Kolor elewacji vs. klimat wnętrz

Kolor elewacji vs. klimat wnętrz

Nie jest żadnym odkryciem, że niektóre kolory w większym stopniu przyciągają promienie słoneczne niż inne i szybciej też się nagrzewają. Wystarczy w ciepły, słoneczny dzień włożyć jasny, a potem ciemny t-shirt, by przekonać się o tym na własnej skórze. Jak to wygląda w przypadku elewacji? Czy wybór koloru wpływa na temperaturę wnętrz?

Większą część dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego jakość naszego zdrowia i samopoczucia w znacznym stopniu zależy od panującego w nich mikroklimatu. Duży wpływ na niego ma temperatura powietrza i ciepło ścian. Zbyt wysokie wskazania termometru nam nie służą. Im goręcej, tym odczuwamy większy dyskomfort – często towarzyszą mu zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, bóle głowy oraz ogólne osłabienie.

Utrzymujące się przez kilka dni ekstremalnie wysokie temperatury w okresie letnim są zjawiskiem naturalnym, jednak od 2000 r. obserwuje się wyraźny wzrost średniej temperatury i liczby fal upałów oraz związanych z tym problemów zdrowotnych. Te okoliczności sprawiają, że sięgamy po różne metody ochrony przed wysokimi temperaturami. Czy elewacja w jasnym kolorze faktycznie jest jednym z nich? Czy unikanie ciemnych barw jest pomocne? Eksperci z parku badawczego materiałów budowlanych Baumit Viva postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości – oto, do jakich wniosków doszli.

Baumit elewacja
Fot. Baumit

Termometr prawdę Ci powie
Weźmy na początek izolowany dom wykonany z betonu. Przy symulowanej temperaturze na zewnątrz na poziomie 32˚C i bezpośrednim nasłonecznieniu, temperatura powierzchni ścian w pomieszczeniu w przypadku białej i czarnej fasady wyniosła odpowiednio 26,3˚C i 26,9˚C. Różnica praktycznie żadna. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku braku izolacji – w murowanym budynku bez ocieplenia czarna elewacja spowodowała wzrost temperatury ścian w pomieszczeniu o 5˚C.

Wniosek nasuwa się sam – kolor elewacji nie ma większego wpływu na temperaturę i tym samym klimat panujący we wnętrzach ocieplonego budynku. Istotna jest natomiast rola termoizolacji, która latem zapewnia optymalną ochronę przed wysoką temperaturą i zapobiega nagrzewaniu się ścian i wnętrz, a zimą pozwala im utrzymać komfort cieplny.

Wybierając odpowiednie technologie budowlane nie musimy ograniczać swojej wyobraźni projektując i wykańczając fasadę budynku. Pełna paleta barw stoi przed nami otworem. Warto przy tym pamiętać, że niektórzy producenci, tacy jak na przykład Baumit, oferują w swoich systemach ociepleń tynki i farby elewacyjne w ciemnych kolorach, wyposażone w mechanizm chłodzenia. Specjalne coolpigmenty odbijają znaczącą część promieni słonecznych, redukując w ten sposób temperaturę na powierzchni elewacji i zapobiegając w konsekwencji jej przegrzewaniu się. Kolory zachowują wysoką stabilność i nie blakną, a ocieplenie jest skutecznie chronione przed skutkami wysokich temperatur.

Baumit elewacja
Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, kolor elewacji nie ma większego znaczenia dla klimatu wnętrz
Fot. Baumit

www.baumit.com

Napisz komentarz...