Czym kierować się przy wyborze podłogi?

Czym kierować się przy wyborze podłogi?

Wybór podłogi do wnętrza z pozoru jest zadaniem prostym – wystarczy zdecydować się na konkretny rodzaj materiału, a także dopasować jego kolor i format. Kiedy jednak zaczynamy zastanawiać się nad wymaganiami, jakie powinna spełniać idealna nawierzchnia, to okazuje się, że podjęcie ostatecznej decyzji zajmuje naprawdę dużo czasu. Jakie zatem kwestie warto wziąć pod uwagę, szukając podłogi do swojego domu? Odpowiedzi na to pytanie udziela ekspert marki wineo Grzegorz Mazur.

Podłoga należy do tych elementów we wnętrzu, które wybiera się z myślą o wieloletnim użytkowaniu. W przeciwieństwie do koloru ścian czy dodatków nie wymienia się jej co kilka sezonów – musi przetrwać w nienagannym stanie przez długi czas. Idealna podłoga powinna być trwała, stabilna i odporna na uszkodzenia, a do tego maksymalnie funkcjonalna. W przypadku podłóg elastycznych i paneli winylowych, które w ostatnich latach zyskały olbrzymią grupę zwolenników i cieszą się mianem najpopularniejszych produktów wykończeniowych, trzeba zatem zwrócić baczną uwagę na klasę użyteczności. Określa ona rodzaj pomieszczeń, w których najlepiej sprawdzi się dana podłoga: mało, średnio lub bardzo mocno eksploatowanych. Im wyższa wartość tego parametru, tym większa pewność, że ciężkie meble, czy pazury domowego pupila odcisną mniejsze piętno na wyglądzie podłogi, mówi Grzegorz Mazur z marki wineo. Warto sprawdzić również, czy wybrana nawierzchnia jest odporna na zaplamienia i łatwa do utrzymania w czystości, bo szorowanie zacieków po rozlanym soku czy też naniesionym do domu błocie nie należy do przyjemności. Dobrym przykładem są tutaj podłogi z kolekcji wineo 1000 i 1200, które czyści się niezwykle szybko i wygodnie z uwagi na poliuretanową powierzchnię, dodaje ekspert.

Funkcjonalność i trwałość to nie wszystko!
Wytrzymałość i odporność to bez wątpienia cechy, które musi posiadać idealna podłoga. Poszukiwania najlepszego produktu dobrze jest zacząć jednak nie tylko od porównania ze sobą parametrów technicznych różnego rodzaju nawierzchni, ale także ich składu surowcowego i sposobu produkcji. Te dwie ostatnie kwestie jeszcze do niedawna były marginalizowane, ale teraz coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że materiały, którymi otaczamy się we własnym domu, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Każdego dnia w domu spędzamy wiele długich godzin, dlatego musimy być pewni, że jest on dla nas bezpieczną przystanią. Tymczasem badania pokazują, że część materiałów wykończeniowych emituje substancje, które nie do końca korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Wybierając podłogę trzeba zadbać, by był to produkt niskoemisyjny, maksymalnie naturalny i pozbawiony szkodliwych składników. Jak to najlepiej sprawdzić? Analizując certyfikaty, którymi nawierzchnia może się poszczycić. Szczególnie istotne są nagrody i odznaczenia, przyznawane przez znane i cenione na całym świecie instytuty lub organizacje, mówi Grzegorz Mazur z marki wineo. Doskonale widać to na przykładzie biopodłóg wineo 1200, które wykonane są z bezpiecznego, przyjaznego środowisku naturalnemu ecuranu i nie zawierają chloru, rozpuszczalników ani plastyfikatorów. Nawierzchnia ta posiada między innymi certyfikat cradle to cradle i znak Blue Engel, które przyznawane są tylko produktom maksymalnie ekologicznym. Spełnia także surowe wymogi BREEAM, LEED i WELL, czyli niezwykle restrykcyjnych systemów oceny budynków w kontekście zrównoważonego rozwoju. Widząc takie oznaczenia na opakowaniu lub w karcie technicznej można mieć pewność, że podłoga będzie bezpieczna dla zdrowia domowników, nawet tych z alergiami, dodaje ekspert wineo.

Czym kierować się przy wyborze podłogi?

Komfort użytkowania i wygląd nawierzchni
Kiedy wiemy już, jakie aspekty są istotne z punktu widzenia trwałości podłogi i jej bezpieczeństwa, można skupić się na wymaganiach mniej technicznych, ale niezwykle ważnych dla użytkowników. Należy do nich wygląd, a także komfort użytkowania podłogi. W przypadku tej pierwszej kwestii warto wziąć pod uwagę całą aranżację wnętrza i dopasować kolor, strukturę oraz format posadzki do reszty wyposażenia. Rozwiązaniem, które jest ponadczasowe i zawsze się sprawdza, są dekory kamienne i drewniane, czego doskonałym przykładem są panele winylowe z kolekcji wineo 400. Osoby, lubiące bardziej wyraziste motywy i nieidące na aranżacyjne kompromisy mogą postawić natomiast na intensywne kolory lub ciekawe wzory, mówi Grzegorz Mazur z marki wineo. Jeżeli chodzi o komfort użytkowania podłogi, to temat jest delikatny i często opiera się o subiektywne odczucia domowników. Na pewno jednak warto postawić na nawierzchnię, która jest miękka i ciepła w dotyku, nie wydaje głuchego pogłosu podczas chodzenia czy też ma właściwości antypoślizgowe i jest przyjazna dla stawów. Takie właściwości mają między innymi panele winylowe i biopodłogi PURELINE wineo 1200, co szczególnie doceniają seniorzy i rodzice małych dzieci, uwielbiających spędzać czas na podłodze, dodaje ekspert marki wineo.

Dodatkowe informacje o produktach marki wineo dostępne są na stronie internetowej: https://www.wineo-polska.pl/

Napisz komentarz...