Ogród pełen magii. Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?

Ogród pełen magii. Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?

Piękny i funkcjonalny ogród to zadbana zieleń, wygodne meble pozwalające na komfortowy odpoczynek oraz światło, które nadaje przestrzeni charakteru i umożliwia korzystanie z zewnętrznych przestrzeni również po zmroku. Szeroki asortyment lamp od Nowodvorski Lighting dostarcza rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb i pozwala zaprojektować efektowne oświetlenie zarówno w niewielkich ogródkach przed blokiem, jak i w okazałych,reprezentacyjnych przestrzeniach o charakterze krajobrazowym.

Czy oświetlenie w ogrodzie naprawdę jest potrzebne? Wyobraźmy sobie sytuację, gdy zimą wracamy z pracy i po ciemku próbujemy trafić kluczem w zamek, albo letnie przyjęcie na tarasie, które po zmierzchu musi przenieść się do domu. Światło w takich sytuacjach zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości jakie niesie ze sobą posiadanie ogrodu. Poza kwestiami użytkowymi odpowiednio dobrane lampy tworzą też nastrój, magiczną atmosferę i pozwalają podkreślić najważniejszą przestrzeń czy elementy dekoracyjne.

Oferta Nowodvorski Lighting to ponad 130 modeli lamp zewnętrznych, które pozwolą na wygodne zaplanowanie oświetlenia, bez względu na to jak dużym ogrodem dysponujemy oraz czy chcemy stworzyć kompletny system na długie lata z układaniem podziemnych przewodów elektrycznych czy jedynie wynajmujemy dom z ogrodem i zakres prac instalacyjnych chcemy ograniczyć do zera.

Na pierwszym planie – projektowanie!

Na pierwszym planie – projektowanie!

Planowanie oświetlenia najlepiej przeprowadzić już na etapie projektowania ogrodu. Dzięki temu unikniemy rozkopywania trawników celem umieszczenia podziemnych przewodów. Rozwiązanie z podziemną instalacją jest najwygodniejsze podczas użytkowania – po prostu włączamy światło, lub włącza się ono automatycznie np. po zapadnięciu zmroku.

Koniecznie musimy jednak pamiętać, aby zarówno wszystkie przewody, jak i lampy, były przeznaczone do użytku zewnętrznego. Wtedy mamy pewność, że są odporne na warunki atmosferyczne i zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Lampy do użytku zewnętrznego posiadają oznaczenie stopnia ochrony IP. Pierwsza z dwóch cyfr występujących po symbolu oznacza pyłoszczelność, a druga wodoszczelność. Aby można było stosować lampę na zewnątrz musi ona posiadać symbol IP44 lub wyższy, oznaczający jeszcze lepszą ochronę. Wybierając spośród produktów Nowodvorski Lighting mamy pewność, że wszystkie lampy dedykowane zewnętrznemu użytkowaniu spełniają normy bezpieczeństwa na wymaganym, lub jeszcze wyższym poziomie.

Dedykacja pod strefy
Projektując oświetlenie w ogrodzie dobrze wyróżnić w nim kilka stref, do których dobrany zostanie odpowiedni system oświetlenia.

Strefa wejściowa obejmuje bramy, furtki czy drzwi do domu. Powinniśmy tutaj zadbać zarówno o dobre ogólne oświetlenie, jak i precyzyjne doświetlenie takich elementów jak zamki czy dzwonek do drzwi. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie lampy ścienne do montowania na budynku, a w ogrodzie lampy stojące, pozwalające zamontować oświetlenie na odpowiedniej wysokości. Częstym problemem jest znalezienie naprawdę wysokich, ale jednocześnie stylowych lamp, które nie będą oświetlać jedynie posadzki, ale także zapewnią ogólne oświetlenie dla całej strefy. W takim przypadku, sprawdzi się np. lampa stojąca Nowodvorski Lighting POLE LED I o wysokości 260 cm, pozwalająca na równomierne oświetlenie całej przestrzeni także na znacznych wysokościach.

