Dlaczego warto nawozić glebę w ogrodzie i jak możemy podzielić nawozy?

Dlaczego warto nawozić glebę w ogrodzie i jak możemy podzielić nawozy?

Każdy właściciel domu marzy o tym, aby posiadać zadbany i urzekający pięknem ogród. Nie jest to jednak takie proste – wymagana jest regularna praca i sporo zaangażowania. Pielęgnowanie ogrodu polega nie tylko na dbaniu o trawnik, lecz także o rośliny. Rośliny ogrodowe do prawidłowego rozwijania się potrzebują składników mineralnych obecnych w glebie. Aby móc się cieszyć widokiem nierzadko pięknie kwitnących roślin, glebę należy nawozić regularnie. Dlaczego nawożenie gleby w ogrodzie jest tak ważne? Jakie nawozy wyróżniamy? Tego i innych ważnych rzeczy na temat nawożenia w ogrodzie dowiecie się Państwo z niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego nawożenie w ogrodzie jest istotne?
Aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać, powinny rosnąć w glebie odpowiedniej do swoich wymagań – użyźnionej i bogatej w niezbędne składniki pokarmowe, różniące się w zależności od uprawy. Ziemia w ogrodzie często nie odpowiada tym potrzebom, dlatego istotne jest właściwe nawożenie w celu uzupełnienia niedoborów różnych pierwiastków, zmiany struktury oraz wprowadzenia materii organicznej. Przed wyborem nawozu należy jednak sprawdzić wymagania roślin, aby ich nie uszkodzić stosując niewłaściwe nawożenie.

Wybranie właściwego nawozu nie jest łatwe, gdyż na rynku jest całe mnóstwo. Różnią się one składem (zawartością pierwiastków), formą i sposobem stosowania (płynne, granulowane, sypkie) oraz pochodzeniem (naturalne bądź sztuczne).

Podział nawozów ze względu na skład
Nawozy wieloskładnikowe mają w swoim składzie kilka pierwiastków bądź cały ich makro- i mikroelementy w różnych proporcjach. Stosuje się je w celu dostarczenia do gleby wielu niezbędnych składników pokarmowych. Wśród nawozów wieloskładnikowych wyróżniamy także nawozy uniwersalne, nadające się do użycia w wielu uprawach oraz nawozy specjalistyczne, których skład jest dopasowany do nawożenia danej grupy bądź gatunku rośliny.

Nawozy jednoskładnikowe posiadają jeden pierwiastek w sporej ilości i używa się ich w celu uzupełnienia niedoboru konkretnego składnika mineralnego.

Forma i sposób stosowania nawozów
Nawozy płynne są najpopularniejsze i najwygodniejsze w użyciu – koncentrat trzeba rozcieńczyć w wodzie, a następnie przygotowanym roztworem podlać ziemię pod rośliną.

Nawozy granulowane i sypkie należy do tak zwanych nawozów posypowych – rozsypuje się je na glebę pod roślinami. Nawozy sypkie są rzadko stosowane ze względu na skłonności do pylenia się na wietrze, wygodniejsze są granulki, które należy rozsypać pod rośliną, wymieszać z górną warstwą gleby i podlać.

Pochodzenie nawozów
Nawozy sztuczne stosujemy w celu uzupełnienia w glebie niedoborów minerałów. Zawierają niezbędne dla roślin składniki pokarmowe we właściwych proporcjach i dobrze przyswajalnych formach, czyli makroelementy takie jak azot, fosfor, wapń, potas, magnez i siarka oraz mikroelementy m.in. cynk, żelazo, miedź, bor, molibden i chlor.

W sytuacji. kiedy gleba w ogrodzie będzie systematycznie wzbogacana w materię organiczną oraz niezbędne składniki pochodzące z naturalnych nawozów pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego, korzystanie z nawozów sztucznych może nie być potrzebne. Stosowanie naturalnych nawozów ma pewną znaczącą zaletę – składniki odżywcze są uwalniane powoli i stopniowo. Poza użyźnianiem gleby, dzięki materii organicznej poprawiają również jej strukturę. Ponadto odżywiają mikroorganizmy glebowe odpowiadające za rozkładanie resztek roślinnych i ulepszają mechanizm pobierania mineralnych składników ze sztucznych nawozów.

 

Autor publikacji
Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów

Napisz komentarz...