Meble drewniane

Meble drewniane – 4 najpopularniejsze rodzaje drewna na meble

Meble drewniane już od wielu lat nie tracą popularności i wciąż stosuje się je w niemal wszystkich rodzajach pomieszczeń domów i mieszkań. Są trwałe i elegancko się prezentują, a w zależności od wybranego rodzaju drewna, można ich używać nawet we wnętrzach, które narażone są na działanie wilgoci i zmiennych temperatur.

Każdy gatunek drewna ma swoje unikalne cechy, które podnoszą funkcjonalność mebli, wykorzystywanych w określonych warunkach. Do produkcji mebli używane są zatem gatunki, wykazujące się stosunkowo dużą odpornością na zniszczenia, trwałością i eleganckim wyglądem.

Dębowe meble drewniane
Dąb to gatunek drewna piękny, ale i problematyczny. Jest bardzo twardy, dlatego jego obróbka bywa trudna i pracochłonna, jednak wykonane z niego meble to jedne z najpopularniejszych mebli drewnianych. Użytkownicy cenią dąb za jego trwałość i piękny, naturalny, ciemny kolor, jednak aby zachować te cechy przez długi czas, trzeba szczególnie zadbać o zabezpieczenie powierzchni i jej odpowiednią pielęgnację. W innym wypadku drewno może ciemnieć, szczególnie przy częstym kontakcie z wodą.

Meble sosnowe
Drewno sosnowe jest równie popularne jak dębowe, jednak w meblarstwie wykorzystuje się je częściej, głównie ze względu na stosunkowo niską cenę. Z drewna sosnowego produkuje się nie tylko fronty mebli, ale również ramy łóżek, szafy, regały, komody i inne, mniejsze elementy meblowe, np. półki ścienne. Ciekawa struktura tego drewna i łatwa obróbka rekompensują niższą niż w przypadku drewna dębowego jakość.

Modrzew
Modrzew to gatunek drewna piękny i trwały, którego żywotność w suchych, domowych warunkach, może sięgać nawet 1800 lat! Meble drewniane z tego rodzaju drewna są cenione głównie za estetykę – nieprzeciętny, różowo-czerwony kolor jest bardzo charakterystyczny, dlatego wykorzystuje się go głównie we wnętrzach w stylu góralskim, w których drewno to główny materiał wykończeniowy. Trwałością meble drewniane z modrzewia dorównują meblom dębowym, jednak są odporniejsze na ataki szkodników żerujących w drewnie.

Buk
Drewniane meble bukowe to głównie krzesła, fotele i inne meble gięte, chociaż wiele lat temu buk był wykorzystywany również do produkcji frontów meblowych. Obecnie miłośnicy stylu vintage często decydują się na odnowienie tych mebli i nadanie im nowego życia, aby mogły stanowić oryginalny element nowoczesnych wnętrz. Drewno bukowe, choć trwałe i łatwe w obróbce, nie nadaje się do produkcji blatów kuchennych – pod wpływem zmiennych temperatur i wilgoci może znacznie zmieniać swój kształt.

Napisz komentarz...