Komary w ogrodzie? Jak się ich pozbyć?

Komary w ogrodzie? Jak się ich pozbyć?

Letni wypoczynek wielu osobom kojarzy się ze spędzaniem czasu wolnego w ogrodzie lub na działce. Jednak niekiedy jest on istną udręką ze względu na komary. Tylko te owady potrafią zamienić przyjemność wypoczynku w niekończący się koszmar. Jak sobie z nimi poradzić? Jaki sposób jest najszybszy i najskuteczniejszy?

Co zrobić, żeby pozbyć się komarów z ogrodu?
Działania komarów pozostawiają krótkotrwałe, lecz nieprzyjemne ślady w ludzkim organizmie. To one powodują swędzenie i powstawanie zaczerwienień skóry. Wystarczy jednak odrobina cierpliwości i zastosowanie prostych sposobów, aby pozbyć się tych niedogodności. Za ich pomocą zmniejszy się liczebność owadów bądź przynajmniej spowoduje brak agresji z ich strony. Najczęstszym błędem w projektowaniu ogrodu jest tworzenie zacienionych, wilgotnych miejsc. To idealne warunki dla komarów. Z tego powodu ciężko je zobaczyć w słoneczny dzień a atakować zaczynają wieczorem lub podczas deszczu.

Najważniejsze, aby nie tworzyć zacienionych przestrzeni i zbiorników wodnych. Należy również osuszyć miejsca gromadzenia się wody, ponieważ komary nie potrzebują wiele powierzchni, aby przebywać w dużych grupach. Beczka, która służy do zbierania deszczówki powinna być przykrywana siatką z drobnymi oczkami, aby komary nie miały się jak do niej dostać.

Jak odstraszyć komary z oczka wodnego?
Owady składają jaja w wodzie stojącej, dlatego warto zaplanować, aby woda była w ciągłym ruchu. Dobrym rozwiązaniem będzie fontanna czy strumyk. Utrudni to rozmnażanie komarów. Woda powinna być czysta, bogata w faunę. Ryby i żaby żywią się larwami owadów.

Które rośliny odstraszą komary?
Na rabatach sadzi się intensywnie pachnące rośliny. Szczególnie dobrze swoją rolę spełniają aromatyczne zioła, jak mięta czy lawenda lub kwiaty. Wśród nich najczęściej wymienia się bodziszki. Na balkonach warto posadzić komarzycę, której liście zwisają w dół. Istnieją także drzewa i krzewy, które poradzą sobie z plagą komarów. Sumak octowiec to niewysokie drzewo, które dobrze znosi zanieczyszczenia w mieście. Nie ma dużych wymagań glebowych i pogodowych. Osoby, które wolą spędzać czas w altanie, powinny zainstalować siatki przeciw owadom albo jakiekolwiek lekkie zasłony, które utrudnią dostęp do wewnątrz.

Które środki na komary stosować?
Niestety, powyższe możliwości bardzo często nie wystarczają, aby raz na zawsze pozbyć się komarów. Wtedy należy sięgnąć po świece przeciwkomarowe, pałeczki zapachowe lub odstraszacze emitujące ultradźwięki. W miejscach, gdzie występuje łatwy dostęp do prądu, można włączyć elektrofumigator. Przypomina on wyglądem wtyczkę z płytką, która jest nasączona substancją owadobójczą i odparowywaczem. Po włączeniu tego urządzenia do gniazdka, zaczyna ono emitować szkodliwe dla wielu owadów substancje.

Najprostszym i równie skutecznym sposobem jest nasmarowanie skóry dowolnym olejkiem eterycznym lub ekstraktem ziołowym. Te środki odstraszą owady bez względu od charakterystyki ogrodu i posadzonych na nim roślin. Nie ma również znaczenia miejsce przebywania. Taka sytuacja powoduje, że będzie można poruszać się w dowolnych miejscach, nie czując obecności komarów ani innych uprzykrzających życie komarów.

Czasami warto zainteresować się, jak wykonać oprysk przeciwko komarom. Rozprowadza się go po powierzchni całego ogrodu. Na rynku można znaleźć wiele preparatów, skutecznie zabezpieczających nie tylko przeciwko komarom, ale także kleszczom. Niektóre z nich są neutralne dla zdrowia i można je używać w pomieszczeniach zamkniętych, jak altany.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

Napisz komentarz...