Niewidoczne dla oka systemy grzewcze – zalety i wady różnych rozwiązań

Niewidoczne dla oka systemy grzewcze – zalety i wady różnych rozwiązań

Niekoniecznie zawsze chcemy, żeby grzejniki zajmowały przestrzeń we wnętrzach. Powodów może być wiele. Jakie jest rozwiązanie w takiej sytuacji? Najprostsze polega na wprowadzeniu instalacji grzewczych, które są ukryte dla użytkowników pomieszczenia, a mimo to zapewniają przyjemne ciepło i komfort. O tym dlaczego czasami ogrzewanie nie powinno być widoczne oraz jakie systemy grzewcze mogą zastąpić grzejniki, opowiemy poniżej.

Kiedy tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe się nie sprawdza?

Podstawowym i najczęściej podnoszonym argumentem w tym temacie są względy typowo estetyczne. Niektóre aranżacje z zasady ograniczają do minimum ilość wyposażenia, a duże grzejniki zawsze rzucają się w oczy, mogą zakłócać harmonię oraz przytłaczać dobrze zaplanowaną przestrzeń.

Zazwyczaj dotyczy to tak modnych obecnie aranżacji minimalistycznych, które szczycą się skrajną prostotą i ascetycznością form. Niekiedy ukrycie kaloryferów przydaje się także we wnętrzach bardzo nowoczesnych, w których sylwetki grzejników nie zawsze wyglądałyby dobrze. Dotyczy to zarówno przestrzeni prywatnych, jak i miejsc publicznych.

Klasyczne kaloryfery również są nie do końca miło widziane w szczególnie małych pomieszczeniach, w których zawsze toczy się walka o każdy użytkowy centymetr kwadratowy. Oddawanie sporej części domowego metrażu na grzejniki, w takiej sytuacji, wydaje się wręcz niczym nieuzasadnioną rozrzutnością.

Stawianie na tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne nie sprawdza się również we wnętrzach z dużą ilością przeszkleń, jak choćby coraz modniejsze oranżerie, stanowiące integralną część domu. W takich przestrzeniach grzejniki można co prawda próbować ukryć wśród wyposażenia i zieleni, ale w wielu przypadkach prowadzi to do narażenia roślin na bezpośredni kontakt z gorącą powierzchnią kaloryfera.

Co zatem możemy zrobić w wyżej opisanych pomieszczeniach, aby zapewnić sobie prawdziwą wygodę i komfort? Przydają się rozwiązania ukryte w powierzchni podłogi, sufitu i ściany.

Jakie niewidoczne systemy grzewcze warto zainstalować w domu?

Istnieje kilka praktycznych systemów, które skutecznie zastępują standardowe kaloryfery. Do najczęściej wybieranych zalicza się:

  • ogrzewanie kanałowe,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • maty i folie na podczerwień.

Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, o których więcej opowiemy w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie kanałowe

Jednym z popularniejszych typów ogrzewania są grzejniki kanałowe. W ich przypadku, ciepło jest dystrybuowane przez nagrzane powietrze, rozchodzące się kanałami, znajdującymi się w podłodze (zjawisko dyfuzji). Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, że strop musi mieć grubość minimum 10 centymetrów, aby bez problemu zmieścić w nim wannę grzejnikową.

Wielką zaletą tego rodzaju dostarczania ciepła do domu jest możliwość wykończenia otworów nawiewowych ozdobną kratką. Najczęściej jest ona wykonana z metalu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć wersję drewnianą i dopasować ją do materiału wykończeniowego na podłodze.

Systemy kanałowe pozostawiają też pełną dowolność w temacie materiałów wykończeniowych na podłogi. Możemy zastosować kamień, drewno, panele, a nawet grube wykładziny i dywany.

Ogrzewanie podłogowe

Systemy podłogowe należą do ogrzewania typu radiacyjnego. Ciepła woda jest w nich rozprowadzana rurkami, rozłożonych na całej powierzchni podłogi. Całość instalacji podpina się do pompy ciepła.

Aby położyć ogrzewanie podłogowe, należy rozpocząć od warstwy styropianowej lub pianki z poliuretanowej, na której układa się system rurek, rozmieszczanych z różną gęstością, w zależności od potrzeb cieplnych danej strefy. Zazwyczaj układa się ich więcej w przestrzeniach przyokiennych. Całość zalewa się warstwą betonu i na to kładzie się właściwą podłogę.

Ogrzewanie podłogowe jest praktycznie niewidoczne i daje zdecydowanie więcej ciepła przy mniejszych nakładach energetycznych niż rozwiązania kanałowe.

Jego podstawową wadą jest sama konstrukcja. W przypadku jakiejkolwiek awarii, stajemy przed koniecznością skucia przynajmniej części podłogi, a następnie wylania jej na nowo.

Ogrzewanie na podczerwień

Trzecim typem ogrzewania, które chowamy przed wzrokiem osób przebywających w pomieszczeniu, są folie i maty elektryczne, rozprowadzające ciepło z pomocą podczerwieni.

Fale ogrzewają wyłącznie przegrody i ciała stałe na swej drodze, są więc znacznie efektywniejsze niż kanały powietrzne.

Folie i maty sprawdzają się w pomieszczeniach wielkopowierzchniowych, gwarantują też wrażenie przyjemnej i ciepłej podłogi.

Oba typy ogrzewania radiacyjnego najlepiej sprawdzają się przy posadzkach kamiennych lub ceramicznych, które dobrze przewodzą ciepło. Nie powinno się ich natomiast przykrywać grubymi dywanami, gdyż znacząco ograniczymy ich efektywność.

Niewidoczne a skuteczne ogrzewanie do domu

Dyskretne systemy grzewcze stają się coraz popularniejsze. Dostarczają ciepło do wszystkich pomieszczeń – wydajnie i energooszczędnie. Często wprowadzenie nowego typu ogrzewania pozwala też zmniejszyć finalne rachunki za prąd. Może to czas, żeby rozważyć ich zainstalowanie w naszych domach?

Dyskretne i wydajne ogrzewanie to świetne rozwiązanie dla niemal każdego domu. Jeśli szukasz skutecznych produktów, odwiedź stronę: econovli.pl, na której dowiesz się znacznie więcej.

Napisz komentarz...