Trudne zabrudzenia - jak sobie z nimi poradzić?

Trudne zabrudzenia – jak sobie z nimi poradzić?

Nie da się ukryć, że usuwanie uporczywych plam bywa pracochłonne. Często odsuwamy je więc w czasie, a wtedy problem się nawarstwia – i to dosłownie. Kiedy w końcu się za to zabieramy bywa, że efekt pozostawia wiele do życzenia. W rezultacie szybciej wymieniamy sprzęty na nowe, a one znów w zastraszającym tempie pokrywają się niełatwym do zlikwidowania brudem. Tymczasem wystarczy użyć sprawdzonych środków i metod czyszczenia, by zabrudzeń pozbyć się szybko i skutecznie.

Najczęściej w domu są dwa pomieszczenia, w których najłatwiej o powstawanie trudnych do usunięcia plam. To kuchnia i łazienka. Ta pierwsza z racji oparów powstających przy gotowaniu, drobinek tłuszczu w powietrzu, a ta druga z powodu dużej wilgotności oraz ograniczonej możliwości wywietrzenia pomieszczenia.

Łazienka
Łazienka Głównym celem większości z nas podczas czyszczenia łazienki jest uzyskanie lśniących powierzchni i przyjemnego zapachu – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Pentor. Nie wolno jednak zapominać o zlikwidowaniu wirusów, bakterii i grzybów, które w łazience mają idealne warunki do rozwoju. To jednak nie jest tak trudne jak np. usunięcie kamienia: z baterii, toalet, kabin czy słuchawek prysznicowych. W rozpuszczaniu kamienia pomaga ocet wymieszany z wodą w stosunku 1:1, ale ma on też ostry, nieprzyjemny zapach, którego nie jest łatwo pozbyć się z łazienki. Odkamieniać powierzchnie można też kwaskiem cytrynowym lub pastą przygotowaną z 3 łyżek sody oczyszczonej i 1 łyżki wody. Bardzo skuteczną bronią w naszej nierównej walce z kamieniem (twarda woda!) są również profesjonalne preparaty. Najlepiej wybrać te, które nie tylko likwidują wapienny osad, ale zabezpieczają także przed powstawaniem jego nowych warstw. Tego typu środki – jak Sidolux Profi odkamieniacz – doskonale radzą sobie też z rdzą, zabrudzeniami urynowymi czy resztkami mydła.

Fugi niestety mają to do siebie, że z czasem kumulują brud i przestają prezentować się tak ładnie jak od razu po nałożeniu. Można je wyczyścić mieszanką sody oczyszczonej i octu (w proporcji 1:1) albo octu i wody (w proporcji 1:2). Do szorowania zamiast tradycyjnej szczoteczki do zębów lepiej wykorzystać głowicę od szczoteczki elektrycznej. Trzeba tylko uważać, by nie dociskać włosia ze zbyt dużą siłą do powierzchni fugi. Mniej pracochłonnym sposobem na pozbycie się szarych i czarnych śladów z fug są specjalistyczne środki takie jak Sidolux Profi Renowator do fug i spoin. Preparat tworzy aktywną pianę, która dogłębnie wnika w zabrudzenia i z łatwością je usuwa. Nie odbarwia przy tym fug, co może mieć miejsce przy stosowaniu innych środków.

Kuchnia
Kuchnia Kuchnia jest miejscem, które sprzątamy najczęściej. 27% z nas robi to codziennie, a 63% przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań TNS Polska.

Dzięki regularnemu czyszczeniu kuchenki, blatów czy zlewu zdecydowanie zmniejszamy częstotliwość pojawiania się trudnych zabrudzeń. Uniemożliwiamy bowiem nawarstwianie się brudu. A to właśnie zaschnięte, stare plamy są najtrudniejsze do usunięcia. Są jednak takie miejsca, gdzie rzadko zaglądamy – np. piekarniki, szafki czy kratki wentylacyjne. Kurz przykleja się tam do tłuszczu i razem tworzą bardzo trudną do zlikwidowania mieszankę. – ostrzega Aleksandra Dziedzina z firmy Lakma.

Kratki – jeśli są zdejmowane i jeśli nie zabrania tego instrukcja ich obsługi – można myć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W czyszczeniu piekarników, blatów czy mebli kuchennych doskonale sprawdzają się specjalnie do nich przeznaczone preparaty, najlepiej takie, które mogą mieć kontakt z żywnością. Sidolux Professional do kuchni znacznie ułatwia pozbywanie się zaschniętego brudu, tłuszczu czy resztek jedzenia, jest bezpieczny w stosowaniu i przynosi szybkie rezultaty.

Do najczęściej pomijanych przy sprzątaniu miejsc w kuchni należą najwyższe partie zabudowy kuchennej. Przez to na okapach czy wierzchnich warstwach szafek możemy odkryć gruby osad zmieszanych ze sobą tłuszczu i kurzu. Podczas tego typu porządków – jeśli pogoda na to pozwala – dobrze jest otworzyć okna. Wtedy kurz, zamiast osiadać w domu, będzie mógł ulotnić się na zewnątrz. Powstawaniu trudnych do usunięciu zabrudzeń na kuchence można też zapobiegać, np. zasypując plamy solą, kiedy potrawa wykipi. Mamy wtedy pewność, że plama się nie przypali.

Wygrywać za każdym razem
Trudne przypadki wymagają specjalnych produktów i sprawdzonych sposobów pozbywania się ich. Na szczęście prawie nie ma takich zabrudzeń, których nie dałoby się zlikwidować. Odpowiednio potraktowane nie zostaną z nami na długo, a my będziemy mogli się cieszyć prawdziwie czystym mieszkaniem.

Napisz komentarz...