60 lat telewizorów SONY

Historia telewizorów Sony, czyli 60 lat i 90 cali później

Na przestrzeni lat firma Sony szła z duchem czasu, proponując kolejne innowacyjne rozwiązania w kategorii telewizorów. Dominujące w modelach Sony minimalistyczne wzornictwo oraz elegancja, idące w parze z technologiami jutra prowadziły firmę przez dekady. Od małych odbiorników tranzystorowych, przez telewizory o wysokiej jakości obrazu oraz monitory profesjonalne do produkcji filmowch, w końcu docierając do rozdzielczości przyszłości w najnowszych modelach 8K i na pewno na tym nie kończąc. 60 lat i 90 cali później Sony świętuje, ale nie zwalnia tempa, oferując najwyżej jakości rozrywkę z misją wypełnienia świata emocjami, poprzez siłę kreatywności i technologii.

Sony to firma o bardzo bogatej tradycji. Założona w 1946 przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio początkowo nosiła nazwę Tokyo Tsushin Kogyo. W 1958 roku po raz pierwszy pojawiła się znana dzisiaj nazwa Sony. Od tamtej pory urządzenia projektowane przez inżynierów marki stopniowo zdobywały coraz większe uznanie na dynamicznie rozwijającym się rynku elektroniki użytkowej.

Niemalże od początku istnienia jedną z najważniejszych kategorii produktów oferowanych przez Sony były telewizory. Już na początku 1959 r. założyciel Sony, Masaru Ibuka w jednym z udzielonych wywiadów dla prasy mówił o swojej noworocznej ambicji stworzenia telewizora tranzystorowego.

Ibuka mówił o tym jak o marzeniu, ale sprawy nabierały już kształtu, a prace nad telewizorem tranzystorowym były w toku.

Pierwszy prototyp ukończono w kwietniu 1959 r. Przeprowadzono także liczne udoskonalenia i badania projektowe. 25 grudnia życzenie noworoczne Ibuki spełniło się. Telewizor Sony został oficjanie ogłoszony. Był to pierwszy na świecie telewizor z bezpośrednim wyświetlaniem obrazu. Wraz z rozpoczęciem sprzedaży w maju 1960 roku, 8-calowy przenośny telewizor tranzystorowy TV8-301 dał początek działalności Sony w branży telewizorów.

Gdy prace nad pierwszym telewizorem Sony były w fazie rozwoju, grupa badaczy rynku reprezentujących amerykańskich producentów telewizji odwiedziła Japonię. Ibuka zapytał ich, czy myślą, że małe odbiorniki telewizyjne będą się sprzedawać. Odpowiedzieli mu, że ich zdaniem taki projekt nie ma szans na sukces.

Na obalenie opinii badaczy nie trzeba było długo czekać. Zaledwie dwa lata później, w 1962 roku, model TV5-303, który był jeszcze mniejszy niż TV8-301 stał się wielkim hitem w USA.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze daty i fakty z historii firmy Sony związane z produkcją telewizorów.

1960
Sony wprowadza na rynek pierwszy na świecie tranzystorowy telewizor przenośny TV8-301, umożliwiający bezpośrednie wyświetlanie obrazu. Telewizor zawierał 23 tranzystory i 19 diod, a jego powstanie było owocem wszechstronnego doświadczenia Sony w produkcji urządzeń radiowych. Model ten torował drogę telewizorom osobistego użytku, a ponadto mógł czerpać energię z trzech źródeł zasilania.

SONY 1960

1968
Na rynku pojawia się model KV-1310 – pierwszy z oferowanej tylko przez Sony linii telewizorów kolorowych Trinitron. W porównaniu z telewizorami opartymi na konwencjonalnych maskach otworowych, model ten umożliwiał uzyskanie dwukrotnie większej jasności obrazu. Ten przełomowy produkt zagwarantował Sony prymat w segmencie telewizorów kolorowych.

SONY 1968

1986
Sony ogłasza wprowadzenie na rynek kolorowego monitora KX-21HV1 o rozdzielczości 560 linii poziomych, wyposażonego w szereg gniazd wejścia/wyjścia. Ten model zaskarbił sobie sympatię nabywców poszukujących ponadprzeciętnej jakości obrazu telewizyjnego i wideo.

SONY 1986

1990
Sony wprowadza 36-calowy konsumencki telewizor „HD Triniton” (model KW-3600H), kompatybilny z sygnałem o wysokiej rozdzielczości HDTV.

