Schody betonowe – zrób dobre wejście

Budowa domu potrafi czasem… iść pod górkę. Jeśli jesteście już na finiszu i zastanawiacie się, jak optymalnie wykończyć schody betonowe na zewnątrz budynku, mamy dla Was garść porad. Materiałów i pomysłów jest wiele, a każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Gdzie szukać kompromisu, który z jednej strony połączy trwałość i funkcjonalność, ale da nam też odrobinę satysfakcji z dobrego designu? Razem z ekspertem Dasag przyglądamy się popularnym rozwiązaniom w zakresie wykończeń schodów zewnętrznych.

Schody betonowe Dasag

Schody wejściowe to wizytówka naszego domu – powinny współgrać z elewacją, wpisywać się w otoczenie budynku i… sprawiać nam przyjemność już od progu! Obecnie najpopularniejsze projekty schodów to schody betonowe oparte o konstrukcję żelbetową (schody żelbetowe). Ta surowa konstrukcja, żeby nabrać blasku i designerskiego sznytu, wymaga jeszcze ostatecznego szlifu. Wykończenie schodów betonowych to wyzwanie estetyczne i finansowe. Podpowiadamy, jak do niego podejść, żeby osiągnąć zamierzony efekt wizualny i stworzyć trwałe rozwiązanie, które posłuży nam przez lata.

Schody betonowe – zrób dobre wejście

Jak wykończyć schody?
Elegancko, monumentalnie, minimalistycznie – nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od efektu, który chcemy osiągnąć. Choć kamień wciąż dla większości z nas oznacza prestiż – nie jest to tanie rozwiązanie i często zwyczajnie nie pasuje do nowoczesnego wzornictwa większości projektów domów. Jeśli nie budujemy rezydencji w konwencji pałacu – marmur raczej nie będzie dobrym pomysłem. Każdy kamień – granit, bazalt, piaskowiec – jest także w jakiejś mierze problematyczny. Stosowany do wykończenia schodów będzie wymagał odpowiedniej obróbki – uszorstkowienia powierzchni, wpuszczenia specjalnych listew albo stosowania preparatów antypoślizgowych. Do tego dochodzi cykliczna impregnacja i dalsza pielęgnacja, podczas której musimy szczególnie uważać na ryzyko odbarwień. Kolejny, idealistyczny pomysł na schody betonowe, który pozwoli wykończyć stan surowy? Miłośnicy natury mogą zamarzyć o drewnianym podeście. Ten sposób aranżacji również sporo kosztuje – zarówno jako inwestycja, ale też materiał, który domaga się naszej uwagi. Każde drewno przeznaczone do stosowania na zewnątrz wymaga regularnej impregnacji, żeby opierać się zmieniającym warunkom atmosferycznym. Jeśli nie chcemy nakładać na siebie dodatkowego obowiązku, a nie mamy bardzo wymagających i charakterystycznych projektów takich jak neorenesansowa willa czy drewniana chata – spokojnie możemy rozważyć inne opcje.

Schody betonowe Dasag

Jak optymalnie wykończyć schody betonowe?
Jeśli musimy zejść z kosztów i sprowadzić nasz projekt… na ziemię – w zakresie wykończenia schodów betonowych w stanie surowym mamy do wyboru kilka innych, tańszych opcji wykonania okładziny: płytki z klinkieru, terakotę czy odrobinę droższy w tym zestawieniu gres. Niedrogą alternatywą są również schody wejściowe z kostki brukowej – ta propozycja sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy będzie uzupełniała otoczenie domu i stanowiła np. kontynuację ścieżki lub podjazdu.

Schody betonowe Dasag

Wartym uwagi rozwiązaniem wydają się okładziny schodowe z betonu szlachetnego. Dostępne w formie okładzin kątowych i typu stopień-podstopień stwarzają nowe możliwości aranżacyjne. Przygotowywane na indywidualne zamówienie bezproblemowo wpasują się w każdy projekt. Oprócz łatwego i szybkiego montażu gotowych elementów na budowie, beton szlachetny – w odróżnieniu od okładzin kamiennych czy ceramicznych – umożliwia szybką naprawę ewentualnych uszkodzeń mechanicznych powstałych w wyniku nieprawidłowego użytkowania, a pod względem zdobniczym nie ustępuje innym rozwiązaniom. Jego surowa elegancja idealnie uzupełnia nowoczesne projekty, a specjalne technologie uszlachetniania powierzchni pozwalają na odsłonięcie niepowtarzanej struktury kruszyw z kamienia naturalnego i nadania mu pożądanych właściwości antypoślizgowych poprzez uszorstkowienie powierzchni w procesie piaskowania. Błędem jest jednak sądzić, że ogranicza nas chłodna i surowa kolorystyka, z którą zazwyczaj kojarzymy beton: –

Zastosowanie w niektórych liniach wzorniczych np. granitu pozyskiwanego w Alpach uszlachetnia produkt i nadaje mu nie tylko wytrzymałość, ale też piękny, naturalny kolor. Klasyczna w swoim wzornictwie seria ATENY PRATO dostępna w odcieniach oddających jasne, ciepłe i stonowane barwy natury idealnie dopełni bardziej tradycyjne i mocniej nawiązujące do otaczającej przyrody projekty. INDIGO PRATO to z kolei imponująca skala nowoczesnych szarości, która dobrze odnajdzie się w śmielszym, surowym budownictwie

– o unikalnych właściwościach i możliwościach aranżacyjnych schodów betonowych opowiada Andrzej Chłopek- dyrektor handlowy Dasag.

Schody betonowe Dasag

Jak większość materiałów narażonych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, schody betonowe wymagają regularnej konserwacji, by zachować swoje walory użytkowe i wizualne przez długie lata. Ich wielką zaletą jest jednak łatwość utrzymania w czystości – myjka ciśnieniowa wystarczy, by schody wyglądały jak nowe.

Betonowa okładzina na betonową konstrukcję? Czemu nie! Projekt schodów staje się szlachetniejszy i bliższy natury niż w przypadku użycia terakoty czy klinkieru, nie kosztuje przy tym tyle, co rozwiązania z kamienia, a prezentuje się nowocześnie i z klasą. Ostateczna decyzja należy jednak zawsze do domowników, ponieważ to im schody wejściowe będą służyły na każdym kroku.

Napisz komentarz...