Kostka granitowa w ogrodzie - zalety, zastosowanie i układanie kostki granitowej

Kostka granitowa w ogrodzie – zalety, zastosowanie i układanie kostki granitowej

Kostka granitowa to jeden z najbardziej trwałych, odpornych na zniszczenia i zmiany temperatur materiałów. Nie możemy też zapominać o jego walorach estetycznych – jest bowiem jednym z najbardziej eleganckich i stylowych materiałów nawierzchniowych. Chcąc nadać przydomowej przestrzeni odrobiny luksusu, a przy tym mieć pewność, wykonana aranżacja będzie służyć przez wiele lat – warto zdecydować się na kostkę granitową. Jak ją wykorzystać w ogrodzie i przede wszystkim – jak układać kostkę granitową? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Kostka granitowa – zalety i zastosowanie
Kiedy zastanawiasz się, jak zaaranżować otoczenie posesji, by przydomowa przestrzeń prezentowała się elegancko i pasowała do stylu domu, warto zapoznać się lepiej z rozwiązaniem, jakim jest kostka granitowa. Zdobi ona wiele posesji i trudno się dziwić – wystarczy sprawdzić jej właściwości!

Otóż granit jest głębinową, kwaśną skałą o budowie jawnokrystalicznej – w składzie ma przede wszystkim kwarc, skalenie potasowe i plagioklazowe oraz biotyt. Może przybierać różne barwy – wiele odcieni szarości, bieli, różu, zieleni, a nawet czerwieni. Ze względu na swoje specyficzne właściwości, wykorzystuje się go do produkcji posadzek, elementów wykończenia wnętrz (np. blaty, parapety, okładziny ścienne), ale i na zewnątrz w postaci płyt granitowych na taras, kostki granitowej czy schodów granitowych prowadzących do domu lub ogrodu.

Za sprawą wyjątkowej trwałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne, pękanie czy działanie warunków atmosferycznych, użytkownicy bardzo chętnie wykorzystują je w różnych konfiguracjach. Prezentujemy kilka inspiracji, jak zastosować granit w ogrodzie, przed domem lub na tarasie.

Podjazd z kostki granitowej

Podjazd z kostki granitowej
Granit to kamień niezwykle trwały, solidny oraz odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne, dlatego nie musimy mieć wątpliwości co do tego, czy sprawdzi się on na podjeździe. Co więcej, różnorodne odcienie granitu sprawiają, że bez trudu dopasujemy wariant do stylu domu czy ogrodu. Masz w granit w ogrodzie (np. murki, ogrodzenie) albo płyty granitowe na tarasie? W takim razie skomponuj je ze sobą kolorystycznie.

Schody granitowe
Podjazdy granitowe będą świetnie uzupełniały się ze schodami wykonanymi z tego samego materiału. Jeśli dom znajduje się na wzniesieniu, wówczas warto poprowadzić do niego wygodne, niezbyt strome schody granitowe. Zyskasz gwarancję, że będą cieszyły oko przez lata – są odporne na ścieranie oraz odkształcenia, a przy tym nadadzą przydomowej aranżacji elegancji i charakteru. Schody z kostki granitowej oczywiście można także zastosować na zejściu z tarasu do ogrodu czy przed wejściem na posesję, jeśli ta znajduje się na skarpie.

Ogrodzenie granitowe

Ogrodzenie granitowe
Kostka granitowa ma także inne zastosowanie – możesz z niej stworzyć niezwykle eleganckie i trwałe ogrodzenie. Kamienne otoczenia posesji są solidne, a przy tym skutecznie izolują wnętrze działki i wygłuszają zgiełk ulicy. Jeśli zatem planujesz stworzyć swoją oazę spokoju nawet w zgiełku miasta – warto zdecydować się na ogrodzenie granitowe.

Płyty granitowe na taras

Płyty granitowe na taras
Kostki granitowe świetnie sprawdzają się na posesji, z kolei aranżując taras, polecamy wybrać płyty granitowe lub też zdecydować się na inne rozwiązanie. Oferta jest bardzo szeroka i możesz wybierać we wzorach, fakturach i materiałach płyt tarasowych – tak, aby te doskonale pasowały do aranżacji ogrodu czy stylu domu.

Układanie kostki granitowej – porady
Nie masz doświadczenia i zastanawiasz się, jak układać kostkę granitową? Nie jest to wcale takie trudne, ale warto znać kilka wskazówek, które usprawnią pracę i sprawią, że wykonane dzieło będzie służyło swą funkcjonalnością przez lata.

  • Zacznij od wytyczenia powierzchni – zarówno, gdy tworzysz podjazd z kostki granitowej, ścieżkę czy projektujesz schody granitowe.
  • Wykonaj wykop odpowiedniej głębokość oraz przygotuj podbudowę. Głębokość wykopu zależy od przeznaczenia nawierzchni, przepuszczalności podłoża, a także wielkości kostki brukowej.
  • Wzdłuż krawędzi wykopu wykopanego pod ścieżkę lub w rowkach wyciętych w podbudowie ułóż krawężniki (na podsypce cementowo-piaskowej bądź też na warstwie chudego betonu).
  • Układanie kostki granitowej powinno poprzedzić wykonanie podkładu z piasku lub podsypki cementowo-piaskowej. Następnie na rozprowadzonym kielnią podkładzie podbijaj gumowym młotkiem elementy nawierzchni – kontrolując poziomicą równość nawierzchni. Szczeliny zasyp piaskiem lub drobnym żwirem granitowym, a następnie zalej wodą tworzą warstwę przepuszczalną. Powstałe szczeliny możesz wypełnić zaprawą cementowo-piaskową (w proporcjach 1:3), tworząc tym samym nawierzchnię nieprzepuszczalną.
  • W następnym kroku usuń zabrudzenia z nawierzchni kostki brukowej granitowej korzystając z kwasu solnego lub innych środków do usuwania zanieczyszczeń z kamienia. Całość zabezpiecz impregnatem, który ochroni kamień przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami (oleje, smary, itp.) i pozwoli na dłużej zachować jego naturalne piękno.

    Już wiesz, jak wykorzystać kostkę granitową w ogrodzie, zatem pora przejść do projektowania przydomowej przestrzeni z jej wykorzystaniem. Znając nasze wskazówki, jak układać kostkę granitową, realizacja pomysłu nie będzie dla Ciebie trudnym zadaniem, a w razie czego, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych brukarzy.

    Powodzenia!

Napisz komentarz...