Jak użytkować lodówkę

Jak użytkować lodówkę, aby nie marnować energii i żywności? 4 złote zasady

Pozornie każdy z nas wie jak użytkować lodówkę. Warto jednak sprawdzić, jak robić to prawidłowo i oszczędnie, zapewniając sobie tym samym niższe rachunki za prąd oraz świeżość przechowywanych w niej produktów.

Dla uzyskania najlepszych parametrów pracy lodówki znaczenie ma nie tylko klasa energetyczna czy zastosowana technologia produkcji. Ważne jest również właściwe ustawienie urządzenia w kuchni, zaprogramowanie go, a nawet ułożenie produktów na półkach.

Oszczędności już podczas zakupu
Planując zakup nowej lodówki, często zastanawiamy się nad zainwestowaniem w model o najwyższej klasie energetycznej. W teorii jest to dobre rozwiązanie, jednak w praktyce często okazuje się ono nieopłacalne. Łatwo to zweryfikować. Każdy producent ma obowiązek podawania rocznego zużycia energii w kWh. Wartość tę należy pomnożyć przez aktualną cenę energii elektrycznej za 1 kWh – w ten sposób można otrzymać przypuszczalny, roczny koszt zużycia prądu danego modelu lodówki. Porównując ze sobą kilka modeli, obliczenia należy wykonać dla każdego sprzętu, a następnie zweryfikować, która wartość będzie najmniejsza i o ile różni się od pozostałych wyników. Wykonanie tych nieskomplikowanych obliczeń często pokazuje, że lodówka o najwyższej klasie energetycznej, która kosztuje kilkaset złotych więcej niż ta o niższej klasie energetycznej, w rzeczywistości nie przyniesie oczekiwanych oszczędności. Wtedy nie warto w nią inwestować.

Prawidłowe ustawienie lodówki
Zmaksymalizowanie oszczędności płynących z pracy lodówki można osiągnąć, wybierając jej optymalne ustawienie w kuchni. Aby ułatwić lodówce pracę, należy zapewnić jej stabilne warunki temperaturowe. Nie można więc ustawiać lodówki w bezpośrednim sąsiedztwie sprzętów, które wytwarzają ciepło, takich jak piekarnik czy płyta grzewcza. Warto też unikać stawiania sprzętu obok zmywarki, a z pewnością nie można go umieszczać przy grzejniku. Jeśli w kuchni założone jest ogrzewanie podłogowe, w bezpośredniej okolicy lodówki nie powinny znajdować się pętle ogrzewania.

Zatem, gdzie powinna stać lodówka? Najlepsze będzie miejsce maksymalnie oddalone od okna i znajdujące się bezpośrednio pod kratką wentylacyjną. Taka lokalizacja zapewni lodówce stabilne warunki temperaturowe, a dodatkowo, zapachy wydobywające się z lodówki będą szybko usuwane z kuchni. Najefektywniejszą pracę lodówki można uzyskać, stawiając ją w spiżarni lub innym miejscu, w którym nie ma okna, a więc i dopływu światła słonecznego. Nie można zapomnieć o zachowaniu odpowiedniej odległości od ściany, dzięki której lodówka nie będzie się przegrzewać.

Ustawienie temperatury chłodzenia
Większość współczesnych lodówek została wyposażona w możliwość regulacji temperatury zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce. To ważny element, o którym warto pamiętać, ponieważ zmiana temperatury w poszczególnych częściach lodówki może skutkować zwiększonym zużyciem energii o około 6% w przypadku obniżenia temperatury o 1 stopień w chłodziarce, a nawet 10% w przypadku obniżenia temperatury o 1 stopień w zamrażarce. Producenci często podają optymalne ustawienia w instrukcji użytkowania lodówki – z tą częścią dokumentu warto się zapoznać jeszcze przed pierwszym uruchomieniem. Łącząc optymalne ustawienie lodówki z właściwą temperaturą w jej wnętrzu, można uzyskać znaczne oszczędności energii elektrycznej.

Ułożenie produktów we wnętrzu lodówki
Prawidłowe układanie produktów we wnętrzu lodówki wpływa nie tylko na zużycie energii elektrycznej, która musi być wykorzystana do ich schłodzenia, ale również na świeżość i przydatność do spożycia tych produktów. Zakładając, że w lodówce znajdują się trzy półki oraz szuflady, produkty warto układać w następujący sposób:
• najwyższa półka przeznaczona jest na produkty niewymagające przechowywania w niskiej temperaturze, a więc konserwy, dżemy, napoje czy przetwory; ze względu na położenie tej półki blisko źródła światła, panująca na niej temperatura jest często nawet o 3 stopnie wyższa od temperatury ustawionej dla chłodziarki,
• na środkowej półce temperatura będzie zbliżona do tej z ustawień, a więc najlepiej przechowywać tam nabiał, wędliny i inne, podobne im produkty,
• na najniższej półce panuje zwykle również najniższa temperatura, dlatego tam warto układać świeże ryby i mięso, czyli produkty, które wymagają przechowywania w niskiej temperaturze,
• szuflady idealnie nadają się do przechowywania warzyw i owoców – temperatura w ich wnętrzu może być o nawet 5 stopni wyższa od tej ustawionej dla chłodziarki,
• wyższa temperatura panuje również na drzwiach, dlatego tam można przechowywać jajka, sosy w tubach czy wodę.

Jak użytkować lodówkę?
Aby zapewnić sobie niezakłócone i nieprzerwane działanie lodówki przez wiele lat, warto stosować wszystkie powyższe zasady. Dodatkowo dobrze jest pamiętać o regularnym myciu wnętrza lodówki, domykaniu drzwi (to szczególnie ważne w modelach bez alarmu sygnalizującego niedomknięcie drzwi) i nie otwieraniu ich bez potrzeby.

Napisz komentarz...