Beton w dekoracji wnętrz

Ściany z betonowych płyt hitem wdarły się do naszych wnętrz. Ich prosty design i zachwycające walory estetyczne sprawiły, że z chęcią wybierają je na ściany zarówno właściciele loftów, jak i mało przestronnych mieszkań w blokach. Beton pojawia się również w innych elementach wystroju wnętrz. Betonowe mogą być posadzki, parapety, donice, a nawet dekoracje na suficie. Dlaczego tak pokochaliśmy ten materiał? Jak stosować go z umiarem i do jakich wnętrz najbardziej pasuje?

Betonowa podłoga – czy jest dla każdego?
Podłogę z betonu można wykonać właściwie wszędzie, ale im mniejsza będzie jej powierzchnia, tym piękniejszy efekt. Proces wykonania betonowej podłogi zaczyna się od szlifowania i gruntowania podłoża. Kolejnym etapem jest nałożenie warstwy sczepnej, szlifowanie i w końcu wylanie betonu i nałożenie impregnatu. Jeżeli podłoga ma się błyszczeć, potrzebne będzie jej polerowanie, zaś jeśli ma zostać matowa wystarczy ją zabezpieczyć. Efekt jest niezwykły, bo z jednej strony designerski i zimny, z drugiej trwały niemal tak samo jak podłogi kamienne. Problem z posadzkami betonowymi będzie w pomieszczeniach o sporym spadzie, gdzie trzeba będzie na niewielkiej powierzchni zastosować kilka spoin, a te niekoniecznie będą cieszyć oko mieszkańców. W takim przypadku jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać płytki o betonowym wykończeniu.

Ściana z betonu lub betonowych płyt
Beton architektoniczny, czyli ten gwarantujący taką samą jak zwykły beton wytrzymałość, ale odznaczający się ładniejszym wykończeniem znajduje zastosowanie w płytach ściennych. Te płyty zwykle wybierane są na tylko jedną ze ścian salonu czy kuchni – w większości przypadków w obawie o optyczne zmniejszenie przestrzeni. Takim wykonanym z betonu płytom można nadać unikalne kształty, faktury i kolory. Nie zmienia to faktu, że największe wrażenie robią duże płyty w naturalnym, jasnoszarym kolorze.

A może betonowe dodatki?
Betonowe donice to już nie tylko element dekoracyjny zarezerwowany dla ogrodów. Coraz więcej osób decyduje się na sporej wielkości betonowe donice w domach. Mogą to być siermiężne bloki z płytkim otworem na małe rośliny doniczkowe, ale i całe segmenty kwietników o zaokrąglonych kształtach. Wiele ciekawych dekoracji z betonu znaleźć można w sklepie iBelo.pl. Mamy tu naprawdę niebanalne kształty donic, osłonek, pater, talerzy i świeczników wykonanych z betonu. Dość ciekawym rozwiązaniem wydaje się także wykorzystanie betonu w niektórych meblach. Stolik kawowy wykonany w całości z betonu wcale nie musi wyglądać ciężko. A można jeszcze połączyć beton z innym materiałem, np. w kompozycji metalowego stelaża z blatem z betonu architektonicznego.

Co więcej, z betonu można wykonać nawet te elementy wystroju, które zdają się zarezerwowane dla najlżejszych materiałów jak lampy sufitowe czy kinkiety. Świeczniki, misy i tace wykonane z betonu świetnie sprawdzają się w całorocznych ogrodach, w których meble wypoczynkowe i dekoracje muszą przetrwać całą zimę zamknięte w skrzyni umieszczonej poza ogrzewaną częścią budynku.

Obrazek wyróżniający: fot. ibelo.pl

Napisz komentarz...