Uprawa ogórków gruntowych

Uprawa ogórków gruntowych

Ogórek to jedno z najpopularniejszych warzyw obecnych na naszych stołach, chociaż wydaje się, że już nie tak popularne jak 10-20 lat temu. Warzywo to liczy sobie 52 gatunki i należy do rodzaju roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych.

Największą różnorodność gatunkową ogórka widać w Afryce, ale uprawia się go również w Azji, Australii czy na Filipinach. Największe znaczenie ekonomiczne posiadają dwa gatunki: siewny i melon, uprawiane również w naszym kraju. Uprawa ogórków jest opłacalna wówczas, gdy zapewnia im się stałą i powtarzalną jakość oraz wysokie plony.

Uprawa ogórków gruntowych
Wysiewu ogórków gruntowych najlepiej dokonać, gdy temperatura gleby oscyluje wokół 15-18 st. C. W wyższych lub niższych temperaturach nasiona nie kiełkują już w sposób prawidłowy. Gdy temperatura jest bliska O st. C może ona całkowicie uszkodzić roślinę. Najlepszy przedział temperatury dla kiełkowania i wzrostu ogórka mieści się pomiędzy 20-25 st. C. Ogórek w tym okresie nie lubi też silnego wiatru i nadmiaru słońca.

Kiełkowanie ogórków można przyspieszyć nawet o kilka tygodni stosując okrycia z folii perforowanej czy agrowłókniny. Rozsadę na stałe już pozycje można zacząć od 25 maja. W miejscach uprawy ogórka gruntowego należy zapewnić im prawidłowy odczyn gleby. Najbardziej popularną formą uprawy ogórków szklarniowych jest uprawa na sznurkach, do której potrzebna jest żyzna, próchnicza gleba, dobrze przepuszczająca wilgoć. Jej odczyn powinien mieścić się pomiędzy 6,5 – 7,0 pH. W miejscu uprawy ogórków gleba musi się dobrze nagrzewać jednak bez tworzenia na powierzchni suchej skorupy. Ogórki gruntowe najlepiej uprawiać w pierwszym roku po oborniku albo nawozach zielonych dostarczanych ziemi jesienią, natomiast nawożenie mineralne gleby powinno zależeć od aktualnej analizy chemicznej podłoża.

W jaki sposób uprawiać ogórki?
Uprawa ogórków jest stosunkowo prosta i jak zwykle zaczyna się od prawidłowo przygotowanej gleby. Zanim przystąpi się do uprawy ogórków gruntowych należy wykonać mechaniczne spulchnienie oraz nawożenie gleby. Na powierzchnię gleby rozrzuca się obornik lub kompost i przekopuje ją. Alternatywą dla kompostu i obornika może być nawóz zielony w postaci gryki, gorczycy czy łubinu, wysianych a następne zaoranych. Jeżeli gleba, na której mają wyrosnąć ogórki, nie posada nadmiaru mikroelementów można ją wzbogacić azotem i fosforem, w trzech dawkach, jedną przed wysiewem, drugą po wyrośnięciu liści a trzecią po rozpoczęciu kwitnienia warzywa.

Choroby ogórków
Zanim przystąpi się do corocznego wysiewu nasion ogórka gruntowego warto zapoznać się z najczęstszymi chorobami nękającymi rośliny z rodziny dyniowatych. Pierwszą z nich jest mączniak prawdziwy dyniowatych, drugą mączniak rzekomy ogórka. Zwalcza się je za pomocą środków ochrony roślin stosowanych do walki z grzybami – fungicydami. Inną popularną chorobą dyniowatych jest bakteryjna kanciasta plamistość ogórka, zmienia ona wygląd przede wszystkim liści rośliny. Chorobę tę zwalcza się z pomocą preparatów miedziowych. W szczególnych warunkach ogórki atakują również: parch dyniowatych, mozaika ogórka, antraknoza oraz alternarioza.

Ogórek gruntowy nie dostarcza nam spektakularnej ilości witamin czy składników mineralnych, a prawdę mówiąc jest ich w ogórkach naprawdę niewiele, a te które można w nim znaleźć, znajdują się w ciężkostrawnej skórce warzywa, bardzo często wyrzucanej. Jednak ogórek pozostaje cały czas popularnym składnikiem diet warzywnych, ponieważ pomaga organizmowi usuwać z niego nadmiar wody.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Napisz komentarz...