Oryginalne i wytrzymałe schody zewnętrzne

Sprawdzony przepis na oryginalne i wytrzymałe schody zewnętrzne

Betonowe, drewniane czy ceramiczne? Prowadzące na taras, do domu lub umiejscowione w ogrodzie? Schody zewnętrzne to nieodłączny element architektury niemal każdej posesji. Warto wiedzieć, jak wykonać je w prosty, szybki i estetyczny sposób oraz tak, aby służyły jak najdłużej.

Polbruk stopień Grando łamanyLiczba pomysłów na to, w jaki sposób i z czego wykonać schody, może być ogromna. Nie ma się co dziwić, są one bowiem ważnym elementem architektury budynków już od czasów antycznych. Oprócz zastosowań stricte praktycznych, czyli możliwości dostania się na różne poziomy budynku lub dojścia do niego, pełniły one funkcje nadające budowli splendoru. Doskonale widać to na przykładzie architektury starożytnej Grecji czy Rzymu, gdzie podkreślały rangę budowli sakralnych, takich jak świątynie czy pałace, niejako „stawiając je na piedestale”. Dziś pełnią one tę samą praktyczną i reprezentacyjną funkcję, jak przez ostatnie stulecia, jednak coraz częściej stają się też elementem typowo ozdobnym. Na posesji schody zewnętrzne najczęściej prowadzą do głównego wejścia do budynku lub na taras, podwyższając go optycznie. Pozwalają one również zniwelować różnice w wysokości terenu wszędzie tam, gdzie otoczenie domu nie jest „płaskie niczym stół”.

Zasady budowy schodów i dostępne materiały
Sposobów na budowę schodów zewnętrznych w ogrodzie jest naprawdę wiele, tak jak i materiałów, z których można je wykonać. Przed ich wzniesieniem warto mieć na uwadze kilka podstawowych zasad. Aby poruszać się po schodach wygodnie, wysokość stopni nie powinna przekraczać 15 cm. Każdy centymetr więcej oznacza większy wysiłek podczas wchodzenia, co może stanowić szczególne utrudnienie dla osób starszych. Wysokość stopnia regulują i ograniczają również przepisy budowlane. Jeśli ciąg schodów ma powyżej 0,5 metra, należy przy ich biegu zamontować też balustradę. W kontekście komfortu użytkowania schodów ważna jest również długość i szerokość stopni. Zbyt wąskie stopnice sprawiają, że ciężej jest na nich utrzymać stabilność.

Warto również zastanowić się nad materiałem, z którego mają być wykonane. Najczęściej buduje się je z betonu, a ich powierzchnię wykańcza okładziną kamienną czy ceramiczną. To dobre rozwiązanie, ale bardzo pracochłonne, bo wymaga wykonania betonowej podstawy. Inną opcją są schody drewniane, na przykład z podkonstrukcją metalową. Ich mankamentem jest konieczność konserwacji, zarówno elementów metalowych, jak i drewnianych, poprzez olejowanie czy malowanie. Alternatywą dla powyższych materiałów mogą być schody wykonane z bloków kamiennych. Jednak o wiele ciekawszym, tańszym, a równie estetycznym, a czasem nawet bardziej dizajnerskim rozwiązaniem jest budowa schodów z bloczków betonowych. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie wymagają one częstych zabiegów pielęgnacyjnych poza podstawowym zamiataniem. Aby uniknąć wnikania zabrudzeń w strukturę betonu warto je też co 2 lata poddać impregnacji. Niewątpliwym atutem tego materiału jest trwałość wynikająca z monolitycznego charakteru bloków betonowych, szybkość i łatwość wykonania.

Polbruk stopień Grando gładki
Polbruk stopień Grando gładki

Schody z bloków betonowych – szybkie w wykonaniu, trwałe i estetyczne
Ze względu na ciężar i wielkość stopni schodowych wykonanych z betonowych bloczków, zwykle nie ma potrzeby stosowania specjalnych podkonstrukcji, o ile stosowane są w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, lub gdy różnica w wysokości terenu do zniwelowania jest niewielka. Taka potrzeba zaczyna pojawiać się w miejscach bardziej eksploatowanych lub gdy schody posiadają większą wysokość – na przykład przy tarasie czy przy drzwiach wejściowych do domu. Wtedy należy rozważyć zastosowanie kilku rozwiązań, które ustabilizują konstrukcję. Przed przystąpieniem do prac, należy wyznaczyć bieg przyszłych schodów w terenie oraz wybudować ich fundament, który umiejscawia się pod pierwszym schodkiem w biegu. Po tej czynności ważne jest odpowiednie wyprofilowanie gruntu, a następnie wykonanie warstwy ze żwiru, pospółki lub kruszywa. Nad nią umieszcza się podbudowę z półsuchego betonu, na której następnie układa się stopnie schodowe. Należy przy tym pamiętać, że każdy następny stopień powinien zachodzić na poprzedzający na około 2-3 centymetry. Bloczki powinny być minimalnie nachylone, co ułatwi spływanie wody ze stopnic po deszczu. Warto również uszczelnić przestrzenie pomiędzy nimi, aby zapobiec wnikaniu w nie wody, bo może prowadzić to w dłuższym okresie do uszkodzeń.

Olbrzymią zaletą budowania schodów z prefabrykatów betonowych, takich jak na przykład Polbruk Grando, są ich wymiary. Stopnie zostały wykonane w taki sposób, żeby ich wysokość wynosiła 15 cm, a wymiar stopnicy – 46 na 100 cm. Dzięki temu są bardzo wygodne w użytkowaniu, a ze względu na swoją masywność – mniej podatne na uszkodzenia. Walory techniczno-użytkowe stopni schodowych Grando nie są jednak ich jedyną przewagą. We współczesnej architekturze duże znaczenie ma design elementów funkcjonalnych. W przypadku Grando jest w czym wybierać, bo występują one w dwóch fakturach: łamanej i gładkiej. Ta pierwsza przypomina ciosany kamień, a druga zbliżona jest wyglądem do granitu. Stopnie występują ponadto w czterech kolorach: latte, hawaii, nerino i grafitowym. Stwarza to duże możliwości dopasowania schodów Grando zarówno do aranżacji nowoczesnych (elementy utrzymane w odcieniach szarości), jak i bardziej tradycyjnych, rustykalnych czy też nawiązujących do klimatów śródziemnomorskich.

Zewnętrzne schody z betonowych bloczków to trwałe rozwiązanie, które jest nie tylko szybkie i proste w wykonaniu, ale również łatwo dopasowuje się do wielu różnych aranżacji i stylów architektonicznych.

Polbruk stopień Grando latte
Polbruk stopień Grando latte

Napisz komentarz...