Jak zachować krystaliczną czystość wody w basenach stelażowych przez cały sezon?

Jak zachować krystaliczną czystość wody w basenach stelażowych przez cały sezon?

Alternatywą dla basenów murowanych na prywatnych posesjach mogą być baseny stelażowe. Występują one w wielu różnych odmianach, kształtach i rozmiarach.

Można dobrać je do wymagań związanych z gabarytami działki i potrzebami użytkowników. Kiedy już ustawimy basen stelażowy na swoim podwórku, chcielibyśmy z niego korzystać przez cały sezon letni. Problem w tym, jak przez tak długi czas zachować czystość wody basenowej?

Filtry i pompa basenowa
Absolutną koniecznością dla wszystkich osób, które mają baseny stelażowe i chcą z nich korzystać przez cały sezon letni jest wyposażenie ich w instalację basenową z filtrami i pompą, która będzie przetłaczać przez nie wodę. Często podstawowy zestaw tego typu można kupić wraz z takimi basenami – https://s-mumo.pl/baseny-ogrodowe-stelazowe,c13.html. Można też nabyć pompę z filtrami osobno. Woda basenowa wpływa przez pompę do filtra, w którym wyłapywane są zanieczyszczenia, a następnie wpada z powrotem do basenu przez odpływy punktowe. W basenach można stosować też skimmery, które szybko zasysają zanieczyszczenia, jakie pojawiają się na powierzchni wody.

Dezynfekcja wody
Baseny stelażowe należy okresowo dezynfekować. Uzdatnianie wody polega na dezynfekcji, koagulacji i utrzymywaniu właściwego odczynu pH wody. Do dezynfekcji używa się najczęściej związków chloru, które są sprzedawane w postaci płynnej, granulowanej lub w formie tabletek.

Koagulacja z kolei zapobiega mętnieniu wody w basenie. Dla jej wywołania konieczne jest wykorzystanie substancji o cząsteczkach tak drobnych, że nie wychwytują ich filtry. Po dodaniu do wody specjalnych środków chemicznych wszystkie te drobne cząstki łączą się w większe, dzięki czemu możliwe staje się ich odfiltrowanie przy użyciu zwykłej pompy z filtrem.

Właściwa jakość wody w basenie stelażowym
Dla utrzymania odpowiedniej jakości wody w basenach stelażowych i we wszystkich innych basenach konieczne jest dodawanie do wody środków zapobiegających namnażaniu się glonów, które rozwijają się i gromadzą w stojącej wodzie. Baseny stelażowe są niestety narażone na to, że po pewnym czasie woda w nich zaczyna robić się zielona, a na dnie i ściankach basenu powstaje śliski osad. Aby uniemożliwić rozwój glonów, woda w instalacji basenowej powinna znajdować się w ciągłym ruchu, dlatego konieczne jest regularne włączanie pompy. Można też wykorzystywać środki typu antyglon.

Napisz komentarz...