Jak wybrać dobry sekator ogrodniczy?

Jak wybrać dobry sekator ogrodniczy?

Cięcie pędów średniej grubości najwygodniej jest przeprowadzić za pomocą sekatora. W zależności od wysokości krzewu lub drzewa, rodzaju pędów – żywe, suche – należy używać różnych typów sekatorów – z wysięgnikami, jednoręcznych, długich, nożycowych lub kowadełkowych. Jak wybrać odpowiedni sekator i na co zwrócić uwagę?

Podział sekatorów
Ze względu na zasięg, sprzęt ten można podzielić na:

sekatory długie – zwykle służą do przycinania gałęzi grubszych, około 40mm. Posiadają dłuższe rączki z uchwytami. Dzięki temu ich zasięg jest duży, a cięcie wykonuje się oburącz. Długie sekatory świetnie nadają się do cięcia silnie zagęszczonych krzewów i drzew,
sekatory krótkie – z reguły używane do przycinania pędów i innych części roślin o niedużej grubości, około 25mm. Takie narzędzia mają niewielkie rozmiary i używa się je jedną ręką,
sekatory wysięgnikowe – inaczej nazywane tyczkowymi. Są wyposażone w regulowany wysięgnik. Ostrzem steruje się przy pomocy linki, która przebiega wzdłuż wysięgnika. Tego rodzaju narzędzia umożliwiają przycinanie wysokich drzew, bez konieczności korzystania z drabiny. Zasięg ich jest zależny od modelu, może sięgać nawet do 6m.

Ze względu na technologię, wyróżnia się:

sekatory kowadełkowe – posiadają jedno ostrze, które w trakcie cięcia dociskane jest do metalowej stalnicy. To sprawia, że przycinanie nie wymaga użycia dużej siły. Przycinany pęd nie ześlizguje się z kowadełka, które ma ząbkowane krawędzie. Są idealne do cięcia suchych i zdrewniałych części roślin,
sekatory nożycowe – posiadają dwa ostrza, z których jedno jest wygięte, natomiast drugie ma hakowaty kształt. Ostrza zachodzą na siebie, nie stykając się. Tego rodzaju narzędzie służy do precyzyjnych cięć żywych albo niezdrewniałych fragmentów roślin.

Jaki sekator wybrać?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość ostrzy sekatora. Jest to element, który ma największy wpływ na stopień kaleczenia roślin. Dobre materiały to stal nierdzewna, węglowa oraz powlekana. Dwie pierwsze odznaczają się dużą wytrzymałością. Stal powlekana jest trochę mniej trwała, jednak łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Niektóre narzędzia posiadają ostrze powlekane powłoką, która zmniejsza tarcie i utrudnia przywieranie. Sekatory dobrej jakości mają opcję wymiany ostrzy.

Ważna jest również wygoda i komfort użytkowania sekatora. Narzędzie powinno dobrze leżeć w dłoni. Na rynku jest szeroki wybór modeli, dzięki czemu wielkość i kształt można indywidualnie dopasować do własnych preferencji i oczekiwań. Warto wiedzieć, że większość sekatorów przeznaczona jest dla osób praworęcznych, jednak można znaleźć modele również dla leworęcznych osób.

Dobry sekator powinien cechować się lekkością. Jest to szczególnie istotne dla osób posiadających duży sad. Już po kilku godzinach pracy nawet niewielka różnica w ciężarze będzie odczuwalna. Aby zmniejszyć wagę narzędzia, stosuje się takie materiały jak aluminium albo poliamid, który wmacniany jest włóknem szklanym.

Ważną kwestią jest również bezpieczeństwo narzędzia. Sekator powinien być wyposażony w zamek albo inne rozwiązanie, które pozwoli na jego bezpieczne zablokowanie. Jest to standardem, zwłaszcza w przypadku sekatorów jednoręcznych.

Pewnym wyznacznikiem jest także cena, jednak nie warto się nią sugerować bezwzględnie. Nie powinno się także nadmiernie oszczędzać. Sekatory najtańsze to te jednoręczne, natomiast najdroższe to te na wysięgnikach. Zawsze jednak warto zwracać uwagę na rodzaj użytych materiałów oraz budowę narzędzia. Dobrej jakości produkty objęte są zazwyczaj długim okresem gwarancji.

 

Autor
Autorem publikacji jest internetowy sklep ogrodniczy Azallo.pl oferujący niemal 6000 produktów do domu i ogrodu

Napisz komentarz...