Strefa wejściowa

W strefie dojść i dojazdów potrzebujemy światła, które poprowadzi nas we właściwym kierunku. Możemy zastosować wysokie lampy stojące lub wybrać rozwiązania budujące bardziej nastrojowy klimat, jak np. SYMMETRY LED I czy bardziej dyskretne i wbudowane w posadzkę, jak np. PAT LED. W każdym przypadku dobrze jest zadbać o to, aby były rozstawione w odpowiednich odległościach, zapewniających widoczność bez przerw na całej długości dojścia. Przy dojazdach możemy wykorzystać też lampy najazdowe (wszystkie z serii PAOLI i MON), które wytrzymają obciążenia związane z poruszaniem się po nich samochodów osobowych i będą nas prowadzić niczym pas startowy lotniska.

W strefie wypoczynku spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu, wymaga zatem najbardziej efektownego oświetlenia. Jeśli znajduje się przy domu możemy wykorzystać oświetlenie ścienne. Jeśli w dalszej części ogrodu, idealnie sprawdzą się lampy stojące oraz dyskretne elementy dekoracyjne, jak np. latarenki PICNIC LED, które wprowadzą atmosferę relaksu i nadadzą odpowiedni nastrój. Warto też pokusić się o oświetlenie przypominające charakterem lampy wewnętrzne, jak lampy przenośne MAHE LED. Dzięki temu taras nabierze elegancji i stanie się swoistym przedłużeniem salonu. Lampy MAHE i PICNIC mają jeszcze jedną wielką zaletę – po pełnym naładowaniu dostarczają światła przez wiele godzin. Jest to więc świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie możemy sobie pozwolić na doprowadzenie instalacji lub na wszystkie okolicznościowe wydarzenia, gdy potrzebujemy oświetlenia w innych partiach ogrodu niż zazwyczaj. Przenośne oświetlenie idealnie wpisze się również w oświetlenie balkonów.

Mały detal wielki efekt

Mały detal wielki efekt
Jeśli w ogrodzie mamy elementy zieleni, którymi chcemy się pochwalić warto punktowo je podświetlić. Swoistym hitem w ogrodach są także wielkie świecące kule w różnych rozmiarach, pływające niczym magiczne bańki po otwartych przestrzeniach trawnika. Lampy przenośne CUMULUS od Nowodvorski Lighting dostępne są w kilku rozmiarach, w wersji podwieszanej oraz do ustawiania na trawnikach, dzięki czemu możemy osiągnąć spektakularne efekty i w prosty sposób optycznie powiększyć przestrzeń ogrodu.

Uzupełnieniem oświetlenia ogrodu jest podświetlenie budynku. To zazwyczaj lampy ścienne ze snopami światła skierowanymi na elewacje, np. nowoczesne w formie kinkiety TRIANGLES LED albo kierowane oświetlenie punktowe, jak słupki TUBINGS z ruchomym źródłem światła. Zadbają one o oświetlenie fragmentów wymagających szczególnej oprawy, jak ozdobnych wnęk z donicami czy elementów małej architektury – oczek wodnych czy rzeźb w ogrodzie.

Właściwe rozplanowanie oświetlenia zewnętrznego wymaga sporo uwagi. Pierwszy letni wieczór w cudownie oświetlonym ogrodzie z pewnością przekona nas jednak, że osiągnięty efekt wart był naszego zaangażowania i wykonanej pracy.

Właściwe rozplanowanie oświetlenia zewnętrznego

Kolekcje Nowodvorski Lighting:

POLE LED – 1499 zł brutto
SYMMETRY LED – od 319 zł brutto
PAT LED – 99 zł brutto
PAOLI – 139 zł brutto
MON – 179 zł brutto
PICNIC LED – od 589 zł brutto
MAHE LED – 529 zł brutto
CUMULUS – od 199 zł brutto
TRIANGLES LED – od 135 zł brutto
TUBINGS – od 129 zł brutto
STRUCTURE LED – od 299 zł brutto

www.nowodvorski.com

Napisz komentarz...