Jak chronić drewnianą elewację przed plamami?

Jak chronić drewnianą elewację przed plamami?

Drewno nawet w postaci desek wciąż ulega subtelnym przemianom – od zmiany objętości przez wilgotność powietrza, po przemianę kolorystyczną pod wpływem promieni UV. Dzięki tym naturalnym ingerencjom, każdy kawałek tego materiału jest jedyny w swoim rodzaju. Skąd więc biorą się ciemne plamy na drewnianej elewacji? Czy możemy im zapobiec? Na te pytania odpowiada Darina Lazarova, ekspert od drewnianych tarasów i elewacji w firmie JAF Polska.

Wpływ powietrza
Jedną z najważniejszych zalet drewna jest fakt, że oddycha. Niestety, coraz częściej te „zielone płuca” wypełnione są powietrzem, którego czystość pozostawia wiele do życzenia. Pochłaniane przez drewno zanieczyszczenia połączone z wodą sprzyjają powstawianiu czarnych plam na powierzchni materiału, co możemy zaobserwować na niezabezpieczonych deskach elewacyjnych lub tarasowych. Podobne zjawisko można zauważyć na kamienicach oraz murach.

Jak wyjaśnia Darina Lazarova, ekspert od drewnianych tarasów i elewacji w firmie JAF Polska, w takiej sytuacji lepiej zapobiegać, niż w przyszłości „leczyć” naszą elewację – warto więc zawczasu chronić powierzchnię drewna za pomocą oleju podkładowego z dodatkiem pigmentu:

Zabezpieczenie aplikujemy bezpośrednio po montażu. Jeżeli od tego momentu minęło już trochę czasu, to przed olejowaniem należy dokładnie wyczyścić całą powierzchnię. Zanieczyszczenia powierzchniowe sprzątamy za pomocą twardej szczotki z tworzywa. Następnie, myjemy deski przy użyciu odpowiednich środków i porządnie spłukujemy. Teraz czekamy do wyschnięcia, a jeśli na wierzchu pozostał półprzezroczysty film — usuwamy go przed dalszą obróbką. Ewentualnie szlifujemy wszystko cienkim papierem ściernym, żeby uzyskać jednolitą powierzchnię.

Jak chronić drewnianą elewację przed plamami?
Fot. JAF Polska

Co dalej?
Kiedy faktura drewna będzie gotowa, kolejnym krokiem staje się nałożenie dwóch warstw oleju przy użyciu szczotki lub gąbki. W tym czasie należy rozprowadzać go równomiernie na całej długości desek, aby uniknąć miejscowego nakładania się warstw. Następnie nadmiar wycieramy i po wyschnięciu pierwszej warstwy — nakładamy kolejną. Pigment z czasem wypłukuje się pod wpływem wody i opadów atmosferycznych. Jednak regularne czyszczenie desek z kurzu oraz zalegającego brudu znacząco wydłuża czas trwania ochrony.

Ekspertka JAF Polska przestrzega również, iż deski mogą zabrudzić się także przy niewłaściwym montażu — zwłaszcza przez bliski kontakt z opiłkami metalu, na przykład ze szlifierki:

Pył z żelaza w kontakcie z wodą zabarwia drewno. Najtrudniejsze do usunięcia bywają lepkie i tłuste plamy od oleju, które wnikają głęboko w strukturę drewna. Jednak materiał ten ma to do siebie, że możemy go ponownie odświeżyć, przez co będzie wyglądać jak nowe.

Jak chronić drewnianą elewację?
Fot. JAF Polska

Naturalna kolej rzeczy
A co, gdy na drewnie pojawią się już niepożądane przez nas plamy? Jak się okazuje, nie trzeba robić nic, aby pozbyć się ich z powierzchni naszego materiału. W zasadzie wystarczy poczekać, aż czas zrobi swoje. Drewno stopniowo szarzeje pod wpływem promieni UV. Dzieje się tak ze względu na zawartą w nim ligninę, która odpowiada za zwartość jego struktury, nadając drewnu naturalną sztywność oraz twardość. Zawdzięczamy jej również srebrzystą patynę, która z czasem pokrywa oraz dodatkowo chroni powierzchnię nasłonecznionych desek.

Drewno pod każdą postacią ulega subtelnym przemianom, które powodowane są przez ingerencję natury w materiał. Jednak gdy nie chcemy widzieć tych zmian na naszej drewnianej elewacji, warto wcześniej zabezpieczyć ją za pomocą stworzonych do tego środków. A takie znajdziemy w ofercie JAF Polska.

JAF Polska

Napisz komentarz...