Szyby dźwiękochłonne - sposób działania i zastosowanie

Szyby dźwiękochłonne – sposób działania i zastosowanie

Hałas o dużym natężeniu wpływa bardzo niekorzystnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Jeżeli chcemy, aby nasz dom był miejscem, w którym odpoczniemy po ciężkim pracy, powinniśmy pamiętać o jego odpowiednim wyciszeniu. Sposobem na doskonale wyciszenie wnętrza domu jest zastosowanie szyb dźwiękochłonnych w oknach.

Zastosowanie szyb dźwiękochłonnych w oknach
Okna o zwiększonych parametrach izolacyjności akustycznej zostały wyposażone w szyby dźwiękochłonne. Takie szyby charakteryzują się przede wszystkim zwiększoną grubością. Grubość szkła w standardowych szybach zespolonych wynosi 4-6 mm, 4-8 mm albo 6-10 mm. W takich szybach zwiększona także została przestrzeń pomiędzy szybami, a puste miejsce wypełniono gazem szlachetnym. Do tego celu stosuje się takie gazy jak krypton, ksenon czy argon, które cechują się dobrą izolacją akustyczną.

Chcąc jeszcze zwiększyć poziom zabezpieczenia okien przed przenikaniem hałasu do wnętrza pomieszczenia, ich producenci używają również z właściwych uszczelek okiennych. Przeważnie wykorzystywane są tak zwane uszczelki EPDM, wykonane z kauczuku syntetycznego. Uszczelki te doskonale przylegają do całej powierzchni profilu okna. Oprócz tego charakteryzują się wysoką odpornością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, dzięki czemu izolacja termiczna produktu jest jeszcze lepsza. Uszczelki montuje się po obwodzie ościeżnicy oraz skrzydła ze strony wewnętrznej, oraz zewnętrznej, izolacja z tego względu jest bardzo skuteczna. Wybierając szyby dźwiękochłonne, należy pamiętać o właściwych okuciach okiennych, które zapewnią równomierne dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy w trakcie zamykania okna, a tym samym precyzyjne przyleganie uszczelki na całym obwodzie skrzydła okiennego.

Kiedy warto wybrać tego rodzaju szyby?
Nad takimi szybami powinny zastanowić się przede wszystkim osoby narażone na intensywny hałas. Warto je zastosować, kiedy na przykład, mieszkamy przy ruchliwej ulicy, a hałas staje się z czasem dla nas bardzo uciążliwy. Powinny je wybrać również osoby mieszkające w pobliżu lotnisk, dworców kolejowych, dużych galerii handlowych czy hal produkcyjnych, czyli wszędzie tam, gdzie zauważalny jest wysoki poziom hałasu. Szkło o właściwościach tłumiących dźwięki może być zamontowane w każdym rodzaju stolarki okiennej. Szyby dobierane są w sposób indywidualny do panujących warunków, rodzaju i natężenia hałasu. Można je stosować jednakowo w budownictwie mieszkaniowym oraz budynkach biurowych.

Co ma duży wpływ na poprawę izolacyjności akustycznej szyby?
Im grubsza szyba zostanie zamontowana w oknie, tym lepsza jest jej izolacyjność akustyczna. Szyby służące do wygłuszania hałasu powinny odznaczać się grubością minimum 6 mm. Stopień dźwiękoszczelności okien wzrasta także z sumaryczną grubością zastosowanych w nim tafli szkła. Dobrze, jeśli szkło ma różną grubość. Aby, zwiększyć izolację akustyczną okna można do tego celu wykorzystać również folię akustyczną PVB, której zadaniem jest absorpcja drgań akustycznych. Tak samo, jak w przypadku grubości szyb, im folia jest grubsza, tym lepiej pełni swoje zadanie.

Porady dotyczące technologii okiennej pochodzą z serwisu Okna-pasywne.pl.

Napisz komentarz...