Urządzanie mieszkania alergika – najważniejsze aspekty

Urządzanie mieszkania alergika – najważniejsze aspekty

Stały kontakt z alergenem może się przyczynić do nasilenia objawów alergii, a te naprawdę utrudnić codzienne życie alergika. Wystarczy jednak przemyśleć kilka kwestii przy urządzaniu mieszkania, w którym osoba uczulona spędza większość dnia, a życie z alergią stanie się mniej uciążliwe. Zobacz, na jakie aspekty zwrócić uwagę, jeśli urządzasz przestrzeń dla alergika!

Pomyśl o aspektach ułatwiających odkurzanie
Choć dom alergika nie musi być w stu procentach sterylny, sprząta się go częściej niż zazwyczaj. Dlaczego? Jeśli alergia dotyczy kurzu, sprawa jest oczywista. W przypadku pozostałych alergenów – jak np. pyłki – mogą one dostawać się do wnętrza podczas wietrzenia i osiadać na różnych powierzchniach użytkowych. Konieczne jest zatem utrzymywanie domu w ponadprzeciętnej czystości i sprzątanie go tak często, jak to możliwe.

Z tego powodu warto już na wstępie przemyśleć projekt wnętrza pod kątem ułatwienia sobie tej pracy. O czym mowa?

• Meble na wyższych nóżkach umożliwią wygodne wjechanie pod nie odkurzaczem czy mopem i skuteczne wymiecenie stamtąd kurzu oraz innych zabrudzeń.
• Jako że najpewniej będziesz odkurzać dom kilka razy w tygodniu, postaw na takie urządzenie, którego użytkowanie jest komfortowe. Dobrym wyborem może się okazać odkurzacz stojący. Ten lekki model łatwo się prowadzi, a także nie sprawia problemów, gdy trzeba go przenieść pomiędzy pomieszczeniami. Za skuteczność usuwania bakterii i innych drobnoustrojów odpowiadają w nim 5-stopniowa filtracja oraz elektroszczotka BedProPower z technologią UV. Jej zadanie polega na neutralizowaniu alergenów znajdujących się na materacach, łóżkach, poduszkach i innych tekstyliach.
• Wyposażony w szereg szczotek i nasadek odkurzacz Electrolux upora się z zabrudzeniami w różnych miejscach, nawet w kątach pokoju, pomiędzy meblami czy pod niską kanapą. Modele Electroluxa cechują się również cichą pracą oraz długim działaniem na jednym ładowaniu – nawet do 55 minut – co wystarczy na posprzątanie sporej przestrzeni.
• Ulubionym miejscem bytowania roztoczy są tekstylia. Dobrze więc ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum. Dzięki temu zmarnujesz mniej czasu na ich pranie lub wymrażanie pomiędzy kolejnymi użyciami.

Minimalizm w dodatkach
Jednym z najczęstszych alergenów jest kurz i żyjące w nim roztocza, a właściwie ich odchody o silnym potencjale uczuleniowym. Alergik decydujący się na ozdobienie mieszkania dużą liczbą bibelotów musi liczyć się z koniecznością ich częstego odkurzania – w przeciwnym razie nasilone objawy alergii będą mu towarzyszyć na co dzień. A jak wiadomo, kurz namnaża się w zastraszającym tempie, więc przy dużej liczbie elementów dekoracyjnych może się okazać konieczne ścieranie go nawet co kilka dni.
Co istotne, dotyczy to także roślin domowych, które – choć cechują się właściwościami oczyszczającymi powietrze ze szkodliwych związków – są magnesem na kurz. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez zieleni, postaw na rośliny o dużych liściach, a utrzymanie ich w czystości sprawi Ci mniej trudności.

Czyste powietrze w domu alergika
W walce z kurzem, roztoczami i innymi alergenami wspomogą Cię również oczyszczacze powietrza. Te funkcjonalne urządzenia filtrują powietrze w pomieszczeniu i wyłapują cząsteczki, które mogłyby Ci zaszkodzić – nawet te charakteryzujące się wyjątkowo małymi rozmiarami. W efekcie każdy wdech jest znacznie bezpieczniejszy i bardziej komfortowy niż zazwyczaj, gdyż wraz z nim do Twoich płuc trafia znacznie mniej uczulających związków niż zazwyczaj.

Napisz komentarz...