Jak wybrać odpowiedni stół barowy?

Jak wybrać odpowiedni stół barowy?

Stół barowy w połączeniu z odpowiednio dobranymi do niego krzesłami lub hokerami to bardzo ciekawe rozwiązanie. Z funkcjonalnego punktu widzenia sprawdza się przede wszystkim w małych pomieszczeniach, w których liczy się jak najlepsze wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Jest to jednak także rozwiązanie, które pozwala nadać przestrzeni wyjątkowego charakteru.

Na co zwracać uwagę kupując stół barowy?
Stół barowy z funkcjonalnego punktu widzenia sprawdza się przede wszystkim w dwóch przypadkach. Pierwszy to mała kuchnia, w której nie ma miejsca na pełnowymiarowy stół, ani nawet mniejszy stolik. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz w niej zaaranżować miejsce do zjedzenia posiłku, możesz postawić właśnie na stół barowy małych rozmiarów dosunięty do jednej ze ścian. Często w takim przypadku pojawiają się łamane, narożne stoliki barowe. Druga bardzo chętnie wybierana możliwość to stołek barowy do kuchni otwartej na salon. Dzięki podłużnemu i wysokiemu blatowi można oddzielić strefę kuchenną od dziennej, ułatwić sobie organizację przestrzeni w obrębie kuchni, a także ukryć rozgardiasz.

Wybierając stół barowy warto więc przede wszystkim zwrócić uwagę na przestrzeń, w której ma on stanąć. Może ona mieć wpływ nie tylko na jego wymiar, ale także i kształty. Ponadto, warto zastanowić się, czy powinien mieć on szuflady i półki (opcja polecana przede wszystkim do małej kuchni). Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego ustawienie. Najlepiej umieścić go za kuchenną wyspą lub blatem roboczym. Ważne, aby nie utrudniał on poruszania się w kuchni i zapewniał możliwość swobodnej rozmowy między osobą gotującą a siedzącą przy stole. Czasami warto zamówić stolik na wymiar, natomiast oferta stolików barowych jest obecnie tak duża, że istnieje szansa, że bez problemu znajdziesz potrzebny ci stolik w odpowiadającym ci rozmiarze i stylistyce.

Jak wybrać wysokość stołu barowego?
Najwięcej wątpliwości związanych z zakupem stolika barowego dotyczy przede wszystkim wysokości mebla. W wyborze wysokości stolika barowego znaczenie mają przede wszystkim dwa elementy. Po pierwsze, stolik powinien być mniej więcej tej samej wysokości, co inne szafki, blaty w kuchni (jest to tzw. niski blat). Zdarza się jednak, że stoliki są o kilka a czasami kilkadziesiąt centymetrów wyższe niż pozostałe meble (wtedy mówimy o tzw. średnim i wysokim blacie). Po drugie, stolik barowy i hoker powinna dzielić odpowiednia wysokość. Przyjmuje się że różnica pomiędzy wysokością siedziska krzesła barowego a wysokością stolika powinna wynosić przynajmniej 25-27 cm (dla osób o niskim wzrości), najczęściej zaś około 30 cm (koniecznie w przypadku wyższych osób). Rekomenduje się więc następujące pary mebli:

• przy wysokim blacie stolika barowego (100-110 cm) wysokość stołka powinna wynosić 80-85 cm; z takiego blatu można jednak również korzystać na stojąco;
• przy średnim blacie (90-100 cm) odpowiednie będą stołki o wysokości 70-75 centymetrów;
• przy niskim blacie (80-90 cm) potrzebny jest hoker o wysokości 60- 65 centymetrów, nie więcej.

Stół barowy – na jaki materiał się zdecydować?
Wybór odpowiedniego stolika barowego nie ogranicza się wyłącznie do ustalenia odpowiedniej jego wysokości, kształtu i wymiarów. Znaczenie również ma materiał, z którego mebel został wykonany. W zależności od zastosowanych materiałów można uzyskać odmienny charakter wnętrza. Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem jest stół drewniany. Buduje on przytulną atmosferę, sprawdza się w większości aranżacji i jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Do bardziej eleganckich wnętrz, a także nowoczesnych salonów i kuchni sprawdzi się szklany stolik barowy. Idealnie dopełni on wyszukanych aranżacji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że utrzymanie go w idealnym stanie będzie wymagało dużego nakładu codziennej pracy. Stołu szklanego nie poleca się także rodzinom z małymi dziećmi ze względu na niebezpieczeństwo związane z możliwością jego zbicia. Coraz popularniejsze są także stoły wykonane z tworzywa sztucznego lub stali, które wyróżniają się ciekawą formą. Idealnie pasują one do mieszkań loftowych, urządzonych w stylu industrialnym.

Stół barowy w małej kuchni
Stół barowy bardzo dobrze sprawdza się w salonach z aneksem kuchennym i małych kuchniach. Warto jednak pamiętać, aby taki mały stół do kuchnistylistycznie „uzgodnić” z pozostałymi stefami wspólnego wnętrza. Zgrabny i niewielki stolik kuchenny warto wywyższyć nieznacznie do wysokości stołków barowych. Ustawienie go na skraju ścianki wyznaczającej granicę między kuchnią a salonem, pozwoli nadać przestrzeń wyraźnych podziałów sprzyjających organizacji. Można rozważyć także mobilność stołka barowego, wyposażając go w kółka. W przypadku bardzo małych kuchni z oknem, warto postawić na przyokienny stolik barowy, który z dostawionymi do niego hokerami będzie nie tylko funkcjonalny, ale i będzie się świetnie prezentował, nadając wnętrzu ciekawego charakteru.

Jak wybrać odpowiedni stół barowy?

Napisz komentarz...