Gładka czy płukana? Jaką kostkę wybrać na nawierzchnię?

Gładka czy płukana? Jaką kostkę wybrać na nawierzchnię?

Wielkość, kolor, grubość, kształt, styl i zastosowanie – na te kwestie najczęściej zwracamy uwagę przy wyborze kostki betonowej. Ważna jest jednak jeszcze jedna cecha, a jest nią faktura!

Najczęściej w ofertach wiodących producentów można znaleźć dwa rodzaje faktury płyt i kostek betonowych: gładką i płukaną. Obydwie wersje znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przestrzeniach przydomowych, jak i publicznych. Pierwsza z nich jest gładka czyli pozbawiona chropowatości w warstwie wierzchniej, a druga powstaje w specjalnym procesie produkcyjnym. W trakcie tego procesu powierzchnia prefabrykatu jest poddawana płukaniu wodą pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu uwidacznia się faktura użytego do produkcji kruszywa. Zabieg ten powoduje, że kostka jest chropowata i bardziej zbliżona wyglądem do naturalnego kamienia. Jakie to ma znaczenie w praktyce dla układanej nawierzchni?

Płukana – szlachetna i antypoślizgowa
Powszechnie uznaje się, że kostka o fakturze płukanej jest szlachetniejsza, gdyż lepiej imituje swoim wyglądem kamień naturalny. To duża zaleta zwłaszcza w przestrzeniach miejskich, na przykład w sąsiedztwie hoteli czy budynków użyteczności publicznej, gdzie zarówno projektantowi, jak i inwestorowi zależy na prestiżowym efekcie estetycznym. Przykładem takiego użycia kostki płukanej jest otoczenie czterogwiazdkowego hotelu Binkowski Hotel w Kielcach. W inwestycji tej do wykończenia nawierzchni wykorzystano kostkę Polbruk Napoli w kolorze szarym i grafitowym. Jako kolejny przykład zastosowania nieco innego produktu, ale również o płukanej fakturze, może posłużyć nawierzchnia wokół nowoczesnych budynków Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej.

Kostki płukane są wyjątkowo uniwersalnym rozwiązaniem projektowym i świetnie pasują do aranżacji wszędzie tam, gdzie w otoczeniu występują naturalne materiały, ale mogą być też ciekawym elementem aranżacji nowoczesnej przestrzeni stworzonej na bazie szkła i stali. Doskonale sprawdzają się zarówno w przestrzeni publicznej, jak wokół posesji. Ze względu na parametr antypoślizgowości są też rozwiązaniem bezpiecznym, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia funkcjonalności

– mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant w firmie Polbruk SA.

Polbruk Trento

Płyty i kostki brukowe o fakturze płukanej można z powodzeniem zastosować w otoczeniu domu. Ze względu na swoją fakturę i właściwości antypoślizgowe są polecane zwłaszcza do wykańczania nawierzchni na placykach, alejkach czy schodach. Dzięki temu, że doskonale imitują naturalny kamień, zastosowane w tych miejscach, dodają ogrodowi naturalnego uroku i splendoru. Kostka Napoli w wersji płukanej jest dostępna w trzech wymiarach 21×14 cm, 14×14 cm i 7×14 cm, 3 grubościach 4, 6, 8 cm oraz dwóch kolorach: szarym i grafitowym, co umożliwia kreację niebanalnych aranżacji. Prefabrykatu o fakturze płukanej lepiej nie stosować jednak na podjazdach do garażu, gdyż będzie on narażony na zabrudzenia związane z wyciekiem płynów eksploatacyjnych z pojazdów. W tym przypadku chropowatość faktury może utrudnić pozbycie się takich zanieczyszczeń. Kostki o fakturze płukanej mogą być trudniejsze w utrzymaniu czystości niż prefabrykaty betonowe o gładkiej powierzchni. Wybór kostki płukanej o chropowatej strukturze polecany jest w tym przypadku tylko wtedy, jeśli występuje ona w tonacji ciemnej lub odcieniach szarości.

Gładka – modna i łatwa w konserwacji
Najczęściej spotykaną alternatywą do płukanego wykończenia warstwy wierzchniej kostki jest powierzchnia gładka. Na szczególną uwagę zasługują tu kostki gładkie w niezwykle modnych melanżach kolorystycznych. Doskonale sprawdzają się one zarówno w nowoczesnych aranżacjach, w których najważniejsza jest prostota i minimalizm, jak i bardziej sielskich klimatach. Wybór kostek i płyt o takiej fakturze jest bardzo duży. Są one stosowane zarówno w aranżacjach wielkomiejskich, jak i przydomowych. Przykładem takiej kostki, która daje dość szerokie możliwości zastosowania, może być Polbruk Trento. Występuje ona w trzech kolorach: nerino, hawaii i latte oraz aż w siedmiu rozmiarach, z czego najmniejszy to 13,9×10 cm, a największy – 13,9×20 cm. Tak szerokie spektrum oznacza duże możliwości aranżacyjne. Jeśli chodzi o wykorzystanie prefabrykatów o gładkiej fakturze w przydomowym ogrodzie, to sprawdzą się one o wiele lepiej na podjazdach i tarasach, gdyż są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, niż kostka o fakturze płukanej.

Ostateczny wybór rodzaju kostki zależy od inwestora i indywidulanych parametrów projektu. Warto skonsultować się z projektantem lub wykonawcą. Prefabrykaty betonowe z fakturą gładką i płukaną różnią się od siebie nie tylko wyglądem, lecz także rekomendowanymi miejscami zastosowań. Każdy z tych dwóch rodzajów wykończenia ma swoje plusy i minusy. Dobrze wziąć to pod uwagę projektując nawierzchnie alejek, tarasów, podjazdów czy placyków w ogrodzie.

www.polbruk.pl

Napisz komentarz...