Firany do salonu

Firany do salonu – niezbędnik informacyjny

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o aranżacji okna w salonie firanami. Jak dobrać materiał firany, jej długość oraz dodatki, by firana była praktyczna i estetyczna?

Układ okien w salonie sprawia, że najczęściej firany kupujemy na okna na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach lub na kombinację okna balkonowego z oknem standardowym. O czym pamiętać w takich sytuacjach?

Okno balkonowe + okno tradycyjne
Dla takiego połączenia okien istnieją dwa rozwiązania: dwie długie firany bądź firana krótka na okno + firana długa na okno balkonowe. Kupując firanę krótką i długą, trzeba tak je dobrać, by wzór obu firan się ze sobą zgadzał. Dlatego ryzykowne są wszelkie poziome pasy (trudno je dopasować) oraz duże dekory. Idealnym rozwiązaniem jest gładki woal i zabawa sposobem upięcia firany. Nie ryzykujemy wtedy niezgodności firan na poziomie wzorów.

Okna w salonie na dwóch sąsiadujących ścianach
Większe salony oraz pomieszczenia z aneksem kuchennym najczęściej są rozkładowe. Światło wpada do pokoju od strony np. wschodniej i południowej bądź zachodniej i północnej. Układ stron świata ma wpływ na to, ile słońca wpada do pomieszczenia, a to pośrednio decyduje o tym, jaka firana sprawdzi się najlepiej. W salonach słonecznych i mocno doświetlonych, z oknami na południe i/lub zachód można pozwolić sobie na firanę o bardziej gęstym splocie, mniej przepuszczalną. Przy oknach wychodzących na północ i/lub wschód, lepiej kupić firankę bardziej ażurową, przepuszczalną, zbudowaną na bazie siatki (tiul, markizeta) lub ze wstawkami z rzadko tkanej koronki lub gipiury.

Długość firany w salonie
Jaka jest idealna długość firanki w salonie?

Bardziej elegancko wyglądają oczywiście firany długie, które są nieodzowne, jeśli okno w salonie będzie całkowicie odsłonięte, bez stojącej przed nim kanapy czy szafki. Jeśli dolna część okna będzie zasłonięta, to wystarczy firanka krótka sięgająca parapetu. Przy dużych przeszkleniach typowych dla nowoczesnego budownictwa ciekawym rozwiązaniem są firany panelowe z obciążnikami, które montuje się na każdym z okien. Pozwalają one na swobodne zasłanianie i odsłanianie okna i są szczególnie wygodne przy oknach balkonowych – zwłaszcza jeśli zamontujemy je na dwóch równoległych szynach karnisza.

O ile niekiedy zasłony specjalnie zostawia się nieco zbyt długie, tak by lekko leżały na ziemi, o tyle firanki nie powinny dotykać podłogi – najlepiej, jeśli kończą się 2-3 cm nad ziemią.

Szczególną uwagę warto zwrócić na sklepy internetowe z firankami i zasłonami, gdyż niejednokrotnie posiadają bardzo atrakcyjne oferty, jak np. https://firaneo.pl

Firany do salonu

Dodatki do firan w salonie
Tworząc aranżację okna w salonie, warto pomyśleć o dodatkach, które upiększają całą kompozycję. Do wyboru jest całe spektrum opcji – od zdobień karniszy, przez błyszczące kryształki zaprasowywane bądź doszywane do firan, po szarfy, przewiązania i warkocze służące podtrzymywaniu firanki. Dopełnieniem kompozycji może być też upięcie (np. wisząca półokrągła muszla) lub dobrany do zasłon lambrekin. Akcesoria do firanek pozwalają odmienić wygląd nawet najzwyklejszej, prostej firanki i zmienić ją w elegancką kompozycję.

Napisz komentarz...