SONY 1990

1997
Pojawia się nowa seria telewizorów HDTV WEGA (model KW-32HDF9), z kineskopem FD Trinitron, wyróżniająca się wysoką jakością reprodukowanego obrazu. Seria ta już pięć lat później, w 2002 roku doczekała się pierwszego płaskiego ekranu ciekłokrystalicznego oznaczonego symbolem KLV-17HR1.

SONY 1997

2005
Na rynku pojawia się pierwszy model z nowej serii telewizorów LCD BRAVIA KDL-46X1000. Modele z serii X wyposażone były w funkcję „Live Color Creation”, wykorzystującą specjalny system podświetlenia w celu uzyskania niewiarygodnie szerokiej gamy kolorów oraz panele o rozdzielczości Full HD zapewniające wyraźny, szczegółowy obraz.

W tym samym roku światło dzienne ujrzała też nowatorska technologia TRILUMINOS™. Rozwiązanie polegające na podświetleniu matrycy kolorowymi diodami, zapewniło dokładniejszą reprodukcje kolorów, a tym samym bardziej naturalny i szczegółowy obraz.

SONY 2005

2007
Sony ogłasza pierwszy telewizor OLED – XEL-1. Smukły, 11-calowy ekran miał zaledwie 3 mm grubości. Jego prosta konstrukcja, w której lekki wyświetlacz był podtrzymywany przez aluminiowe ramię boczne, reprezentowała rewolucyjny na tamte czasy design.

SONY 2007

2010
Sony zaprezentowało telewizor 3D BRAVIA o rozdzielczości Full HD (model KDL-LX900). Wyróżnikiem tej serii było minimalistyczne i funkcjonalne wykonanie oraz ponadczasowy design.

SONY 2010

2012
Sony wprowadza pierwszy telewizor 4K, oferujący obraz o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, zawierający cztery razy więcej szczegółów niż w formacie Full HD. 84 calowy model XBR-84X900 posiadał oddzielny system głośników stereo i pasywne wyświetlanie obrazu 3D.

2013
Na rynku pojawiają się pierwsze dostępne w szerokiej dystrybucji telewizory Sony 4K. Seria X9, bo o niej mowa, oferowała nie tylko rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, ale również zupełnie nową stylistykę z umieszczonymi w przednim panelu charakterystycznymi głośnikami.

SONY 2013

Ogłoszony w tym samym roku model 55W905 z technologią Triluminos określił na nowo definicję kolorów w obrazie. Po raz pierwszy w konsumenckim odbiorniku telewizyjnym zastosowano kropki kwantowe, które umożliwiły odwzorowanie znacznie większych przestrzeni barw i ich odcieni.

Kolejny rok przyniósł dalszy rozwój technologii Triluminos. Kropki kwantowe zostały zastąpione przez opracowany przez Sony specjalny luminofor umieszczony w układzie optycznym telewizora. To rozwiązanie znalazło się w najwyższych modelach telewizorów Sony. Obecnie, technologia ta stosowana jest we wszystkich modelach telewizorów 2020 z Android TV pod nazwą Triluminos Display™.

2017
Sony wprowadza swój pierwszy telewizor OLED produkowany na szeroką skalę. Modele z serii A1 to także pierwsze na świecie telewizory z dużym ekranem emitujące dźwięk wprost z delikatnie wibrującego ekranu. Jest to możliwe dzięki technologii Sony Acoustic Surface™, której twórcy wykorzystali ważną zaletę paneli OLED: brak systemu podświetlenia.

SONY 2017

2019
Sony ogłasza serię ZG9, czyli pierwsze konsumenckie telewizory HDR o rozdzielczości 8K. Wobec stale rosnącej popularności dużych ekranów nowe modele są dostępne w rozmiarach 98 oraz 85 cali i zapewniają wyjątkowe doznania wizualne w zaciszu domowego salonu.

2020
Technologia 8K wciąż się rozwija, czego dowodem jest najnowszy model ZH8. Telewizor umożliwia obsługę obrazu 4K 120 kl./s i wyposażony jest w takie technologie jak Sound-from-Picture Reality™ i Acoustic Multi-Audio™, które pozwalają widzowi poczuć się jak na koncercie lub w filmie.

Od spełnienia się noworocznego marzenia Masaru Ibuki minęło 60 lat. Z tej okazji firma Sony przygotowała dla swoich klientów specjalną ofertę. Decydując się na zakup jednego z wybranych telewizorów Sony, można zanużyć się w kinowych emocjach w zaciszu domowego salonu i skorzystać z darmowego miesiąca filmów i seriali w HBO GO. Oferta obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku.

Szczegóły promocji można znaleźć pod poniższym linkiem:
https://www.sony.pl/electronics/60-lat-Sony-TV

Napisz komentarz...