7 sprawdzonych sposobów na porządki w szafie i przechowywanie ubrań

7 sprawdzonych sposobów na porządki w szafie i przechowywanie ubrań

Czy wiesz, że przez 80% czasu nosisz zaledwie 20% swoich rzeczy? Jeśli zawartość własnej szafy stale Cię zaskakuje i nie jesteś w stanie dokładnie powiedzieć, co kryje się w jej wnętrzu – to niezawodny znak, że czas na wielkie porządki. Poznaj sprytne sposoby na przechowywanie ubrań i przekonaj się, jak działa magia sprzątania.

Nawet największe i najlepiej zorganizowane szafy wnękowe mogą stać się królestwem chaosu, jeśli w przechowywaniu i segregacji ubrań nie stosujesz się do podstawowych zasad organizacji. Niemniej, duża i przestronna szafa wnękowa – najlepiej taka z podziałem na półki, wieszaki i szuflady – zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku: po otworzeniu szafy jednym rzutem oka jesteś w stanie ogarnąć całą jej zawartość.

Czym jest magia sprzątania? Metoda Marie Kondo
Najwyższy czas pomyśleć o sprzątaniu szafy, które wykonasz… raz na zawsze. A przynajmniej taką obietnicę daje Marie Kondo, autorka książki „Magia sprzątania”. To młoda japonka, która na co dzień radykalnie porządkuje mieszkania swoich klientów i uczy ich odpowiednich nawyków związanych z utrzymaniem porządku. Jeśli chodzi o sprzątanie, Marie wyznaje przede wszystkim zasadę, w myśl której należy pozostawić w szafie jedynie te przedmioty, których używamy i które sprawiają nam przyjemność. Z pozostałymi – nieużywanymi i zapomnianymi – należy jak najszybciej się rozstać.

Jak zabrać się za sprzątanie?
Zacznij od tego, aby na środku pokoju zgromadzić wszystkie rzeczy, które posiadasz, a następnie po kolei brać do ręki każdą z nich i ocenić ją pod względem użyteczności oraz tego, czy rzecz sprawia Ci radość. Wydaje się to trudnym zadaniem? Porządkowanie metodą KonMarie jest z pewnością czasochłonne, ale pozwala nam zostać jednie z tymi rzeczami, których naprawdę potrzebujemy. A mniej rzeczy to łatwiejsza segregacja i bardziej intuicyjne ich przechowywanie.

Rada: Nie wiesz, czy pozbyć się z szaf danej rzeczy, czy jednak jeszcze ją zostawić? Możesz przyjąć zasadę, że pozbywasz się rzeczy, których nie miałaś na sobie przez ostatni rok. Jeśli mimo wielu okazji i zmiany pór roku nie pomyślałaś o tym, by coś założyć, raczej nie będziesz mieć na to ochoty również w tym i przyszłym roku.

Możesz także stosować metodę „odwróconych wieszaków”. Odwieszaj rzeczy, które nosisz – kierując wieszak np. na zewnątrz szafy. Po kilku miesiącach układ wieszaków pokaże Ci, których rzeczy nie założyłaś ani razu (to te, które znajdują się na wieszakach skierowanych do wewnątrz).

Jak zabrać się za sprzątanie?

Wiesz już, czego się pozbywasz, a co z pewnością zostanie w Twojej szafie? A zatem pora na porządki! Jeśli chcesz posprzątać „raz na zawsze”, być może warto zacząć od… wymiany szafy na nową! Nowoczesne szafy wnękowe są przestronne i posiadają wygodny, przejrzysty system organizacji przestrzeni. Możesz w nich wygodnie rozwiesić rzeczy na wieszakach, rozłożyć na półkach buty, swetry czy kapelusze, a także wykorzystać szuflady na przechowywanie bielizny oraz akcesoriów. Jak jeszcze ułatwić sobie przechowywanie? Oto 7 praktycznych i stylowych sposobów!

1. Funkcjonalny organizer do szuflady
W szufladzie trzymasz bieliznę, skarpety i rajstopy, w których stale robi się bałagan? Postaw na wygodny i praktyczny organizer z przegródkami (np. z tkaniny, filcu itp.). W poszczególnych przegródkach możesz umieścić drobne rzeczy – np. skarpety zwinięte parami w rulony. Nie tylko utrzymasz porządek, ale także szybko będziesz mógł sprawdzić wszystkie przechowywane w szufladzie rzeczy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile czego masz.

Funkcjonalny organizer do szuflady

2. Praktyczny kosz – wiele zastosowań
Stylowe i praktyczne koszyki, np. z tkaniny, plastiku, słomki, rattanu, tworzywa sztucznego to doskonały pomysł na przechowywanie bielizny oraz drobnych akcesoriów i dodatków (np. apaszek, rękawiczek itp.).

Praktyczny kosz – wiele zastosowań

3. Wieszak na spódnice, szale i apaszki
Spódnice, szale i apaszki zsuwają się z wieszaków lub gniotą pośród innych ubrań? Wybierz specjalny wieszak, który pozwoli Ci przypiąć „nieprzyczepne” elementy odzieży specjalnymi klamrami. A dzięki temu, że na jednym wieszaku zmieści się kilka spódnic, zaoszczędzisz miejsce w szafie.

Wieszak na spódnice, szale i apaszki

4. Ochronny pokrowiec na ubrania
Garnitur oraz ubrania z delikatnych materiałów (np. takich, które łatwo się mechacą) warto osłonić pokrowcami na odzież, które sprawią, że ubrania nie będą się gniotły i kurzyły.

Ochronny pokrowiec na ubrania

5. Podświetlane wieszaki
Masz wrażenie, że wnętrze Twojej szafy jest ciemne? Praktycznym i niezwykle stylowym rozwiązaniem będzie podświetlany wieszak lub niewielki spot (reflektor) do zamontowania we wnętrzu szafy. Wewnętrzne oświetlenie nie tylko pozwoli Ci rzucić nowe światło na zawartość szafy, ale także stanie się jej prawdziwą ozdobą! Takie rozwiązanie jest także po prostu praktyczne – jeśli szafa znajduje się w sypialni, to nie będziesz musiał zapalać światła i budzić Twojego partnera lub partnerki, żeby wybrać strój na poranny jogging.

Podświetlane wieszaki

6. Worki do próżniowego pakowania ubrań
Czy wiesz, że grube płaszcze, koce czy zimowe swetry mogą zajmować nawet połowę mniej miejsca? Wystarczy, że spakujesz je w worki próżniowe. Po umieszczeniu w nich odzieży należy odessać powietrze (np. za pomocą rury do odkurzacza). Takie zmniejszenie objętości zimowych ubrań zimowych ubrań sprawdzi się zwłaszcza do ich przechowywania latem. Dodatkowo worek chroni ubrania przed uszkodzeniami, kurzem czy molami.

Worki do próżniowego pakowania ubrań

7. Stylowe pojemniki na obuwie
Buty powkładaj parami w eleganckie i poręczne plastikowe pudełka w ulubionych kolorach. Możesz także wybrać transparentne, przez które od razu widzisz zawartość. Plastikowe pudełka chronią obuwie przed odkształceniem i ułatwiają przechowywanie butów np. na półkach szafy.

Stylowe pojemniki na obuwie

Poruszona w artykule metoda Marie Kondo oraz funkcjonalne rozwiązania pomogą Ci raz na zawsze utrzymać porządek. Wystarczy jedynie trzymać się kluczowych zasad i posegregować rzeczy raz, a dobrze.

Napisz komentarz...