Kominek z DGP jako idealne rozwiązanie w nowych budynkach

Kominek z DGP jako idealne rozwiązanie w nowych budynkach

Podczas budowania domu, jesteśmy zmuszeni do podejmowania wielu ważnych decyzji. Większość z wyborów staramy się ukierunkować na oszczędności, które idą w parze z wysoką jakością. W ostatnich latach, można zauważyć, że inwestorzy nastawiają się bardziej na oszczędności eksploatacyjne zamiast inwestycyjnych. Na rynku są dostępne rozwiązania z wszystkich obszarów budownictwa, które zapewniają tanią eksploatację. Jednym z newralgicznych obszarów jest ogrzewnictwo. Koszt ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej stanowi wysoki procent comiesięcznych wydatków. Wybierając źródło ciepła do powstającego budynku, mamy szeroki zakres możliwości. Na rynku są dostępne odnawialne źródła ciepła w postaci pomp ciepła, kotły piątej klasy oraz efektywne kotły gazowe. W zależności od potrzeb i preferencji, każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy jednak iść krok dalej w planowaniu domu o wysokiej efektywności energetycznej. Krokiem naprzód jest z pewnością kominek wyposażony w system dystrybucji gorącego powietrza. Kominek to sprawdzona technologia, która w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami niesie użytkownikom wiele korzyści. Oprócz wymiernych oszczędności, zapewnia bezpieczeństwo energetyczne. Jest to szczególnie ważne w kontekście warunków pogodowych panujących w ostatnich dniach. Z powodu utrzymujących się mrozów, w niektórych regionach naszego kraju właściciele domów zostali odcięci od sieci ciepłowniczej. Kominek z nawiewem jest doskonałą alternatywa na tego typu sytuację, gwarantując niezależność energetyczną.

Jak działa system dystrybucji gorącego powietrza?
Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza (sprawdź nowoczesny kominek Defro Home) ma bardzo prostą zasadę działania. System DGP to sieć kanałów rozprowadzonych po budynku. Powietrze ogrzane w kominku jest nimi transportowane do poszczególnych pomieszczeń. Może się to odbywać grawitacyjnie lub przy pomocy wentylatorów. W pomieszczeniach są umieszczone anemostaty nawiewne. Należy pamiętać o tym, że powinny być montowane jak najniżej. W taki sposób, zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. Niestety, system dystrybucji gorącego powietrza nie może brać udziału w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, co jest domeną kominków z płaszczem wodnym.

Co zyskujemy inwestując w kominek z dystrybucją gorącego powietrza?
Nic nie przekonuje inwestorów bardziej niż twarde dane. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to około 0,1 zł. Jest to najniższa wartość, wśród wariantów grzewczych dostępnych na rynku. W okresach jesiennych i wiosennych, kominek z DGP jest w stanie samodzielnie ogrzać budynek. Brak konieczności uruchamiania głównego źródła ciepła, to czysta oszczędność.

Ponadto, za sprawą certyfikatu Ecodesign, kominki z rozprowadzeniem ciepłego powietrza (np. Defro Home) to w pełni ekologiczne urządzenia. Potwierdzeniem tego jest szereg restrykcyjnych norm emisyjnych, które muszą być spełniane przez nowoczesne kominki.

Dlaczego warto pomyśleć o DGP w trakcie budowy domu?
Planując kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza już na etapie projektowania domu znacząco redukujemy koszty tego przedsięwzięcia. Rozprowadzenie kanałów wiąże się z ingerencją w infrastrukturę budynku. W przypadku eksploatowanego już budynku, niesie to ze sobą wyższe koszty inwestycyjne i konieczność przeprowadzenia remontu.

Napisz komentarz...