na górze i dole schodów, dla zapewnienia bezpiecznego przemieszczania się.
  • krzyżowe, współpracujące z włącznikami schodowymi, dzięki czemu można zarządzać oświetleniem z trzech lub więcej miejsc.

Dodatkowo istnieją modele wyposażone w szereg dodatkowych funkcji. Do najważniejszych zalicza się bez wątpienia ściemniacz, który umożliwia dopasowywanie natężenia światła do indywidualnych potrzeb chwili. Światło rozjaśniamy w zakresie od 0 do 100%. Oprócz względów czysto praktycznych, wpływa to także na obniżenie rachunków za energię elektryczną, gdyż nie zużywamy maksymalnej ilości energii, a tylko ściśle określoną i potrzebną nam ilość.

Innym udogodnieniem jest czujnik ruchu. Montuje się go zazwyczaj na klatkach schodowych i w korytarzach, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go też do innych pomieszczeń. W momencie, gdy urządzenie wykrywa ruch, uruchamia oświetlenie. Gdy nic się nie wydarzy przez następnych kilka minut, światło automatycznie gaśnie.

Włączniki światła a styl
Oprócz względów typowo technicznych, coraz istotniejsza staje się także sama forma włączników. Możemy mieć do czynienia z modelami:

  • tradycyjnymi,
  • retro,
  • nowoczesnymi panelami dotykowymi.

Tradycyjne włączniki kojarzy chyba każdy. Przez wiele lat produkowano je wyłącznie z tworzyw sztucznych, nie zawsze najwyższej jakości. Obecnie, możemy znaleźć modele z ramką wykonaną z rozmaitych materiałów, na przykład drewna, metalu a nawet betonu. Miewają także rozmaite faktury i ozdobne desenie.

Niezmiernie ciekawym rozwiązaniem są włączniki retro, nawiązujące kształtem i konstrukcją do analogicznych rozwiązań sprzed lat. Mają nietypową, okrągłą formę. Często pojawiają się w nich ceramiczne elementy, a zamiast zwykłego przycisku – pokrętło. Świetnie wyglądają we wnętrzach historyzujących, a także aranżacjach w duchu nowoczesnego vintage, opierającego się w dużej mierze na stylu industrialnym.

Na koniec pozostały nam jeszcze modele najbardziej nowoczesne, nawiązujące do aktualnych osiągnięć technologicznych. Dotykowe panele szklane coraz częściej zastępują tradycyjne włączniki. Te wielofunkcyjne urządzenia nie służą wyłącznie do włączania lub wyłączania światła, a stają się domowym centrum dowodzenia, zarządzając całym systemem oświetleniowym, ogrzewaniem, monitoringiem i alarmem. Dzięki nim, dom zaczyna stawać się naprawdę inteligentny i bardzo praktyczny.

Dom – oaza dla domowników
Wiele różnych modeli sprawia, że możemy wybierać i dostosowywać przestrzeń do naszych prywatnych potrzeb. Jeśli oczekujemy, że włączniki mają tylko uruchamiać światło w poszczególnych pomieszczeniach, warto postawić na klasykę. Jeśli pragniemy stylizacji w dawnym stylu i szukamy elementów, które pięknie ją podkreślą, wówczas włączniki retro będą idealne. Z kolei, dla wszystkich zwolenników wygody i rozwiązań kompleksowych, panele dotykowe zdają się wręcz wymarzonym sposobem na zarządzenia oświetleniem wnętrz.

A jakich włączników potrzebują Wasze domy?

Włączniki i gniazdka to nie tylko elementy praktyczne, ale też piękne elementy dekoracyjne. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji, koniecznie odwiedź stronę: https://gajwer.pl, pełną ciekawostek i porad fachowców.

Napisz komentarz...