Projekty domów: nowoczesna stodoła, dom na skarpę, domek góralski

Projekty domów: nowoczesna stodoła, dom na skarpę, domek góralski…. Jak wybrać, by nie żałować?

Gotowe projekty domów występują w tak szerokiej reprezentacji, że wybór tego idealnego nie powinien nastręczać większych trudności. Przebierać można w budynkach klasycznych, dworkowych, bardzo nowoczesnych… Prawdą jest jednak to, co mówią niektórzy eksperci: wybór przyszłego domu to jedna z bardziej emocjonalnych decyzji w życiu. Aby jej nie żałować, trzeba podejść do tematu z rozsądkiem i znaleźć złoty środek pomiędzy marzeniami i wyobrażeniami o przyszłym gniazdku a faktyczną funkcjonalnością budynku.

Zanim kupimy projekt domu, dowiedzmy się, jaka jest specyfika wybranej przez nas działki oraz plan zagospodarowania przestrzennego w danym miejscu. Jeśli tego nie zrobimy, w skrajnych okolicznościach możemy nawet nie uzyskać zgody na budowę, jeśli wybrany dom nie będzie spełniał wymogów. Warto także dowiedzieć się, czy cena projektu obejmuje wprowadzenie w nim zmian, jeśli takie będą konieczne.

Styl a projekty domów: nowoczesna stodoła czy domek góralski?
Pierwsze pytanie, które trzeba sobie zadać, to pytanie o styl. Gotowe projekty domów mają ten atut, że na wizualizacji oraz zdjęciach z dotychczasowych realizacji od razu widać efekt końcowy. Pod uwagę trzeba wziąć oczywiście specyfikę działki oraz krajobraz, w który dom ma zostać wkomponowany. Będą one miały wpływ na ostateczny wygląd budynków i warto mieć świadomość, że nie w każdym przypadku efekt będzie równie dobry. Spełnienie upodobań estetycznych to jednak priorytet. Tutaj biura projektowe mają receptę na każdą sytuację: od willi i dworków, przez małe rezydencje, aż po góralską klasykę.

W ostatnim czasie popularne stały się projekty domów: nowoczesna stodoła. W podstawowej wersji są to budynki bardzo proste, oszczędne w formie, najczęściej jednokondygnacyjne z opcjonalnym użytkowym poddaszem. Duże przeszklenia i przestrzeń wpisują się we współczesne trendy. Ciekawym wyborem są także domy energooszczędne i bardzo nowoczesne, nawiązujące do modernistycznych osiągnięć. Na drugim biegunie znajduje się styl rustykalny i domki góralskie oparte na naturalnych materiałach i przytulnym klimacie.

Wielkość domu
Czy im większy dom, tym większy komfort w nim panuje? Nie do końca. Wygodny dom nie może być ani za duży, ani za mały, nie wspominając już o tym, że nie ma sensu ponosić kosztów utrzymania czy ogrzania przestrzeni, która z funkcjonalnego punktu widzenia jest zbyteczna. Architekci często przypisują określony metraż na domownika, doliczając do niego powierzchnie wspólne, takie jak pokój dzienny, kuchnia czy jadalnia. Określając powierzchnię domu warto uwzględnić też pomieszczenia gospodarcze: garaż, komórkę, spiżarnię czy kotłownię. Na optymalnym poziomie zachowana powinna być część komunikacyjna: na tyle duża, aby umożliwiać wygodne poruszanie się i przechowywanie rzeczy, ale wystarczająco ograniczona, by nie marnotrawić przestrzeni.

Nie tylko metraż jest ważny. Czasami siłą danego wnętrza jest jego rozkład: mniejsze domy sensownie rozplanowane będą wizualnie i praktycznie bardziej przestronne niż te, w których pomieszczenia nie zostały ułożone zgodnie z zasadami funkcjonalności.

Funkcjonalność dla rodziny?
Każda rodzina jest inna, w związku z czym jej potrzeby także są zróżnicowane. Na co należy zwrócić uwagę, aby dom był funkcjonalny?

• liczba kondygnacji, wynikająca ze stylu życia, wieku członków rodziny, ale i planu zagospodarowania przestrzennego,
• liczba poszczególnych pomieszczeń, np. sypialni czy łazienek,
• dodatkowe pomieszczenia gospodarcze,
• garaż,
• usytuowanie względem działki,
• specyfika ogrodu.

Napisz komentarz...