Karnisze sufitowe czy ścienne

Karnisze sufitowe czy ścienne – który wariant sprawdzi się lepiej?

Firany i zasłony pełnią ważną funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu. Większość osób skupia się przede wszystkim na wyborze rodzaju i koloru tkaniny, zapominając jednocześnie o karniszach. Tymczasem one również wpływają na estetykę pomieszczenia oraz na to, jak zasłona będzie prezentowała się na oknie. Ze względu na sposób montażu, wyróżnia się karnisze sufitowe i ścienne. Który wariant jest lepszy?

Rodzaje karniszy
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które można dopasować do stylu wykończenia wnętrz, wielkości pomieszczenia, a także dekoracji okna. Dzieli się je nie tylko ze względu na rodzaj montażu, ale także model i sposób powieszenia firan. Zarówno w przypadku karniszy sufitowych, jak i ściennych, do wyboru są poniższe opcje.

• Karnisze rurowe pojedyncze – składają się z drążka montowanego na całej długości okna. Końce rury mogą być zakończone elementami ozdobnymi, takimi jak gałki czy dekoracyjne zaślepki. Firany mocowane są do żabek, które przesuwają się wzdłuż drążka za pomocą kółek.
• Karnisze rurowe podwójne – od karniszy pojedynczych różnią się tym, że posiadają dwa drążki. Umożliwia to jednoczesne powieszenie firany i zasłony.
• Karnisze szynowe – występują w formie profilu, na którym umiejscowione są tory. Przymocowane są do nich żabki do powieszenia firan.

Ze względu na dostępność wielu modeli, karnisze sufitowe i ścienne można dobrać do pozostałeś aranżacji pokoju oraz rodzaju firan.

Karnisze sufitowe
W przypadku niewielkich i niskich pomieszczeń, lepszym rozwiązaniem będą karnisze sufitowe. Nie ograniczają one miejsc we wnęce, dlatego często są jedyną możliwością powieszenia firan. Karnisze sufitowe montuje się także tam, gdzie ona zajmują dużą powierzchnię lub są umiejscowione na całej wysokości ściany. Dodatkowo takie karnisze dają większą swobodę w instalacji. Znajdą zastosowanie w przypadku wystających grzejników i parapetów, gdyż można je umieścić dalej od okna. Karnisze sufitowe pozwalają na większą swobodę w aranżacji przestrzeni, a ze względu na stabilne mocowanie, można na nich powiesić nawet ciężkie zasłony.

Karnisze ścienne
Ten wariant cieszy się sporą popularnością, jednak nie w każdym przypadku będzie dobrym rozwiązaniem. Najważniejszych ograniczeniem jest to, że karnisz ścienny ma określoną długość wsporników. Z tego powodu nie sprawdzi się w przypadku odstających parapetów, gdzie firana musi być przymocowana na większej odległości. Dodatkowo, gdy okna zamontowane są aż pod sam sufit, montaż karnisza ściennego będzie w ogóle niemożliwy. Taki wariant mocowania firan sprawdzi się natomiast w bardzo dużych pomieszczeniach, gdyż umożliwia optyczne zmniejszenie przestrzeni, dzięki czemu będzie bardziej przytulna.

Karnisz sufitowy czy karnisz ścienny?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który wariant jest lepszy. Wszystko zależy od parametrów pomieszczenia oraz efektu, jaki chce się osiągnąć. Karnisze sufitowe stanowią najbardziej uniwersalne rozwiązanie, gdyż sprawdzą się w każdym przypadku. Karnisze ścienne mogą nie spełnić swojej funkcji, jeżeli konieczne jest powieszenie zasłony w dalszej odległości od okna lub między sufitem a ramą okienną nie ma wystarczającego miejsca do przymocowania wspornika.

Napisz komentarz...