Styl industrialny charakteryzuje wykorzystanie surowych materiałów oraz kolorystyki opartej na przemysłowych akcentach. Jest to też styl bazujący na otwartej przestrzeni i oryginalnych, ściśle ze sobą połączonych elementach aranżacyjnych – począwszy od koloru ścian, przez rodzaj podłóg, ilość dodatków, a także stolarkę okienną. Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, podpowiada, jak dobrać okno do wnętrza, które zamierzamy urządzić w stylu industrialnym.
Styl loftowy, czy inaczej industrialny, nie bez przyczyny kojarzy się z wnętrzami zamieszkiwanymi przez odważne i artystyczne dusze, ponieważ jego geneza sięga lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to nowojorscy wirtuozi sztuki odkryli potencjał w zagospodarowaniu opuszczonych fabryk i przearanżowaniu ich na mieszkania. Współcześnie styl industrialny kojarzy się z luksusem i prestiżem, a nowoczesne inwestycje garściami czerpią z niego inspiracje. Na jakie szczegóły powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując się do aranżacji wnętrza w industrialnym stylu?
Stylowy drogowskaz
Opuszczone hale magazynowe i fabryki, które dały początek temu kierunkowi architektonicznemu, charakteryzował surowy wystrój oparty na zastanych materiałach, takich jak cegła, beton, widoczne rury oraz otwarta przestrzeń. Właśnie na podobieństwie do tych wnętrz magazynowych powinniśmy opierać projekt mieszkania lub domu industrialnego.
Wnętrza urządzone w stylu industrialnym bardzo często są otwarte, nieprzedzielone ścianami działowymi. Daje to poczucie wolności i przestrzeni. Często można się jednak spotkać z podziałem wnętrza na konkretne strefy, np. część sypialniana lub wypoczynkowa, które rozgranicza szklana ściana. Może być to przejrzysta tafla lub szkło dekoracyjne
– mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, produkującej okna i drzwi.
Efekt nieograniczonej przestrzeni w industrialnych wnętrzach budują nierzadko wysokie sufity i duże przeszklenia, które wypełniają pomieszczenia naturalnym światłem. Jest to bardzo ważne, ponieważ styl loftowy opiera się na wykorzystaniu ciemnych kolorów, które w ciasnej i niedoświetlonej przestrzeni mogłyby przytłaczać mieszkańców.
Okna to bardzo ważna część stylu industrialnego. Mają one doświetlić przestrzeń, a jednocześnie stanowić element dekoracyjny. W takich wnętrzach z pewnością sprawdzą się wysokie okna sięgające od posadzki, a także nowoczesne okna panoramiczne. W mieszkaniach loftowych zlokalizowanych w kamienicach warto postawić także na okna ze szprosami, które podkreślą charakter całego budynku. Styl industrialny nie lubi zbędnych dodatków, dlatego też okna w takich wnętrzach nie są zakrywane firanami lub zasłonami. W takim przypadku warto rozważyć montaż zewnętrznych osłon, które wieczorami zapewnią nam komfort oraz bezpieczeństwo
– dodaje ekspert Awilux.
Nie tak kolorowo
Wnętrza urządzone w stylu industrialnym opierają się na wykorzystaniu kolorów bazowych, takich jak czerń i szarości, które urozmaicane są detalami w postaci surowego drewna czy cegły. Okna w loftowych wnętrza również powinny współgrać z tą kolorystyką.
We wnętrzach industrialnych sprawdzą się okna w bardzo popularnej w ostatnim czasie okleinie w kolorze antracytu. Ciemne odcienie szarości idealnie wpiszą się w loftowy wystrój i nie zaburzą jego harmonii. Nie brakuje jednak bardziej odważnych inwestorów, którzy stawiają na całkowicie czarne rozwiązania, takie jak okna NeroStyle by Awilux. Elegancka okleina Black Ultimate nadaje profilom matowe wykończenie, na którym nie widać śladów palców czy plam. Okna te gwarantują czerń w wersji total look – wraz z klamką i ramką międzyszybową – dzięki czemu możliwe jest wykonanie oryginalnej, jednokolorowej i eleganckiej aranżacji.
Styl industrialny kojarzony jest z minimalizmem i dodatkami stylizowanymi na przemysłowe lub opartymi na surowych materiałach. Dopełnieniem industrialnej aranżacji z pewnością będą duże przeszklenia zamknięte w ciemnych ramach, które doświetlą wnętrze, a jednocześnie staną się jedną z luksusowych dekoracji.